VSTUP     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     PŘIHLÁŠKY     POKYNY     FOTO     ARCHIV  
  ZAČÁTEČNÍCI:     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     UČEBNICE     POKYNY  CHCI NAPSAT NOVÝ PŘÍSPĚVEKPoslední příspěvky:
1) Včera v 23:25 napsal příspěvek Vláďa
UKAŽ 3) Před 2. dny napsal příspěvek Jura 2
UKAŽ
2) Před 2. dny napsal příspěvek Pavel_K
UKAŽ 4) Před 4. dny napsal příspěvek kk
UKAŽ

Poslední reakce na příspěvky:
Před 5 hod. michal.g reagoval na Jura 2 z 20.05.
UKAŽ Před 5. dny kk reagoval na LIBUNA z 14.05.
UKAŽ
Před 4. dny LIBUNA reagoval na Janek z 17.05.
UKAŽ Před 7. dny Bartma reagoval na Mirek L. z 14.05.
UKAŽ
Před 4. dny kk reagoval na kk z 18.05.
UKAŽ Před 8. dny Bartma reagoval na Míša z 11.05.
UKAŽ
Před 4. dny Jirka Kozel reagoval na kk z 14.05.
UKAŽ Před 11. dny kk reagoval na kk z 10.05.
UKAŽ

foto
Vláďa   21.05.2018 v 23:25   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
K aktualitě, kterou jsem trochu přispěl do mlýna.
Na začátku 2.etapy byl samozřejmě správný nájezd na SM a odbočení na vložák přes SPK 75, 26. Omylem jsem to přehodil.

foto
Pavel_K   20.05.2018 v 23:37   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Otázka pro RA:
Nabízíš možnost ubytování ze soboty na neděli, to nám další povinnosti v neděli nedovolují, ale chtěli bychom přijet ve čtvrtek večer. Je to možné ? 2 dvoulůžkáče. Nebo máme shánět něco jiného?
Prosím dej mi zprávu na můj email pavel.kotina@seznam.cz. Dík.

foto
Jura 2   20.05.2018 v 16:35   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Tak to vypadá, ze se v drevnikach fakt ještě nedojelo...
foto
michal.g   20.05.2018 v 17:21   odpověděl:
To víš Juro, když máš bezva, žůžo, super a Karle, to bylo fakt dobrý, soutěž, tak chvilku trvá, než jí soutěžící projedou a pořadatelé vyhodnotí
Ale beze srandy, dopoledne se mi fakt líbilo, díky Tomáši. Soutěž byla nápaditá, obtížnost optimální na ČP, mapy pěkné (jen jich bylo malinko víc) a těch pár drobností, které se vyskytlo, měl odchytit HR.
foto
Tomáš   20.05.2018 v 20:07   odpověděl:
Díky za díky. A chci se omluvit posádce 62 za zkomolení jména řidiče. Holt mi "mladí" začátečníci ještě neznáme dobře všechny legendy našeho sportu.
foto
Milda   20.05.2018 v 21:55   odpověděl:
Pro nedočkavé moraváky: je paradoxem, že výsledky z dopolední části, na které jsme čekali až do večera, kdy ty z odpolední byly již dávno zveřejněné, jsou na webu dříve než ty z odpolední části.
Jinak „bezva, žůžo, super, to bylo fakt dobrý“ platí pro obě soutěže.
Klobouk dolů před Tomášovou dopolední prvotinou. Jen málo komu se takhle povede první pohárová soutěž a že už něco pamatuji. Těch ano i ne bylo ve vzoráku sice docela dost, ale nebýt těch neodhalených dvou nadjíždění kót, tak to nebylo nic zásadního bez čeho by se nedalo jet dál. Nakonec i s tím nadjížděním jsme si všichni nějak poradili.
Odpoledne Karel nám starším připomněl a mladším ukázal, co to je navigace podle staré okresové padesátky. Co nás tím dříve natrápil třeba Ivan Šourek a jiní. A otáčení všech šipek v itineráři (na slepých mapách i v podmínce), které bylo v itineráři první etapy, byla originální myšlenka (podle mého názoru i dobře zadaná). Ale všichni stavitelé tratí vědí, že někdy je těžší domyslet průjezd i pro ty chybující tak, aby to projeli jako nůž máslem. A to se tady moc nepovedlo.
Takže Juro 2, v drevníkách už je dojeto a byl to pěknej den.
foto
PetrM   21.05.2018 v 09:04   odpověděl:
Já se kladnému hodnocení nedivím, on už i ten loňskej Tomášův Orlík, kterej se jel jen jako Shell Cup a také jako "open", byl moc pěknej. Zase jsem kurnik o něco přišel.....
foto
michal.g   21.05.2018 v 09:43   odpověděl:
mě teda ježdění na padesátce nikdy moc nešlo. nejvíc mi na tom vadí, že tam je spousta tvarů, které neodpovídají skutečnosti, ale autor jich využije jen pár. pak tam člověk jezdí jak blbec, hledá, jak to autor myslel a on (to) zatím nemyslel
a otáčení směru příjezdu do kóty a to ještě v podmínce považuji za naprostou zvrhlost
foto
MirekP   21.05.2018 v 10:49   odpověděl:
No ono jinde než v podmínce by směr příjezdu do kóty (bodu) nešel otočit.
foto
5r3   21.05.2018 v 11:01   odpověděl:
Jinde ale se šipka otáčela, ne? Po prvním projetí SM se podruhé jelo obráceně a taky se jistě musel otáčet směr otáčení. Tam záleželo na tom kolikrát se projela otočná bublina v plánku "a", než člověk usoudil, že se z plánku nedá dopředu naplánovat cesta tak, aby se dalo jet do B
foto
kk   21.05.2018 v 11:16   odpověděl:
Ahoj, zatím sbírám Vaše názory, jenom k Petrovi: směr otáčení se neměnil, šipku jsi neprojel, jen podle ní se otočil. Ano, v plánku byla chyba, nedalo se z něj mapově odjet.
foto
Mirek L.   21.05.2018 v 14:11   odpověděl:
Tak ještě krátce od rozhodčího: v původním iti dopoledne 2x nadjetí kóty: jednou chyba Tomáše - mnou neodhalená. Druhá jde za mnou - vyhodil jsem mu poslední křižovatku před kótou - aby to bylo těžší . A to se mi tedy nepovedlo .

K odpolednímu plánku s bodem 1: po posledním projetí byl vložák jen na dejkách a odjezd podle základní mapy. Tím průjezd krátký, rychlý a levný. Karlovi to přišlo mrtvé a na poslední chvíli "vylepšil". proto potom s chybou a drahé. Omlouvám se, měl jsem před startem iti prohlédnout a vrátit červeně ručně původní verzi (jako jsem zasáhl u Shellu). I s původně dohodnutými časy to bylo jinak. Příště (pokud nějaké bude)po poslední kontrole budu tisknout sám. Tak slibujeme!
foto
kk   21.05.2018 v 14:21   odpověděl:
to HR:slibuj za sebe! 😂
foto
michal.g   22.05.2018 v 10:19   odpověděl:
ještě mě v odpoledním kole (1. etapa) dost překvapilo, když jsem měl jet mapově na mapovou křižovatku, která v mapě neexistovala
foto
kk   22.05.2018 v 11:52   odpověděl:
Michale, v které části?
foto
michal.g   22.05.2018 v 12:31   odpověděl:
ke konci etapy, návrat z Dobříše. kdybys tam dal jen kótu (104) s výjezdem, tak je to OK, tu jsme si vynesli. ale tu křižovatku jsme si nevykreslovali a v mapě nebyla.
jo, a ještě jsem dost dlouho luštil, co je to za písmeno na tý šipce u vynášení kóty 104

foto
kk   18.05.2018 v 10:59   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Přátelé, ještě dlužíme seznam projížděných odcí na dopolední část Autoturu:

Projížděné obce: Buda, Cihelna, Dolní Hbity, Drásov, Drevníky, Dubenec, Hojšín, Horní Hbity, Horní Třtí, Hříměždice, Jablonná, Jelence, Káciň, Kaliště, Kamýk nad Vltavou, Lipiny, Luhy, Nečín, Nepřejov, Přední Háje, Občov, Vestec, Višňová, Zduchovice, Žebrák.

foto
Vláďa   18.05.2018 v 14:51   odpověděl:
Tolik?
To nestihneme odpolední část a budeme zase zdržovat.
A to se předem omlouvám, že všem v podvečer nezatleskáme. Aby nevznikly nějaké pochybnosti, když nevydržíme až do konce, tak je to tím, že budu spěchat opět do Prahy na vlak.
Možná ani vyhlašování od konce nepomůže.
foto
kk   18.05.2018 v 16:44   odpověděl:
Pustíme Vás na trať jako první, aj odpolko. V pohodě stihneš půlnoční expres.

foto
Janek   17.05.2018 v 09:42   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Bude to dlouhé, AOS harcovníci to ví a číst to nemusí, ale třeba Libuna by to mohla ocenit.

"Jet mapově" má dost málo společného s faktem, jestli zrovna mám pod sebou mapovou komunikaci nebo nemám. To podstatné na věci je, jak jsou v itineráři vzájemně propojena okýnka.
1) jsou slepená. Pak se jedná o reálnou jízdu. Vždy a bez výjimek.
2) jsou spojena příčkou. Pak se jedná o mapovou jízdu. Vždy a bez výjimek.
==> Při reálné jízdě mi je mapa úplně šumák, tedy nezkoumám, jestli mám pod podlahou mapovou komunikaci nebo ne. Jedu reálnou jízdu. Čili jsem odjel z bodu Y zadaným azimutem a pokračuji dle pravidel pro neuvedené křižovatky (!!!) /=po hlavní; není-li vyznačena, rovně/, dokud neztotožním další údaj itineráře s tím, co vidím z okna.
==> Při mapové jízdě existují dvě možnosti:
a) mám pod podlahou mapovou komunikaci. Pak hledám způsob, jak se po mapových fousech dostat do dalšího místa zadaného itinerářem za dodržení všech podmínek.
b) nemám pod podlahou mapovou komunikaci. Toho se dá docílit například tak, že při jízdě dle výše popsané varianty „a“ přijde vložený itinerář „za dej předností jeď P“ a tento vložený itinerář mě svede do komunikace, kterou v mapě nemám. ////Říkají snad řády, že opuštění komunikace vykreslené v mapě znamená „přestáváš tímto jet mapově a začínáš jet reálně“? Neříkají. Jednoduše to neříkají, protože to tak není!//// Pokud mě vložený itinerář vyhodí z mapových komunikací, jedu dle pravidel pro neuvedené křižovatky (!!! - ztotožni si tento vykřičník se stejně zakresleným výše) dokud se znovu nedotknu nějaké z mapových komunikací. Až se tak stane, pokračuji dle popsané varianty „a“. Ale byť jsem část jízdy odjel s mapovou komunikací pod podlahou a část bez mapové komunikace pod podlahou, jel jsem celou dobu mapově a ani centimetr jsem nejel reálně. Proč? No protože jsem v úseku itineráře, kde jsou okýnka spojena příčkou (ta příčka stanovuje mapovou jízdu - ne fous v mapě). Část jsem odjel po mapové komunikaci a část dle pravidel pro neuvedené křižovatky. (opakuji: reálně nic!).

Výklady:
A) reálná jízda a jízda dle pravidel pro neuvedené křižovatky vypadá v praxi velmi podobně. A kdo ten rozdíl nechápe, 9 z 10 soutěží stejně zajede bez TB za tuto neznalost.
B) pojem „jet mapově“ (uznávám) může u začínajících posádek budit dojem, že jde o rozhodnutí zda mám nebo nemám mapovou komunikaci. Toto je chyba a každé posádce je třeba to vysvětlit. Nevadí to. Rozdíl mezi „zastavením“ a „zastavením vozidla“ je taky laikovi při prvním kontaktu s problémem nepochopitelný. Přečtu si k tomu potřebné, abych se uměl erudovaně bavit s policií a pak už ty termíny používám správně. Ne vše vyplývá z češtiny historickým vývojem, na něco je potřeba terminologie – „jet mapově“ je ten případ.
C) jedna z mála myslitelných podmínek, které úmyslně zkoumají tuto znalost/neznalost, je příklad uvedený Mirkem Paulů. „Komunikace projeté reálně se stávají mapovými“. Pochopením celého toho horního psaní je nyní jasné, co dokresluji a co ne. Dokresluji když jedu dle varianty „1“ (slepená okýnka – jízda reálně) a dále při jízdě po SM a po reálné choince. Při variantě „2“ jedu mapově, čili se jízda zcela míjí se zněním podmínky, kterou mám plnit pouze při reálné jízdě. A protože zkoumání zda kreslit/nekreslit končí výstupem „nekreslit“ už na samé podstatě varianty „2“, vůbec nemá cenu zkoumat podvarianty „a“ a „b“ ve variantě „2“.
D) jízda podle pravidel pro neuvedené křižovatky (to je ta zvučná zkratka pppnk) může vstupovat jak do reálné jízdy tak do mapové jízdy. V autě si v rámci úsporné mluvy řekne navigátor s řidičem „tady mě vložák vyhodil mimo mapu, takže jeď >reálně< a támhle na té státovce se chytneme na mapu“. Toto vyjádření je chybné, ačkoliv ho zajedeme správně. Ani já to neříkám správně, taky řeknu reálně. Protože je to úsporné. Ve skutečnosti ale v této situaci jedeme pppnk.
E) dříve se řešilo: v terénu je křižovatka tvaru „+“, v mapě nemám vykreslen chlup od jihu a je tu bod Y. Jedu zrovna mapově do Y a co čert nechtěl, přijíždím zrovna od toho jihu po nemapovém fousu. Přijel jsem mapově nebo ne? Přijel! Samozřejmě že ano! Kdo pochopil pečlivě celý ten text nahoře, už ví, že „jet mapově“ vůbec nesouvisí s tím, jestli mám pod podlahou mapovou cestu nebo nemám. To podstatné je, že mám v itineráři |222|-|Y|, tedy od opuštění 222 jsem jel celou dobu mapově. Chvíli po mapových cestách, chvíli dle pppnk. //důvod proč se to řešilo, někteří chtěli z Y odjet někam pryč a do Y vrátit tak, aby přijeli po mapovém fousu. Tohle je zcestná úvaha.
………….Celé tohle psaní se brněnští Jirci učili rozlišovat dobré tři roky, než mi vítězoslavně oznámili, že se jim to povedlo. Takže si začátečníci nemusí dělat hlavu z toho, že je to složité. Než se spojí všechny vjemy ze všech míst řádů do jednoho funkčního celku, je prostě dobré některé věci brát jako dogma a k té logice se prokousat časem (praxí).

Předpokládám, že mě Libuna tradičně označí za blbce, tmáře, šiřitele prchlivých myšlenek a do Vánoc bude co řešit. Všechno je mi to fuk, na reakce nereaguji. Jen jsem měl zase slabou chvilku, podíval se do diskuse a viděl s čím tu musíte bojovat.
foto
clarus8   17.05.2018 v 11:37   odpověděl:
za mne musím říci-pěkně napsané, byť jsem to musel číst opakovaně
foto
5r3   17.05.2018 v 12:28   odpověděl:
Jenom bych přeložil do češtiny: choinka (vánoční stromek) zde myšlen lineární iti neboli chlupatice.
foto
michal.g   17.05.2018 v 12:33   odpověděl:
to by mohla i Libuna pochopit!
foto
Jura 2   17.05.2018 v 12:43   odpověděl:
Inu pekne! Ja patrim teda k tem zacatecnikum, co v tom maj taky hokej a potvrzuji, ze v 9 z 10 soutezi mi to nevadi a ten 10. vysledek skrtnu. Janku, myslim, ze Ti sverime prepracovani radu! Pustil jsem se v zime do toho a od te doby to lezi...
foto
PetrM   17.05.2018 v 23:11   odpověděl:
Za mě je teda Jankův elaborát super a mohl by bejt klidně jako předmluva řádů!!! Je to jasně pochopitelné!!!! I s "choinkou"!!
foto
Míša   17.05.2018 v 23:40   odpověděla:
Janku, za blondyny dekuju! Svitla mi nadeje, ze.bych to snad konecne mohla pochopit
foto
MirekP   18.05.2018 v 06:09   odpověděl:
Ano, dobře napsané. Osobně by mě nenapadlo, že reálně se vztahuje i na slepou mapu. Možná proto, že vnitřně odmítám respektovat tvrzení v řádech, že SM je reálný údaj. Ale je to asi tak.
foto
Arzit   18.05.2018 v 10:56   odpověděl:
Podrobně, přehledně a jasně napsáno. Otázkou je, kolik toho v hlavě zbyde, až v autě na tuhle situaci narazíme.

Díky moc
foto
R.A.   18.05.2018 v 16:57   odpověděl:
Zdá se mi tam pár zavádějících informací. Není pravda, že při reálné jízdě je mi mapa šumák….dokud neztotožním něco z okna. Toto neplatí při reálné jízdě na mapový údaj. Někdo to sice nemá rád, ale mě to nijak neuráží a Řády tuto možnost vysloveně uvádějí.

Příčka mezi okýnky také neznamená, že v tom úseku nemůžu jet reálně. Můžu, právě díky Libunou vzpomínanému M/4-7 a přerušení mapové jízdy z důvodu vloženého iti. A jak píše tak v tom odstavci jsou i jiné důvody pro přerušení, z čehož plyne, že bych neměl jet pořád mapově. Takže přestože mapovou jízdu po nemapové komunikaci beru stejně jako Janek, tak tady je to opět očividně v rozporu s Řády.

Rozhodně bych se nepouštěl do úvah, že SM je reálná jízda. Toto nikde napsaný není! Jako vždy jsem zastáncem toho, že než nějak na diskuzi legalizovat blbý zadání, tak se z toho raději poučit a dát si na to bacha a nejlépe nepoužívat. Už samotná pseudopodmínka o dokreslování/mazání naroubovaná na sílu do Řádu je problematická sama o sobě, natož jí ještě komplikovat něčím, jako reálně, nebo mapově projeté komunikace. V Řádech je nemapové, nebo mapové komunikace a projetím, na tom není co zkazit. Ještě to jde třeba specifikovat, jako třeba projetím SM, nebo něčeho jiného, ale dál bych se opravdu nepouštěl.
foto
R.A.   18.05.2018 v 17:13   odpověděl:
Ještě jsem mrknul do navrhovaných Řádů z roku 2011 a tento problém tam byl odstraněn změnou znění odstavce M4/7 na 4.10.3 Zvolená trasa mapového průjezdu se přehodnocuje pouze v okamžiku, kdy posádka nemůže v této trase pokračovat. Důvod může být:
I. reálný - ten je způsoben dopravním značením (Zákaz vjezdu, Přikázaný směr jízdy atd.), příkazem PK a SPK
II. mapový - ten je způsoben , když neexistuje mapová komunikace
III. mapová jízda je vždy přerušena vloženým itinerářem (viz. H)

Tzn. je tam vymazané to přerušení mapové jízdy.
Jak tento návrh změn Řádů dopadl už jsem vzpomínal několikrát.
foto
5r3   18.05.2018 v 18:34   odpověděl:
Pokud by jízda po SM byla mapová, tak podle jakého mapového podkladu? Základní mapy, plánku nebo snad detailu?
Vložený itinerář znamená to, že se dva spojené reálné chlívečky vloží doprostřed mezi mapové chlívečky spojené mapovou čárou, čili zde jedu reálně a mapová čára je v tom místě přerušena. V ostatních vyjmenovaných případech sice mapovou jízdu přerušíš, ale po přehodnocení v mapové jízdě pokračuješ.
Mně se Jankovy informace zavádějící nezdají.
foto
LIBUNA   18.05.2018 v 23:25   odpověděl:
Mapovým podkladem pro jizdu po SM je snad slepá MAPA samotná, proč se po ní nejede reálně bylo vysvětlováno po zimní soutěži.
5r3 - jak se jede od místa přerušení do místa přehodnocení, když v mapové jízdě pokračuješ až po přehodnocení?


DALŠÍ STARŠÍ PŘÍSPĚVKY           ZPĚT NA NEJNOVĚŠÍ PŘÍSPĚVKY _________________________________________________________________________________________________________________________