VSTUP     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     PŘIHLÁŠKY     POKYNY     FOTO     ARCHIV  
  ZAČÁTEČNÍCI:     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     UČEBNICE     POKYNY  CHCI NAPSAT NOVÝ PŘÍSPĚVEKPoslední příspěvky:
1) Před 4. dny napsal příspěvek PetrM
UKAŽ 3) Před 10. dny napsal příspěvek Tomáš a Lukáš H
UKAŽ
2) Před 5. dny napsal příspěvek kk
UKAŽ 4) Před 12. dny napsal příspěvek 5r3
UKAŽ

Poslední reakce na příspěvky:
Před 4. dny ZdenekJ reagoval na PetrM z 7.12.
UKAŽ Před 15. dny Zbyťák reagoval na Eddie75 z 20.11.
UKAŽ
Před 4. dny michal.g reagoval na kk z 6.12.
UKAŽ Před 26. dny Eddie75 reagoval na Mirek L. z 14.11.
UKAŽ
Před 5. dny bulik4lg reagoval na Tomáš a Lukáš H z 1.12.
UKAŽ Před 28. dny kk reagoval na michal.g z 13.11.
UKAŽ
Před 8. dny Klenák Zdeněk reagoval na 5r3 z 29.11.
UKAŽ Před 28. dny Duža reagoval na PetrM z 12.11.
UKAŽ

foto
LIBUNA   26.12.2017 v 06:42   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Dobré ráno všem,
opakuji a upřesňuji svoji připomínku a prosím, aby se k ní vyjádřil pouze hlavní rozhodčí, aby zase nezapadla mezi ostaní komentáře. První část každého bodu je citace předpisů a další můj komentář nebo dotaz.

1) Jízda dle vloženého iti vždy přerušuje mapový průjezd do mapově zadaného místa. Po odjetí vloženého iti se volí nová trasa mapového průjezdu do mapově zadaného místa. Proč mažeme jenom kousek komunikace před křižovatkou, když reálná jízda probíhá i v křižovatce a končí až po splnění výkonného povelu v místě přehodnocení a pokračování v mapové jízdě?
2) hranice křižovatky je místo vyznačené vodorovnou dopravní značkou…; kde taková dopravní značka není, tvoří hranici křižovatky kolmice k ose vozovky v místě, kde pro křižovatku začíná zakřivení okraje vozovky. Pokud připustíme výklad autorů, tak proč přistupujeme k oběma křižovatkám stejně. Na jižní křižovatce je DZ před hranicí křižovatky, tedy by se dalo chápat mazání kousku komunikace, ale na severní je návěští až za hranicí křižovatky, tak proč se maže reálně neprojetá komunikace před ní?
3) Vložený ITI - pravidla
- pokud se neplní výkonný povel přímo v místě návěští,
jede se od návěští k výkonnému povelu podle „Pravidla pro neuvedené
křižovatky“ (tzv. reálně)- viz M/3-3 II

M/3-3 Při jízdě dle reálných údajů mohou v křižovatce nastat tyto možnosti:
I -z křižovatky je zadaný výjezd v popisu průjezdu nebo vloženým iti
II -z křižovatky není zadaný výjezd v popisu průjezdu ani vloženým iti. Potom platí
„Pravidlo pro neuvedené křižovatky".

Podle tohoto jasného znění řádů k reálné jízdě vůbec nedošlo, protože výkonný povel se plnil přímo v místě návěští - autor řádů rozumně bere značky patřící k určité křižovatce jako její součást a o reálné jízdě uvažuje pouze v případě, že se výkonný povel plní až na nějakém jiném místě.

No a poslední bod vás všechny určitě zaujme nejvíc
4) Pro podmínku a vložený iti platí, že mezi návěštím a výkonným povelem nesmí přijít další
návěští ani návěští jiné podmínky nebo vloženého itineráře. Zde evidentně mezi návěštím a výkonným povelem vloženého iti Za každou DZ STOP jeď vlevo přišlo návěští i výkonný povel druhého vloženého iti (nebo spíš něčeho, co autor vydával za vložák, protože nevím, co je reálného na výkonném povelu mazání mapové cesty)

Posílal jsem i další připomínky ke 4. etapě podložené celkem rozumnými argumenty, kterými se HR asi nemínil zabývat nebo mi na ně nikdo neodpověděl, ty zde ani nebudu prezentovat.

Hodně štěstí v novém roce přeji a myslím, že další rok se zase žádné reálné aos nezúčastním.

Libor Smola
foto
R.A.   26.12.2017 v 11:33   odpověděl:
Tak ještě tady pána "nakruháčisenejezdížádnýazimutyaikdyžmitodocelajdetakvámnažádnousoutěžnepřijedu"
1)Chvilku jsem o tom aky uvažoval, ale pomohla mi věta:pokud se neplní výkonný povel přímo v místě návěští, jede se od návěští k výkonnému povelu podle „Pravidla pro neuvedené
křižovatky“ (tzv. reálně).
Takže jsem si řekl, že to reálně jedu jenom mezi návěštím a výkonným povelem, a že jak si tam smažu ještě něco na odjedzu, tak budu určitě v hajzlu

2) a 3)Neber místo plnění výkonného povelu jako celou křižovatku, ale jako opravdu ten společný korálek pro všechny ty komunikace, které do této křižovatky ústí. Místo výkonného povelu splečné s místem návěští je třeba"vjeď do každé jednosměrky", jinak tam vždy nějaká ta jízda mezi návěštím a povelem je.

4) Ano, na toto se občas kašle a pokud je to jednoznačné, tak se to dá zkousnout, tady to dle reakcí na jednoznačnost nevypadá, i když na vině nebude možná ani tolik ten souběh

Další připomínky naposílej sem
foto
LIBUNA   26.12.2017 v 11:47   odpověděl:
Nemá to smysl, když se jede podle "řekl jsem si" a ne podle znění řádů. Pořádně si přečti ty citace a komentáře a pak to zkus ještě promyslet. Křižovatka není korálek, ale místo, kde se kříží nebo spojují komunikace, takže je to také komunikace a jedu po ní vložákem reálně až do místa přehodnocení. Pokud si autoři vymyslí protiřádové a sporné finty, meli by to uznat a nedávat za to TB. Tady Aleš Sobota pomalu brečí, jak všichni převracejí řády, ale chybu nepřizná.
foto
R.A.   26.12.2017 v 17:28   odpověděl:
Toto prostě není totožné místo výkonného povelu s návěštím, ani to z logiky věci není možné, když mám jet za něčím něco. Za je za, a nemůže to být v tom samém místě, i kdybych měl jet jen mm. A tady jedu pořád 5-10 metrů a já tedy ani nevidím, že by ta značka byla v oblouku. To proč je to v těch řádech, je třeba vložák: z křižovatky se dvěma možnými výjezdy, jeď vždy co nejvíce na jih. Prostě vložák, který je "v" a nebo "z", rozhodně ne "za".
foto
LIBUNA   26.12.2017 v 20:27   odpověděl:
Proč se pořád snažíš našroubovat řády na svůj výklad. Znění je jasné. Buď jedu reálně celý vložák a mažu vše včetně křižovatky, nebo je místo návěští a výkonného povelu totožné a nemažu nic, nejde o logiku věci, ale o znění řádů. Nech prosím vyjádřit HR, případně komisi, nesnaž se obhájit svůj výklad. Že se jednalo o neřádovou věc, protože vložák/podmínka byl vložen do jiného vložáku, je jasné, jenom mě zajímá výklad HR.
foto
5r3   26.12.2017 v 21:40   odpověděl:
Reálně jedeš celej vložák od návěští ke křižovatce, na které splníš výjezd a okamžitě ještě vlastně v ní řešíš co dál, takže křižovatku nemažeš. Nejedeš k nějakému dalšímu přehodnocení. Tak se to jezdívalo kdysi, že se jelo k další reálné křižovatce a teprve tam se řešilo. To s mazáním komunikace v křižovatce už tu jednou bylo, když jsem kdysi teoreticky rušil komunikaci na kříži a měl tam přikop přes který se nedalo jet ani v kolmém směru
foto
LIBUNA   27.12.2017 v 09:09   odpověděl:
Ahoj, ještě jednou prosím, nepište sem svoje názory, nechte vyjádřit HR. Posílal jsem mu to původně jenom mailem, ale nereagoval, tak jsem to musel přednést veřejně.

Vaše názory nemusí být v souladu s řády ani v případě mistrů a bohužel hodně jezdců a asi i rozhodčích a stavitelů se jimi řídí. Cituji R.A. z jiného vlákna "Pokud bych to místo měl nějak definovat, tak mažu od spuštěné kolmice z DZ k ose komunikace po které jedu, k průsečíku os komunikací tvořící křižovatku, kde plním výkonný povel." To by znamenalo, že půlku křižovatky v jednom směru jízdy smažu a druhou nechám. Další názor R.A.: Místo výkonného povelu splečné s místem návěští je třeba "vjeď do každé jednosměrky", jinak tam vždy nějaká ta jízda mezi návěštím a povelem je." Toto je přímo řešené v řádech - "může být použit vložený iti typu „Vjeď do každé komunikace označené DZ „jednosměrná komunikace““ apod.- v tomto případě se za návěští považuje křižovatka, kde vložený iti plním." Takže i tady by jízda z "korálku" k té DZ, která může být klidně několik metrů za křižovatkou, byla reálná. Naopak chválím R.A. za názor, že kóta 101 byl kříž a nepatřila do ní ta šikmá komunikace. Toto mi totiž také HR neuznal, i když jsem to reklamoval už před zveřejněním správného průjezdu.

Teď tedy znovu k tomu vložáku:
Pro podmínku a vložený iti platí, že mezi návěštím a výkonným povelem nesmí přijít další
návěští ani návěští jiné podmínky nebo vloženého itineráře. Po návěští DZ STOP by dle vašeho výkladu následovalo hned druhé návěští - reálná jízda. Proto jako jediná řádová možnost bylo místo výkonného povelu totožné s místem návěští, kde k reálné jízdě podle řádů nedochází (příslušné vysvětlení bylo výše)

Pokud by se nejednalo o místo výkonného povelu totožné s místem návěští, řeší to řády takto:
1. Návěští i výkoný povel vloženého iti musí být reálné - pokud je výkonný povel "jeď vždy vlevo" reálný, jedu vždy za DZ Stop reálně vlevo a nic jiného mě v ten moment nezajímá.
2. Jízda dle vloženého iti vždy přerušuje mapový průjezd do mapově zadaného místa. Po odjetí
vloženého iti se volí nová trasa mapového průjezdu do mapově zadaného místa. Pokud něco přerušuje mapový průjezd, tak od toho místa půjde o reálný průjezd, a pokud se nová mapová trasa řeší až po odjetí vloženého iti, neřeší se uprostřed křižovatky před splněním výkoného povelu.
3. III. mapová jízda je vždy přerušena vloženým itinerářem..., Místem přehodnocování pro důvody I - III je místo... C/ kdy splním poslední údaj vloženého itineráře. Zde je ještě zdůrazněn předchozí bod - přeruším mapovou jízdu, reálně jedu celý vložený iti, který začíná značkou, splním poslední údaj (jedu vlevo) a potom končí reálná jízda a přehodnocuji, kudy dál mapově.
foto
5r3   27.12.2017 v 12:48   odpověděl:
HR ani komise ti neřekne nic jiného, než se ti snažil marně vysvětlit R.A. Místo plnění je to místo, kde plníš povel vloženého iti. To je ten RAčkův korálek, v něm se natočíš do směru výjezdu a přehodnocuješ. Pokud mažeš, tak mažeš jenom komunikaci, po které jsi přijel a nikoliv křižovatku.
Protože slovní zadání je rovnocenné zadání pomocí "systému Zliv", tak si namaluj reálnej chlíveček dejky a za ním reálnej chlíveček levá, to co je mezi tím, je reálná jízda. Teď si namaluj reálnej chlíveček "do jednosměrky" - tady je návěští společné s výkonným povelem, čili žádná reálná od návěstí k výkonnému povelu není.
S tím, že kóta 101 je kříž naprosto souhlasím.
foto
Bartma   27.12.2017 v 13:12   odpověděl:
To 5r3: Petře, a já jsem si na 101čku aplikoval z prováděček toto:

3) Mapové finty ve stylu „nemapových“ komunikací v soutěži nehledejte!
To, co vidíte při výhledu z vozidla a umožňují vám šipky pod výhledem tam jet, to je také na
mapě (plánku). Opravdu jste vždy v reálu tam, kde je na mapě (plánku) komunikace.
Naopak jsou na mapě některé komunikace navíc ale tam vám systém šipek pod výhledem
z auta neumožňuje jet. Při mapovém řešení s těmito komunikacemi ale pochopitelně musíte
počítat.

Ačkoli pátý (ten šikmý) fous na mapě nemíří do přesného středu kříže, rozhodl jsem se považovat
křižovatku za pětikomunikační, protože jsem si řekl, že kdyby to byly 2 velmi blízké křižovatky, měl by autor na té první 2 šipky, jednu doleva zpět a druhou rovně, na druhé pak LRP.
Navíc pohledy na křižovatku z dalších směrů vypovídají spíš o jedné křižovatce, než dvou...
Kolik tady byl rozdíl, 100TB? Maličkost.
foto
Vláďa   27.12.2017 v 13:23   odpověděl:
Problém kóty 101 ve 4.etapě - musím se Sobotových zastat, i když to bylo trochu nešťastně vyznačené a bylo třeba na to jít s úvahou.
Také jsem zápasil při rozhodování, zda se jedná o kótu na kříži nebo o kótu v 5-ti paprskové křižovatce. To totiž výrazně měnilo průjezd etapou.
A tak jsem při rozhodování, kterou variantu použít, vycházel z následujícího:
1) proč by autor měl tak rozpracovanou severní část etapy včetně detailu. Když bychom tam neměli jet, tak by to byla zbytečná práce.
2) největší rozhodnutí o tom, jak to autor myslí, však mělo ustanovení prováděček - ustanovení 3) úvodní části:

Mapové finty ve stylu „nemapových“ komunikací v soutěži nehledejte! To, co vidíte při výhledu z vozidla a umožňují vám šipky pod výhledem tam jet, to je také na mapě (plánku). Opravdu jste vždy v reálu tam, kde je na mapě (plánku) komunikace. Naopak jsou na mapě některé komunikace navíc ale tam vám systém šipek pod výhledem z auta neumožňuje jet. Při mapovém řešení s těmito komunikacemi ale pochopitelně musíte počítat.

Pokud by tady chtěl autor mít kótu 101 na kříži, potom by křižovatku musel rozdělit na dva průjezdy od západu nebo na západ samostatnými křižovatkami. Tak tomu bylo např. i v jiných etapách.

Jinak si myslím, že diskuse ohledně mazání mapy reálnou jízdou při vložáku je správná, i když se vyvíjí různě.
Již jsem na počátku psal, že se to při soutěžích nepoužívá. A na soutěžích se přitom dává podmínka, že reálnou jízdou se maže část mapy (doposud myšleny jen reálné přejezdy mezi údaji nebo pomocí SM)nebo mapa vzniká. A v řádech, jak již bylo citováno, jízda mezi návěštím a výkonným povelem je jízda reálná. Tady si myslím, že Sobotovi upozornili na zajímavý problém, který by se měl vyřešit v řádech.

Stejně, jako se před mnoha léty řešilo a v řádech dořešilo kreslení nebo mazání komunikací projetím. Logicky projetí nastává, až když to udělám, tedy za vozem a měl bych s tou situací počítat při dalším řešení v průběhu etapy. Nakonec autor/ři řádů rozhodli o tom, že se tak děje současně a počítám s nově vzniklou situací ještě v okamžiku jízdy. V podstatě jako bych to dělal předkem vozu pod sebou.
Nicméně je to již upřesněno a asi není dalších debat.

Tady je však třeba také řádově zasáhnout nebo to někdo během roku postaví na MISTRÁKU. A zaznělo tady několikrát, zejména od Duži: internetová ZIMA k tomu má sloužit!
foto
Vláďa   27.12.2017 v 13:25   odpověděl:
Psal jsem to tak dlouho, že mne Bartma předběhl.
foto
5r3   27.12.2017 v 13:34   odpověděl:
Já jsem si jenom zvětšil mapu na 800% a tam jsou dvě křižovatky jasně vidět, stejně jako na reálné fotografii při příjezdu od západu. Samozřejmě jsem to zajel "špatně", přesně tak jak chtěl autor. Na posledním mistráku jsme 2x pravá měli jet ještě na menším kousíčku trávy, než je vidět tady na té fotce.
foto
Bartma   27.12.2017 v 13:44   odpověděl:
To Vláďa: Promíííň! Ale shodli jsme se, což je nadějné pro příští sezonu!
Ještě jsi správně připsal argument s propracovanou severní částí..
To 5r3: Já to vím, že to nejde do středu, osa té šikmé neprotíná bod křížení těch 4 dalších!
Já se snažil o to, co nikdy stejně nesvedu - pochopit, jak to autor chtěl, a vzhledem
k tomu přídělu od té stěžejní finty v IV.e. jsem už ani nepátral po tom, jak mělo být zajeto..
foto
Bartma   27.12.2017 v 13:50   odpověděl:
Ještě Petrovi: postav se čumákem na sever - příjezd od jihu a pokud bys měl jet do té šikmé, jel bys L,P? Tak možná jo, no... Jednou mně toto připravilo o celkový SC. Autor to nějak myslel, já to s Kubou Suchanem v souladu s původní myšlenkou zajel, a konkurenční posádka to dojela u zeleného stolu... :- (
foto
Klenák Zdeněk   27.12.2017 v 22:04   odpověděl:
Pane Smolo, je škoda, že se nechcete zúčastnit reálné AOS. Zájem o AOS asi máte, když tak usilovně a vytrvale diskutujete (nic ve zlým, jen popisuji fakta), něco o tom asi také víte (o tom svědčí Vaše výsledky a navíc dle Vás řadu věcí víte lépe než mistr R.A.) a tak by se právě nabízel poslední krok a to je reálná AOS, kde by jste mohl právě v praxi ukázat své schopnosti, znalosti a rychlost myšlení. Rádi Vás mezi sebou uvítáme
foto
LIBUNA   27.12.2017 v 22:27   odpověděl:
Díky, ale dokud bude probíhat jízda v autě tak, že si jezdec sám určí, kde začíná křižovatka, tam skončí reálnou jízdu, nechá se teleportovat na průsečík os komunikací, pak ho kouzelný korálek otočí o 90°, následně je teleportován na místo, kde pokračuje v mapové jízdě, tak o reálné ježdění nemám zájem. V teleportaci a kouzelné korálky nevěřím, křižovatky raději projíždím autem úplně normálně. Kvůli tomu jsem právě s aos dávno skončil, nebo spíš ani na vyšší úrovni nezačal, ale baví mě tyto zasvěcené debaty, které tady někteří mistři vedou. Za těch 25 let se to mohlo hodně zlepšit, ale právě tito vykladači řádů to dovedli do úplně absurdních rozměrů.
foto
Klenák Zdeněk   27.12.2017 v 22:48   odpověděl:
Tak jak to popisujete to právě ve skutečnosti vůbec neprobíhá Proto navrhuji reálnou účast.
foto
LIBUNA   27.12.2017 v 23:26   odpověděl:
Opravdu ne, děkuji, mám v tom období smysluplnější koníčky. Tady marně čekám na tu odpověď HR a moc se na ni těším. Třeba na tu změnu plánku při návratu na SM, kterou řešíte v jiném vláknu, mi odpověděl, že při návratu na SM se změna plánků zadaná podmínkou neprovádí, protože se návrat řeší podle ZM. Pak tu blbost změnili a uznali více průjezdů. Kdybych tu odpověď na reálnou jízdu dostal, už tady ani nepípnu a na rok zase zmizím. A to s tím teleportem a korálkem není z mé hlavy, o tom tady hodně napsali zdejší mistři, kteří pak stavějí a rozhodují reálné soutěže.

foto
Aleš Sobota   25.12.2017 v 22:39   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Předem k mému příspěvku bych rád všem popřál radostné vánoční svátky.

Dále jako spoluautor zimy musím reagovat na některé příspěvky v diskuzi.
To že řády jsou chaotické a překombinované víme všichni. Ale ruku na srdce, děláte si to sami. A to tím, že se snažíte hledat nesmysli a jiná možná vysvětlení řádů, než je logicky pochopitelné a to jen na omluvu vlastních chyb.

Dále k Zimě 2017.
To že se najde dopravní značka, která není jasně identifikovatelná a musím použít lepší monitor, nebo si ji nazoomovat či se podívat na google je ze své podstaty, a pro většinu z vás, debilita a řeší to správně. Že si u internetovky budu hrát na " asi nereálná křižovatka " je to samé. Vrchol byla DZ zákaz nad 1,5t. Kolik váží váš počítač ? A další nesmysly.. Táta nad tím strávil mnoho hodin a dní a to jen pro to, aby mu jista INDIVIDUA celé toto snažení znechutilo. Jsem opravdu rád, že již přes rok AOS nejezdíme. A asi by pro mě nebyl problém, a to speciálně těm křiklounům, řádově zrušit celou soutěž, pokud by ji jednou postavili. Myslím, že je na čase se nad tím, a především nad sebou, zamyslet. Myslím že jsme již alespoň několik z vás přesvědčili, že jsou finty, inovace a různé netypičnosti které se dají udělat bez porušení logiky a řádů. Viz SM3D, nemazání cest v detailu, opuštění bodu co nejseverněji - tudíž na jih, atd. Tolik k mému ježdění v AOS a k práci na Zimě2017..

Teď něco k zamyšlení a diskuzi..
1). Jak je to se značkami, které mě nutí k průjezdu křižovatkou ???
Dle mého je to reál a tudíž ( jak jsem se to učil ) zahazuji mapu a jedu podle značky ( reál ) a nemohu brát mapové prvky v úvahu. Jedná se mi o projetou kótu. Kóta je mapový údaj, ale křižovatku jedu dle DZ přikázaný směr a tudíž reálně a podle mě logicky neprojetá.
2). Jak se jezdí mapová chlupatice ???
Vezmu-li stejné pravidla jako pro reálnou chlupatici ( pokud neodpovídá tvar, jedu reálně na další křižovatku na které mohu splnit tvar ) tak na mapě hledám nejbližší tvar, kde mohu zadání
chlupatice splnit.

Jaký je váš názor ?
foto
Eddie75   26.12.2017 v 00:08   odpověděl:
Ach jo, takových zbytečných emocí... Za 123ku děkujeme autorům za vymakanou zprostředkovanou kratochvíli na dlouhé zimní večery, u které jsme si mohli opět trochu protáhnout mozkové závity. U čtyřky jsme si hezky natloukli kokos, ale aspoň máme námět k dalšímu studiu. Děkujeme mnohokrát, bylo to super. A tajně doufám, že se v kalendáři soutěží někde objeví nějaké "Léto 2018", kde budeme moct ocenit práci autorů i v reálu
foto
clarus8   26.12.2017 v 00:42   odpověděl:
to pan Sobota
Jelikož jsem nebyl pochopen, jako nějaký podklad do diskuzí, tak bych chtěl uvést, že jsem právě vybral podle mne místa spornosti.
Tím jsem nechtěl znevážit práci autorů. Jelikož jsem taky stavěl v minulosti trať, tak vím, co to dá práce a ježdění a nervů, zda se něco nepodělá den před soutěží.
Čímž chci také poděkovat za vaši práci, ale opakuji jde o diskuzi, i když minimálně v jednom mém příspěvku to jde až do absurdity a o to tu jde především.
foto
Ruda   26.12.2017 v 02:36   odpověděl:
Dámy a pánové,
sice se hezky dohadujeme, ale dokud k výkladu nedá jasné stanovisko komise tj. především Zděnda Klenák a Standa Kočí, bavíme se tu vlastně o ničem. Jak jsem už dříve psal, byla snaha vyprovokovat autory řádů k vysvětlení nebo úpravě řádů, proto jsme sporná místa do soutěže zařazovali. Osobně si myslím, že si k tomu časem řekne své i HR. Osobně jsem přesvědčen o tom, že řády jsou zbytečně přeplácané a potřebují výrazně zjednodušit. A ještě jeden poznatek. Máme naprosto špatný přístup k používání řádů. Pamatuji ze svých celkem úspěšných let BOAS (cca před 40ti lety), že pořadatel stavěl soutěže přesně podle řádů a byl podle toho hodnocen. Dnes upravujeme řády k potřebám autorů, popř. posádek ze strachu, že nám lidi přestanou jezdit, nebo že soutěže nebude mít kdo stavět. I to je jeden z důvodů, proč v dohledné době nebudeme soutěž na silnici stavět.
Pro potřeby internetových soutěží pracujeme na zjednodušení řádů a pak se rozhodneme, zda ještě něco na netu postavíme.
Za AK Mimoň i našeho hlavního partnera, firmu EKSER s.r.o., přejeme všem AOSákům hodně úspěchů do roku 2018.
foto
R.A.   26.12.2017 v 21:11   odpověděl:
K Alešovi
1) Určitě ne, značka jen říká, jak můžeš tu křižovatku projet, určitě nejedeš reálně, vždyť třeba ve čtvrté etapě škrtáš mapový chlup na křižovatce s jednoznačným reálným výjezdem.
DZ Přikázaný směr vpravo ani neznamená, že mám hledat reálnou pravou. Když to bude téčko a do levé bude zákaz vjezdu, tak tu pravou přeci nebudu hledat o křižovatku dál. Stejně tak když bude jedna cesta doleva a tři doprava, tak to neznamená, že musím jet do té co nejvíce vpravo, jak máme řečeno v řádech pro reálná odbočení. V řádech je také řečeno, že s takovu značkou musíme uvažovat pro plánování další trasy, to by přeci nedávalo smysl, aby jsi tu křižovatku projel reálně a pak vymýšlel novou trasu, která s ní bude uvažovat.
2) Opět jasně řečeno v řádech. I když ten dotaz je nějaký pomotaný. Pokud tvarem myslíš počet odboček, tak rozhodně na mapové chlupatici nejezdím nikam reálně. Na chlupatici bez měřítka, musí být všechny křižovatky, kde není jednoznačný výjezd (na reálné reálný, na mapové mapový). Jestli se dá někde něco hledat a jezdit dál, tak je to při nájezdu na chlupatici a o tom jak jedu na ten začátek rozhoduje, jak mám na tu chlupatici jet, ne tedy nutně reálně. Ale to jsou úplné základy a tím spíš nerozumím té kritice řádů. A to zrušení nějaké soutěže přes řády...to bych se klidně i vsadil.

Co se týče toho zákazu vjezdu, tak jsem byl jeden z těch, so si ho všimli a stejně jako třeba Verča, která to tu už psala, jsem nepotřeboval nic z tebou uváděného. Jo možná mám teda teda ten lepší monitor, ale to jsem zase nevěděl, že nesmím. Zákaz vjezdu do jednosměrky ve čvrté a páte etapě byl mohem dál a mnohem menší a přitom se s ním počítalo.
Nereálná křižovatka? Ve čtvrté etapě normálně byla včetně neexistující komunikace (pod kótou 101). Obdobně ve třetí etapě v kótě 316. V obou případech bylo nutné s tím pracovat.
1,5t je opravdu blbost, to souhlas, ale v reálu už na to opravdu bacha, protože dnes to má každé druhé auto.

Co se týče BOAS před 40ti lety, tak to jsem samozřejmě nezažil. Ale co jsem slyšel, tak autoři vymýšleli všechno možné a málo kdo to pochopil stejně a nebylo možné určit co je vlastně správně. Dokonce se jezdil prý i systém (a teď nevím jak se to jmenovalo, třeba někdo doplní, něco jako sběr), kdy posádka přijela do dědiny, tu celou projezdila, aby našla plechly a pak jich do výkazu pár v libovolném pořadí napsala, protože byl tehdy disk i za málo plechů. Samozřejmě to můžou být jen jednotky úletů, na které se lépe pamatuje a proto se ke mně jako historky dostaly. Ale jen za tu dobu co jezdím, vidím jasný posun k jednoznačnosti, napříč všemi seriály.


foto
PetrM   28.12.2017 v 16:16   odpověděl:
To R.A. k tomu vysvětlení Alešovi:
ad 1) zcela souhlasím, pamatuju jak jsme se onehdá v roce 2015 o tom na mistráku v Moravském Krumlově s Romanem Magdolenem těžce přeli, zda kóta byla projeta či ne. Takže byla.
Jenom připomínám, aby si to někdo nepletl s tradiční fintou, kdy máš například vložák na dejce jeď P a pod tou dejkou je ještě kulatá značka přikázaného směru jízdy. Pak samozřejmě jedeš vložák a tedy reál a hledáš tu P na další křižovatce za přikázaným směrem jízdy.....
ad 2) tady s tebou úplně nesouhlasím, protože v Řádech se píše, že na chlupatici musí být uvedeny všechny chlupy - tedy i ty s tím zákazem vjezdu... Takže to, co píše Aleš, nesmí nastat....
foto
VláďaŽ   28.12.2017 v 19:05   odpověděl:
PetrM k ad2)
Dovolím si upřesnit, resp. i požádat o vysvětlení:
"...V (mapovém i reálném) lineárním itineráři musí být v křižovatkách s více možnostmi výjezdu vykresleny všechny odbočky (včetně mapových jednosměrek). ..."
Jedu dle chlupatice po komunikaci s JEDNOU odbočkou (resp. přípojkou), která je jednosměrná proti odbočení. Pokud si vykládám řády správně, pak tato křižovatka NEMÁ a NESMÍ MÍT chlup, protože na ní není více možností výjezdu.
Je to tak?
foto
R.A.   3.01.2018 v 12:08   odpověděl:
Ano.

foto
clarus8   25.12.2017 v 20:48   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
4.etapa-cíl
Od 106 do 103 souhlasí pod 103 rovně následně však vlevo, neboť jízdou doprava bych se snažil jet do 101 od jihu, ale to mám zpočátku etapy zablokované dvěma smazanými komunikacemi.
Následuje vlevo, pak rovně se značkou přikázaný směr na další musím rovně (vložák) a chci do 101 od severu. Narážím na otočnou O. Otočím a musím dodržet šipku. Před 105 přehodnocuji.Nejkratší je v detailu PK 32 a dále uvažuji Skřivánčí a do 101, ale nejde to, tak znova PK 32 a na druhou stranu přes PK 21 a PK 54 do 101 od severu.
Ze 101 vyjedu a končím-proč?
Následná křižovatka po PK 65 neodpovídá tvarem, i když šipka poziční ukazuje, že jsem na odbočce směr ČK, takže nemapová, nemohu tedy vlevo. Když kliknu rovně jsem na smazané z počátku etapy.
Závěr
Proč mazání komunikací jako vložák, když podle řádů to má být podmínka?

Když to vše za 4. etapu sečtu, je tato etapa na zrušení celá.
foto
Aleš Sobota   25.12.2017 v 23:17   odpověděl:
Proč jako podmínka, značka je reál. Ale nemám problém zrušit etapu i celou Zimu2017.. A kdy něco takového postavíš ty ? Rád ti to také zruším a myslím že to dokáži i dle řádů !!!
foto
R.A.   26.12.2017 v 11:17   odpověděl:
Clarusi, pod 103 můžeš vpravo a pak chtít jet to dé neexistující komunikace a tím se vyhnout smazané části.
S tím tvarem ti úplně nerozumím, ani o které křižovatce mluvíš. Nemate tě to, že někdy jsou výhledy foceny trochu ze šikma?
Ano, měla to být dle řádů podmínka, ale to je celkem jedno.
Aleši píšeš, že je to značka, ale ta jen dost okrajově. Jen mi říká, odkud mám začít mazat. A mazání komunikací v základní mapě, s kterým musím dále počítat při mapové jízdě, opravdu moc jako vložák nezní. A po cestě na mapový vlevo tam není ani ta značka.

foto
clarus8   25.12.2017 v 19:57   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
4.etapa zrušená část
O mapové chlupatici a o drobné chybě již bylo psáno.
Po PK 61 a odbočením vpravo stojím na složené křižovatce s úmyslem odbočit vlevo do 104. Vidím, že je tam zákaz vjezdu do jednosměrky.
Zde tedy přehodnocuji, ale jinak, než je uváděno v diskuzi.
Už zde je jasné, že ať na tuto křižovatku přijedu z kterékoli směru, vždy tam bude tento zákaz. Vím, že musím do 104 od JZ.
Jedu na kruháč a po Pražské, neboť i s ohledem na křižovatkovou šipku je to kratší. Tam narazím na PK 59 a původní šipka vpravo je nerealizovatelná pro zákaz vjezdu do jednosměrky (opět chyba autorů). Dá se jet jen rovně, tedy jednoznačně pak L a jsem 104.
Vyvstává otázka v jakém případě bych se jel na kruháči otočit a zpět po Hvězdovské. Udělal bych to v případě značek v pohledu na křižovatku: zákaz odbočení vlevo, přikázaný směr jízdy, neboť by bylo možno předpokládat, že z jiného směru tam lze vjet.
Předpokládám, že byste se rovněž nevraceli, kdyby tam byl zákaz vjezdu všech vozidel v obou směrech, což je obdoba zde použité značky.
Co vy na to?
foto
Aleš Sobota   25.12.2017 v 23:20   odpověděl:
Nenarazíš na žádnou z uvedených SPK. Kdybys jel podle řádů, přehodnotíš na reálném kruháči. Mapový kruháč tam není, jen kruhová křižovatka. A předpokládat můžeš potom co chceš !!!
foto
Vláďa   26.12.2017 v 01:14   odpověděl:
To Aleš (a event. ostatní zkušenější):
Prosím jen o vysvětlení:
1) proč musím na kruháči přehodnocovat, jak zaznělo někde ještě níže? Mám jej v mapě, tak s ním přeci počítám dopředu.
2) kdyby v mapě byl mapový kříž a narazím na reálný kruháč, také musím přehodnocovat a proč? Protože v podstatě vyjedu z mapového kříže (části kruhu jsou mimo mapu) a zase na mapu dojedu v místech přetnutí komunikací z kříže jízdou po kruhu?

A s tím souvisí další dotaz:
3) Pokud bych si pamatoval při nájezdu do 104 DZ Zákaz vjezdu do jednosměrky od severního vyústění ulice jen při jízdě od JV, tak bych tam mohl dle směru otáčení najet kratším okruhem od severu od Svébořické, než přes kruháč a SPK 72, ne?

Jinak ze 4. etapy si beru jako přínosné následující:
1) krásná finta Za přikázaným směrem jízdy R. Prostě to samo se nabízelo k sežrání. Nedojde Vám ta jednoduchost problému, že nejdříve splním pokyn DZ a teprve potom výkon vložáku.
A přitom jsem letos rozhodoval soutěž, kde se jelo reálně šipkáčem, mělo se reálně odbočit vpravo, ale ještě předtím se mělo odbočit vpravo na základě příkazové značky "Přikázaný směr jízdy vpravo" a pokyn šipkáče se prováděl až na následující křižovatce. V té době jsem to při projíždění tratě autorovi vychytal a ještě ho za to pochválil. A tady to sežeru.

2) asi i okamžik umazání části mapové komunikace při plnění vložáku, kdy od návěští po výkonný povel se jede reálně i dle řádů. Tuto věc jsme nakonec ze zoufalství konzultovali s Bartmou, který
to nahlas vyslovil jako první, mne to napadlo jen v duchu a ani jsem to dále nepřipustil a hned jsme to také i zavrhli, protože na soutěžích jsme se s tím nesetkali. Měl pravdu, mělo se to tak jet, aj jsem to zkusil v 2. pokusu jako šílenou variantu, ale protože jsem podělal svojí blbostí závěr etapy (špatně vyhodnocená vzdálenost jízdy do ČK), nebylo co napravovat.
foto
Vláďa   26.12.2017 v 01:22   odpověděl:
Jen k mé 1): na mapovém kruháči přehodnocuji proto, že jsem původně chtěl jet na mapové křižovatce tvaru kruháče (ale nevím zda je to kruháč) hned vlevo spodní částí kruhu ve směru hodin a při příjezdu ke křižovatce mne DZ "kruhový objezd" žene vpravo a já si tak mohu vlastně vybrat jako kratší cestu do 104, cestu, kterou jsem do křižovatky přijel???
foto
R.A.   26.12.2017 v 11:02   odpověděl:
Vláďo s tím kruháčem přesně jak píšeš. Už se to tu snažili vysvětlit i jiní, ale toto je opravdu trochu vyšší dívčí. Měls být na posledním MP, pak bys věděl

foto
clarus8   25.12.2017 v 19:07   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
4.etapa úvod
jako skorozačátečník, tedy bez zažitých znalostí řádů, jsem vyhodnotil v iti jedinou smazanou komunikaci, a to od rozkreslené mapové po mapový kříž, kde dělám L.
Z diskuse a doučením se ze řádu se ale mažou celkem 3 úseky.
Dále tedy nesouhlasím se vzorovým výkazem autora, a to pro ten 3.umazaný kousek komunikace za 3. stopkou.
Podle mne správně má být po PK 10 doprava (vlastně jednoznačně, neboť vlevo mám umazáno), do odbočky vlevo (vlastně taky jednoznačně, neboť přede mnou je umazáno) přes PK 29.Stojím nyní vlastně před 1. křížem etapy a řeším dilema.
Přede mnou následuje T se stopkou, která mne vytlačí do umazané. Nebo to bude návěští a pojedu to tak, že
1. je to vlastně také jednoznačný výjezd a L dělám těsně před kotou 101 (z vytištěné ZM vidím, že ta komunikace je ještě před 101 a ne jak uvádí autor) přes PK 54 a do 101 od severu atd.
nebo
2.jedu od jihu do 101 přes PK 65 a PK 81 a dále mimo pořadí přes 101 na SM 1.
Vzhledem k pravděpodomější verzi 1 pak ve vyhodnocení chybí PK 29.

Jen se chci zeptat po vl. iti jedu jak dlouho reálně? Do další mapové nebo další mapové uvedené v iti?

foto
Aleš Sobota   25.12.2017 v 23:43   odpověděl:
Tady asi pro všechny..
Jestli-že tu uvažujete že stopka je v nějakém oblouku, tudíž za hranicí křižovatky a plním vložák až někde v tramtárii, a já to opravdu neměřil a neumím si představit jak by v reálné soutěži někdo vozil a měřil zakřivení vozovky, tak jsem zvědav jak by jste uspěli u policie ČR. A neuspěli by jste ani u následovném soudu a to ani u nejvyššího. Tak-že dle Babiše "SORRY JAKO" - takhle né..


DALŠÍ STARŠÍ PŘÍSPĚVKY           ZPĚT NA NEJNOVĚŠÍ PŘÍSPĚVKY _________________________________________________________________________________________________________________________