VSTUP     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     PŘIHLÁŠKY     POKYNY     FOTO     ARCHIV  
  ZAČÁTEČNÍCI:     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     UČEBNICE     POKYNY  CHCI NAPSAT NOVÝ PŘÍSPĚVEKPoslední příspěvky:
1) Před 4. dny napsal příspěvek PetrM
UKAŽ 3) Před 10. dny napsal příspěvek Tomáš a Lukáš H
UKAŽ
2) Před 5. dny napsal příspěvek kk
UKAŽ 4) Před 12. dny napsal příspěvek 5r3
UKAŽ

Poslední reakce na příspěvky:
Před 4. dny ZdenekJ reagoval na PetrM z 7.12.
UKAŽ Před 15. dny Zbyťák reagoval na Eddie75 z 20.11.
UKAŽ
Před 4. dny michal.g reagoval na kk z 6.12.
UKAŽ Před 26. dny Eddie75 reagoval na Mirek L. z 14.11.
UKAŽ
Před 5. dny bulik4lg reagoval na Tomáš a Lukáš H z 1.12.
UKAŽ Před 28. dny kk reagoval na michal.g z 13.11.
UKAŽ
Před 8. dny Klenák Zdeněk reagoval na 5r3 z 29.11.
UKAŽ Před 28. dny Duža reagoval na PetrM z 12.11.
UKAŽ

foto
5r3   27.12.2017 v 13:18   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Znění "mapově" nebo "jet mapově" nebo "mapová jízda" jsou rovnocenné (v ITI mapová jízda je znázorněna vodorovnou čarou mezi údaji (okénky)) Při jízdě podle mapy se jede vždy buď podle základní mapy nebo podle plánku, tedy podle jednoho mapového podkladu. S tím jsem měl tři dny problém ve třetí etapě. Z ČK do 306 jsem měl jet podle základní mapy. Musel jsem se tedy vyhnout kótám 301 a 303, protože tam by mě podmínka donutila měnit mapový podklad. Podle mě nelze v průběhu mapové jízdy mezi dvěma políčky měnit mapy.
A ještě by mě zajímalo, proč jsem v této etapě měl jet po dokončení SM2 podle plánku B, když poslední projetá kóta, která měnila mapy byla 301.
foto
Bartma   27.12.2017 v 14:14   odpověděl:
No!!! To je možná pravda, s těmi výměnami map a plánků mezi dvěmi poli iti.
Přitom je to tak pěkná finta a zpestření, jak najít nejkratší trasu z A do B
s pomocí několika mapových podkladů a několika "přepínačů" !
foto
Bartma   27.12.2017 v 14:15   odpověděl:
...nebo naopak s nutností vyhnout se přepínačům, abych to zajel podle řádů!
foto
clarus8   27.12.2017 v 14:31   odpověděl:
5r3 má pravdu řediteli a hned je to rozdíl 320 TB
foto
michal.g   27.12.2017 v 14:36   odpověděl:
No, už tady bylo i měnění mapových podkladů během jízdy po jedné SM...
foto
R.A.   27.12.2017 v 15:08   odpověděl:
Změnu mapy díky podmínce jsem ochoten zkousnout, tam je podle mě jasné o co jim šlo.
Ale návratu na SM2 a ignorování podmínky (není možnost se jí ani vyhnout) a následné jízdě po jiné mapě, než by se po průjezdu kótou 301 mělo také nerozumím.
foto
PetrM   27.12.2017 v 18:22   odpověděl:
HR: Budu se snažit reagovat i nějak postupně.
Neviděl jsem žádný problém změnit mezi dvěma políčky mapový podklad, pokud se do itikového políčka dostanu kratší cestou.
Naopak návrat na SM2 byl naší nejasností a tedy chybou, protože se tady tlouklo to, že se musím vracet na SM dle ZM a při tom jsem se nemohl vyhnout kótě, která mění mapový podklad. Byly uznány obě varianty průjezdu - jak dle ZM, tak dle plánku.
foto
Vašek   27.12.2017 v 19:23   odpověděl:
to R.A. a PetrM: nerozumím tomu, že se nebylo možné vyhnout plnění podmínky (vyhnout se kótám, které mění mapy). Na SM2 jsem jel po ZM (jen po ZM) přes kótu 304 , okolo ČK (detail), přes 307, 306 a okolo 303 (detail) zpět na SM2 (PK 91,9).
Otázkou je, proč jsem takto vůbec měl jet. Jezdíme dle ITI a příslušných map, plánků a detailů a ne dle prováděček. Ať si každý dá do prováděček co chce, ale pokud tam dá pokyny k průjezdu samotné trati, tak musí (zdůrazňuji musí) zopakovat v itineráři (ITI musí obsahovat všechny relevantní údaje k průjezdu). Já dlouhodobě odmítám jezdit dle prováděček. Proto si myslím, že jediný správný průjezd byl návrat na SM2 nejkratší možnou trasou dle ZM za dodržení podmínek v ITI uvedených. Tedy za použití plánků.
foto
R.A.   27.12.2017 v 21:18   odpověděl:
Máš pravdu, šlo se vyhnout i při návratu po ZM. Já totiž začal návrat po plánku B/ZM a dokončil po plánku A a pak po něm pokračoval i po dojetí SM2. Říkal jsem si totiž, že řeším jenom jak začnu ten návrat (jestli B, nebo ZM a to právě bylo jedno) a to že si pak změním mapu, stejně jako při jiných mapových cestách mě nevadilo a přišlo rovnocené s těmi změnami předtím.
S prováděčkama naprosto souhlasím, to jsem si taky říkal. Ale i kdyby to bylo v itíku, tak by mě nenapadlo, že projedu kótu 301 a nezměním mapu ani teď a ani po dojetí SM2. Uznání obou průjezdů (a kterých) nikde nevidím.
foto
Klenák Zdeněk   27.12.2017 v 21:52   odpověděl:
Já vám do toho přinesu ještě větší chaos. Nejprve však na úvod pár vět. Tyto nejasnosti (tj. podle jaké mapy mám jet) by při běžné soutěži neměly nastat, protože tam musí být přece jasné podle jaké mapy mám jet. Právě proto byl v Řádech "uzákoněn" Zliv. Takovéto podmínky by se v soutěži vůbec neměly vyskytovat (i když u Sobotů na mistráku už i podmínka tohoto typu byla). Ve stolovce to myslím nevadí, ale jak by to dopadlo v opravdové soutěži je vidět v této diskuzi. Tři posádky z první desítky a čtyři řešení!!!
To co psal Petr Černý (že se vždy jede podle jednoho map. podkladu) se do Řádů dostalo proto, že než byl uzákoněn Zliv mohly se kombinovat mapy a plánky spolu příp. ještě s detaily (ve kterých byly vynechané komunikace) a tím pádem mohly vznikat různé kombinace map. Aby se jasně řeklo, že je to blbost, proto ta věta o jednom map. podkladu. To co vydedukoval Petr z oné věty by mě v životě nenapadlo (tedy abych někam nesměl jet proto, abych neporušil Řády, podle kterých mám jet podle jednoho map. podkladu ).
V našem konkrétním případě jsem to měl ulehčené v tom, že prováděčky jsem nečetl resp. asi četl, ale už je to dlouho. Tady jsme v posádce jednotní a oba tvrdíme, že prováděčky nemůžou mít vliv na průjezd resp. vše důležité pro průjezd má být v iti. Ve stolovce si myslím, že to nevadí, na běžné soutěži hrubá chyba. Takže já jsem i návrat na SM2 po jejím opuštění řešil nejdříve podle B a po průjezdu 301 podle A. ZM jsem vůbec nepoužil, v Řádech se píše "návrat do místa opuštění SM se řeší pomocí ZM, není-li zadáno jinak", no a protože zadáno jinak bylo těmi podmínkami, tak nebyl důvod použít ZM.
foto
Bartma   27.12.2017 v 22:35   odpověděl:
Ať ty řády čtu po tisící, stejně v nich vidím jen část..
Ano, je tam návrat po ZM, není-li uvedeno jinak! Nikdy jsem si toho asi nevšim
Ovšem dál bych se s tebou Zdenku malinko odlišil,
já si tím "uvedeno jinak" představuju, že to musí být někde v iti napsáno, např. "k návratu
na SM s lichým číslem použij plánek a".
V případě, že k SM dojedu po nějakém plánku, a někde jí opustím, bral bych ZM automaticky,
pokud nebude někde napsáno vracej se podle něčeho jinýho, ale po projetí "přepínače", kóty
s podmínkou použití nějakého plánku, bych bez obav v tom místě pokračoval podle toho plánku..
Ty jsi, jak popisuješ, k návratu použil rovnou plánek, po kterým jsi k SM přijel, ano?
foto
Bartma   27.12.2017 v 22:36   odpověděl:
...toho dodatku (není-li...) nevšim!

foto
PetrM   27.12.2017 v 10:23   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Drazí, HR se vrátil z vánočního výletu, kde byl off-line a teď otevřel počítač.
A koukám, že těch několik stran příspěvků v diskusi ohledně internetovky přelouskat mi zabere víc času než nějaká virtuální 6.etapa.
Tak mi nějaký čas prosím dejte. Na druhou stranu na první pohled vidím, že jak Ruda a Aleš, tak R.A. už tady toho dost vysvětlili.....
Petr

foto
Klenák Zdeněk   26.12.2017 v 21:25   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody
foto
Bartma   26.12.2017 v 21:58   odpověděl:
Proč nehrají? Proč k čertu nehrají? Hrajte!

Prosím hudbuuu
foto
Klenák Zdeněk   27.12.2017 v 10:17   odpověděl:
Informace (nejen) pro loňské účastníky mohelnického mistráku: Hrad Bouzov dnes slaví 700 let
foto
Mirek L.   27.12.2017 v 11:43   odpověděl:
Zdeňku děkuji. Konečně srozumitelná informace. Takhle stručné a jasné by měly být naše Řády!
foto
VláďaŽ   27.12.2017 v 12:31   odpověděl:
Jo!! Jak pravil MíraL.

foto
R.A.   26.12.2017 v 10:41   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Hoši Sobotovic, proč jste z toho hned tak otrávení? Všichni Vám to tu moc chválíme, obdivujeme tu komplexnost a děkujeme za to obrovské penzum práce, co za tím stojí.

Že jsou k soutěži nějaké připomínky je naprosto běžné a přeci jste nemohli čekat nic jinýho, když jste navíc, jak sami říkáte, zařadili sporné věci.

Je potřeba počítat s tím, že nad internetovou soutěží je stráveno mnohem, mnohem víc člověkohodin průjezdu, než na jakékoliv jiné soutěži. Soutěžící pak i ve větším počtu odhalí nesrovnalosti, které by si na normální soutěži všimla možná jen jedna posádka.

Za mě byly 4 etapy (1.-3. a 5.) naprosto v pohodě s pár chybičkami, které se nevyhnou žádné soutěži. Ve 4. etapě toho bylo víc a nedokážu si představit, jak bych to jel v reálu.
Pokud by na to nebylo například 2x tolik času než je běžné, tak bych to v půlce etapy musel po zkoušení všech možných variant zahodit a jet na hranici disku do časovky. Opravdu se domníváte, že ty šílené příděly bodů, co soutěžící nasbírali, jsou dány jenom fintami?

Domnívám se, že aby naše soutěže měly nějakou budoucnost, tak jsou nejdůležitější dvě věci. 1) dostatek času na řešení, aby to bez ohrožení diskem dojeli všechny posádky - to se tady nemuselo řešit. 2) NAPROSTÁ jednoznačnost, nebo alespoň co největší snaha o ni. Když to přeženu, tak klidně odjedu protiřádovou věc, když bude naprosto jasné, jak se to má jet.

Nerozumím tomu, proč se navážíte do řádů a voláte po úpravách, a přitom se s tím mazáním komunikací do nich nedokážete vlézt. Mazání a dokreslování je velice náročná věc a právě proto, aby to bylo jasné, se to nějak uzákonilo i s příklady. Není potom divu, že soutěžící to jedou různě a pak se ptají, na základě čeho se to mělo jet zrovna tak. A na to není odpověď, protože to není na základě ničeho postavené, tak není na základě čeho rozhodnout, jak se to mělo jet. Já jsem například hned od začátku mazal komunikace za stopkami, to mi přišlo jasné. Ale jen do chvíle, než jsem měl jet do ČK a při odmazání těch dvou kousků tam jsou dvě skoro stejně dlouhé varianty. To jsem zase nevěděl, jestli se to tak chtělo nebo ne. Přitom jak už bylo napsáno dříve, kdyby tam bylo napsáno něco jako "i části komunikací", tak bych věděl, že je to přesně ono a jel bych do časovky tu cestu o pár mm kratší a hotovo. Naopak jsem byl přesvědčen, že tou reálnou jízdou na mapové vlevo chcete jet až do detailu kóty 105. Jak už tady zmínil myslím Aleš, o nemazání komunikací v detailu, tak jsem si říkal, že to je přesně ono. V žádné předchozí křižovatce už nikdy za sebou nemám ten mapový příjezd, takže nemůžu jet mapově vlevo. Jenže pak jsem se do kóty 103 cyklil, protože jsme měl smazanou cestu až ke 105. Takže znova na start a doufat, že autor myslí jinak to mazání a ne že má chybu do 103.

Vše by mělo být postaveno jednoznačně, aby když někdo udělá chybu a následně se mu to vysvětlilo, tak se plácl do čela a byl v obraze. To je třeba přesně případ jízdy do 104 a otáčení na kruháči. Vláďa už na to přišel i sám, ano chci jet kruháč v protisměru, přehodnotím a cpu se zase do zákazu. Chápu, že s některými jedinci je to složitější, zdravím Claruse, ale tam kde jste silní v kramflecích (viz ten kruháč), tak není důvod se urážet, ale naopak mít radost, jak je ten Zdenda pořád mimo . Zdeňku sežeň si na mě někde číslo, nebo mail a klidně to s tebou všechno projedu. To platí i pro kohokoliv jiného.

Například i z Polska mi volali, jestli leží kóta 101 na kříži, nebo na pětipaprskové křižovatce, a nebo jestli ta bíla šipka nad kótou 104 značí jednosměrku. Já si naštěstí ani jednoho nevšiml a tak jsem v klidu mohl říct, že nevím. Za sebe bych řekl, že tu šipku autor zapomněl vymazat a nebral ji a 101 je opravdu spíše na kříži.

Doufám, že na stavění nezanevřete a doporučuji hlavně dát HR na kontrolu dostatek času, a když se mu něco nelíbí, tak to předělat nebo zrušit. Vzpomínám si, že soutěž, kterou Vám pískal Vašek Mrštík byla perfektní a i ty novoty se tam vešly.
foto
Ruda   26.12.2017 v 14:40   odpověděl:
Díky Petře, konečně rozumný přístup. Aleš byl z té diskuse trošku na prášky a snad ho to už přešlo. Uznávám, že máš naprostou pravdu. Ještě jednou dík.

foto
LIBUNA   26.12.2017 v 06:42   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Dobré ráno všem,
opakuji a upřesňuji svoji připomínku a prosím, aby se k ní vyjádřil pouze hlavní rozhodčí, aby zase nezapadla mezi ostaní komentáře. První část každého bodu je citace předpisů a další můj komentář nebo dotaz.

1) Jízda dle vloženého iti vždy přerušuje mapový průjezd do mapově zadaného místa. Po odjetí vloženého iti se volí nová trasa mapového průjezdu do mapově zadaného místa. Proč mažeme jenom kousek komunikace před křižovatkou, když reálná jízda probíhá i v křižovatce a končí až po splnění výkonného povelu v místě přehodnocení a pokračování v mapové jízdě?
2) hranice křižovatky je místo vyznačené vodorovnou dopravní značkou…; kde taková dopravní značka není, tvoří hranici křižovatky kolmice k ose vozovky v místě, kde pro křižovatku začíná zakřivení okraje vozovky. Pokud připustíme výklad autorů, tak proč přistupujeme k oběma křižovatkám stejně. Na jižní křižovatce je DZ před hranicí křižovatky, tedy by se dalo chápat mazání kousku komunikace, ale na severní je návěští až za hranicí křižovatky, tak proč se maže reálně neprojetá komunikace před ní?
3) Vložený ITI - pravidla
- pokud se neplní výkonný povel přímo v místě návěští,
jede se od návěští k výkonnému povelu podle „Pravidla pro neuvedené
křižovatky“ (tzv. reálně)- viz M/3-3 II

M/3-3 Při jízdě dle reálných údajů mohou v křižovatce nastat tyto možnosti:
I -z křižovatky je zadaný výjezd v popisu průjezdu nebo vloženým iti
II -z křižovatky není zadaný výjezd v popisu průjezdu ani vloženým iti. Potom platí
„Pravidlo pro neuvedené křižovatky".

Podle tohoto jasného znění řádů k reálné jízdě vůbec nedošlo, protože výkonný povel se plnil přímo v místě návěští - autor řádů rozumně bere značky patřící k určité křižovatce jako její součást a o reálné jízdě uvažuje pouze v případě, že se výkonný povel plní až na nějakém jiném místě.

No a poslední bod vás všechny určitě zaujme nejvíc
4) Pro podmínku a vložený iti platí, že mezi návěštím a výkonným povelem nesmí přijít další
návěští ani návěští jiné podmínky nebo vloženého itineráře. Zde evidentně mezi návěštím a výkonným povelem vloženého iti Za každou DZ STOP jeď vlevo přišlo návěští i výkonný povel druhého vloženého iti (nebo spíš něčeho, co autor vydával za vložák, protože nevím, co je reálného na výkonném povelu mazání mapové cesty)

Posílal jsem i další připomínky ke 4. etapě podložené celkem rozumnými argumenty, kterými se HR asi nemínil zabývat nebo mi na ně nikdo neodpověděl, ty zde ani nebudu prezentovat.

Hodně štěstí v novém roce přeji a myslím, že další rok se zase žádné reálné aos nezúčastním.

Libor Smola
foto
R.A.   26.12.2017 v 11:33   odpověděl:
Tak ještě tady pána "nakruháčisenejezdížádnýazimutyaikdyžmitodocelajdetakvámnažádnousoutěžnepřijedu"
1)Chvilku jsem o tom aky uvažoval, ale pomohla mi věta:pokud se neplní výkonný povel přímo v místě návěští, jede se od návěští k výkonnému povelu podle „Pravidla pro neuvedené
křižovatky“ (tzv. reálně).
Takže jsem si řekl, že to reálně jedu jenom mezi návěštím a výkonným povelem, a že jak si tam smažu ještě něco na odjedzu, tak budu určitě v hajzlu

2) a 3)Neber místo plnění výkonného povelu jako celou křižovatku, ale jako opravdu ten společný korálek pro všechny ty komunikace, které do této křižovatky ústí. Místo výkonného povelu splečné s místem návěští je třeba"vjeď do každé jednosměrky", jinak tam vždy nějaká ta jízda mezi návěštím a povelem je.

4) Ano, na toto se občas kašle a pokud je to jednoznačné, tak se to dá zkousnout, tady to dle reakcí na jednoznačnost nevypadá, i když na vině nebude možná ani tolik ten souběh

Další připomínky naposílej sem
foto
LIBUNA   26.12.2017 v 11:47   odpověděl:
Nemá to smysl, když se jede podle "řekl jsem si" a ne podle znění řádů. Pořádně si přečti ty citace a komentáře a pak to zkus ještě promyslet. Křižovatka není korálek, ale místo, kde se kříží nebo spojují komunikace, takže je to také komunikace a jedu po ní vložákem reálně až do místa přehodnocení. Pokud si autoři vymyslí protiřádové a sporné finty, meli by to uznat a nedávat za to TB. Tady Aleš Sobota pomalu brečí, jak všichni převracejí řády, ale chybu nepřizná.
foto
R.A.   26.12.2017 v 17:28   odpověděl:
Toto prostě není totožné místo výkonného povelu s návěštím, ani to z logiky věci není možné, když mám jet za něčím něco. Za je za, a nemůže to být v tom samém místě, i kdybych měl jet jen mm. A tady jedu pořád 5-10 metrů a já tedy ani nevidím, že by ta značka byla v oblouku. To proč je to v těch řádech, je třeba vložák: z křižovatky se dvěma možnými výjezdy, jeď vždy co nejvíce na jih. Prostě vložák, který je "v" a nebo "z", rozhodně ne "za".
foto
LIBUNA   26.12.2017 v 20:27   odpověděl:
Proč se pořád snažíš našroubovat řády na svůj výklad. Znění je jasné. Buď jedu reálně celý vložák a mažu vše včetně křižovatky, nebo je místo návěští a výkonného povelu totožné a nemažu nic, nejde o logiku věci, ale o znění řádů. Nech prosím vyjádřit HR, případně komisi, nesnaž se obhájit svůj výklad. Že se jednalo o neřádovou věc, protože vložák/podmínka byl vložen do jiného vložáku, je jasné, jenom mě zajímá výklad HR.
foto
5r3   26.12.2017 v 21:40   odpověděl:
Reálně jedeš celej vložák od návěští ke křižovatce, na které splníš výjezd a okamžitě ještě vlastně v ní řešíš co dál, takže křižovatku nemažeš. Nejedeš k nějakému dalšímu přehodnocení. Tak se to jezdívalo kdysi, že se jelo k další reálné křižovatce a teprve tam se řešilo. To s mazáním komunikace v křižovatce už tu jednou bylo, když jsem kdysi teoreticky rušil komunikaci na kříži a měl tam přikop přes který se nedalo jet ani v kolmém směru
foto
LIBUNA   27.12.2017 v 09:09   odpověděl:
Ahoj, ještě jednou prosím, nepište sem svoje názory, nechte vyjádřit HR. Posílal jsem mu to původně jenom mailem, ale nereagoval, tak jsem to musel přednést veřejně.

Vaše názory nemusí být v souladu s řády ani v případě mistrů a bohužel hodně jezdců a asi i rozhodčích a stavitelů se jimi řídí. Cituji R.A. z jiného vlákna "Pokud bych to místo měl nějak definovat, tak mažu od spuštěné kolmice z DZ k ose komunikace po které jedu, k průsečíku os komunikací tvořící křižovatku, kde plním výkonný povel." To by znamenalo, že půlku křižovatky v jednom směru jízdy smažu a druhou nechám. Další názor R.A.: Místo výkonného povelu splečné s místem návěští je třeba "vjeď do každé jednosměrky", jinak tam vždy nějaká ta jízda mezi návěštím a povelem je." Toto je přímo řešené v řádech - "může být použit vložený iti typu „Vjeď do každé komunikace označené DZ „jednosměrná komunikace““ apod.- v tomto případě se za návěští považuje křižovatka, kde vložený iti plním." Takže i tady by jízda z "korálku" k té DZ, která může být klidně několik metrů za křižovatkou, byla reálná. Naopak chválím R.A. za názor, že kóta 101 byl kříž a nepatřila do ní ta šikmá komunikace. Toto mi totiž také HR neuznal, i když jsem to reklamoval už před zveřejněním správného průjezdu.

Teď tedy znovu k tomu vložáku:
Pro podmínku a vložený iti platí, že mezi návěštím a výkonným povelem nesmí přijít další
návěští ani návěští jiné podmínky nebo vloženého itineráře. Po návěští DZ STOP by dle vašeho výkladu následovalo hned druhé návěští - reálná jízda. Proto jako jediná řádová možnost bylo místo výkonného povelu totožné s místem návěští, kde k reálné jízdě podle řádů nedochází (příslušné vysvětlení bylo výše)

Pokud by se nejednalo o místo výkonného povelu totožné s místem návěští, řeší to řády takto:
1. Návěští i výkoný povel vloženého iti musí být reálné - pokud je výkonný povel "jeď vždy vlevo" reálný, jedu vždy za DZ Stop reálně vlevo a nic jiného mě v ten moment nezajímá.
2. Jízda dle vloženého iti vždy přerušuje mapový průjezd do mapově zadaného místa. Po odjetí
vloženého iti se volí nová trasa mapového průjezdu do mapově zadaného místa. Pokud něco přerušuje mapový průjezd, tak od toho místa půjde o reálný průjezd, a pokud se nová mapová trasa řeší až po odjetí vloženého iti, neřeší se uprostřed křižovatky před splněním výkoného povelu.
3. III. mapová jízda je vždy přerušena vloženým itinerářem..., Místem přehodnocování pro důvody I - III je místo... C/ kdy splním poslední údaj vloženého itineráře. Zde je ještě zdůrazněn předchozí bod - přeruším mapovou jízdu, reálně jedu celý vložený iti, který začíná značkou, splním poslední údaj (jedu vlevo) a potom končí reálná jízda a přehodnocuji, kudy dál mapově.
foto
5r3   27.12.2017 v 12:48   odpověděl:
HR ani komise ti neřekne nic jiného, než se ti snažil marně vysvětlit R.A. Místo plnění je to místo, kde plníš povel vloženého iti. To je ten RAčkův korálek, v něm se natočíš do směru výjezdu a přehodnocuješ. Pokud mažeš, tak mažeš jenom komunikaci, po které jsi přijel a nikoliv křižovatku.
Protože slovní zadání je rovnocenné zadání pomocí "systému Zliv", tak si namaluj reálnej chlíveček dejky a za ním reálnej chlíveček levá, to co je mezi tím, je reálná jízda. Teď si namaluj reálnej chlíveček "do jednosměrky" - tady je návěští společné s výkonným povelem, čili žádná reálná od návěstí k výkonnému povelu není.
S tím, že kóta 101 je kříž naprosto souhlasím.
foto
Bartma   27.12.2017 v 13:12   odpověděl:
To 5r3: Petře, a já jsem si na 101čku aplikoval z prováděček toto:

3) Mapové finty ve stylu „nemapových“ komunikací v soutěži nehledejte!
To, co vidíte při výhledu z vozidla a umožňují vám šipky pod výhledem tam jet, to je také na
mapě (plánku). Opravdu jste vždy v reálu tam, kde je na mapě (plánku) komunikace.
Naopak jsou na mapě některé komunikace navíc ale tam vám systém šipek pod výhledem
z auta neumožňuje jet. Při mapovém řešení s těmito komunikacemi ale pochopitelně musíte
počítat.

Ačkoli pátý (ten šikmý) fous na mapě nemíří do přesného středu kříže, rozhodl jsem se považovat
křižovatku za pětikomunikační, protože jsem si řekl, že kdyby to byly 2 velmi blízké křižovatky, měl by autor na té první 2 šipky, jednu doleva zpět a druhou rovně, na druhé pak LRP.
Navíc pohledy na křižovatku z dalších směrů vypovídají spíš o jedné křižovatce, než dvou...
Kolik tady byl rozdíl, 100TB? Maličkost.
foto
Vláďa   27.12.2017 v 13:23   odpověděl:
Problém kóty 101 ve 4.etapě - musím se Sobotových zastat, i když to bylo trochu nešťastně vyznačené a bylo třeba na to jít s úvahou.
Také jsem zápasil při rozhodování, zda se jedná o kótu na kříži nebo o kótu v 5-ti paprskové křižovatce. To totiž výrazně měnilo průjezd etapou.
A tak jsem při rozhodování, kterou variantu použít, vycházel z následujícího:
1) proč by autor měl tak rozpracovanou severní část etapy včetně detailu. Když bychom tam neměli jet, tak by to byla zbytečná práce.
2) největší rozhodnutí o tom, jak to autor myslí, však mělo ustanovení prováděček - ustanovení 3) úvodní části:

Mapové finty ve stylu „nemapových“ komunikací v soutěži nehledejte! To, co vidíte při výhledu z vozidla a umožňují vám šipky pod výhledem tam jet, to je také na mapě (plánku). Opravdu jste vždy v reálu tam, kde je na mapě (plánku) komunikace. Naopak jsou na mapě některé komunikace navíc ale tam vám systém šipek pod výhledem z auta neumožňuje jet. Při mapovém řešení s těmito komunikacemi ale pochopitelně musíte počítat.

Pokud by tady chtěl autor mít kótu 101 na kříži, potom by křižovatku musel rozdělit na dva průjezdy od západu nebo na západ samostatnými křižovatkami. Tak tomu bylo např. i v jiných etapách.

Jinak si myslím, že diskuse ohledně mazání mapy reálnou jízdou při vložáku je správná, i když se vyvíjí různě.
Již jsem na počátku psal, že se to při soutěžích nepoužívá. A na soutěžích se přitom dává podmínka, že reálnou jízdou se maže část mapy (doposud myšleny jen reálné přejezdy mezi údaji nebo pomocí SM)nebo mapa vzniká. A v řádech, jak již bylo citováno, jízda mezi návěštím a výkonným povelem je jízda reálná. Tady si myslím, že Sobotovi upozornili na zajímavý problém, který by se měl vyřešit v řádech.

Stejně, jako se před mnoha léty řešilo a v řádech dořešilo kreslení nebo mazání komunikací projetím. Logicky projetí nastává, až když to udělám, tedy za vozem a měl bych s tou situací počítat při dalším řešení v průběhu etapy. Nakonec autor/ři řádů rozhodli o tom, že se tak děje současně a počítám s nově vzniklou situací ještě v okamžiku jízdy. V podstatě jako bych to dělal předkem vozu pod sebou.
Nicméně je to již upřesněno a asi není dalších debat.

Tady je však třeba také řádově zasáhnout nebo to někdo během roku postaví na MISTRÁKU. A zaznělo tady několikrát, zejména od Duži: internetová ZIMA k tomu má sloužit!
foto
Vláďa   27.12.2017 v 13:25   odpověděl:
Psal jsem to tak dlouho, že mne Bartma předběhl.
foto
5r3   27.12.2017 v 13:34   odpověděl:
Já jsem si jenom zvětšil mapu na 800% a tam jsou dvě křižovatky jasně vidět, stejně jako na reálné fotografii při příjezdu od západu. Samozřejmě jsem to zajel "špatně", přesně tak jak chtěl autor. Na posledním mistráku jsme 2x pravá měli jet ještě na menším kousíčku trávy, než je vidět tady na té fotce.
foto
Bartma   27.12.2017 v 13:44   odpověděl:
To Vláďa: Promíííň! Ale shodli jsme se, což je nadějné pro příští sezonu!
Ještě jsi správně připsal argument s propracovanou severní částí..
To 5r3: Já to vím, že to nejde do středu, osa té šikmé neprotíná bod křížení těch 4 dalších!
Já se snažil o to, co nikdy stejně nesvedu - pochopit, jak to autor chtěl, a vzhledem
k tomu přídělu od té stěžejní finty v IV.e. jsem už ani nepátral po tom, jak mělo být zajeto..
foto
Bartma   27.12.2017 v 13:50   odpověděl:
Ještě Petrovi: postav se čumákem na sever - příjezd od jihu a pokud bys měl jet do té šikmé, jel bys L,P? Tak možná jo, no... Jednou mně toto připravilo o celkový SC. Autor to nějak myslel, já to s Kubou Suchanem v souladu s původní myšlenkou zajel, a konkurenční posádka to dojela u zeleného stolu... :- (
foto
Klenák Zdeněk   27.12.2017 v 22:04   odpověděl:
Pane Smolo, je škoda, že se nechcete zúčastnit reálné AOS. Zájem o AOS asi máte, když tak usilovně a vytrvale diskutujete (nic ve zlým, jen popisuji fakta), něco o tom asi také víte (o tom svědčí Vaše výsledky a navíc dle Vás řadu věcí víte lépe než mistr R.A.) a tak by se právě nabízel poslední krok a to je reálná AOS, kde by jste mohl právě v praxi ukázat své schopnosti, znalosti a rychlost myšlení. Rádi Vás mezi sebou uvítáme
foto
LIBUNA   27.12.2017 v 22:27   odpověděl:
Díky, ale dokud bude probíhat jízda v autě tak, že si jezdec sám určí, kde začíná křižovatka, tam skončí reálnou jízdu, nechá se teleportovat na průsečík os komunikací, pak ho kouzelný korálek otočí o 90°, následně je teleportován na místo, kde pokračuje v mapové jízdě, tak o reálné ježdění nemám zájem. V teleportaci a kouzelné korálky nevěřím, křižovatky raději projíždím autem úplně normálně. Kvůli tomu jsem právě s aos dávno skončil, nebo spíš ani na vyšší úrovni nezačal, ale baví mě tyto zasvěcené debaty, které tady někteří mistři vedou. Za těch 25 let se to mohlo hodně zlepšit, ale právě tito vykladači řádů to dovedli do úplně absurdních rozměrů.
foto
Klenák Zdeněk   27.12.2017 v 22:48   odpověděl:
Tak jak to popisujete to právě ve skutečnosti vůbec neprobíhá Proto navrhuji reálnou účast.
foto
LIBUNA   27.12.2017 v 23:26   odpověděl:
Opravdu ne, děkuji, mám v tom období smysluplnější koníčky. Tady marně čekám na tu odpověď HR a moc se na ni těším. Třeba na tu změnu plánku při návratu na SM, kterou řešíte v jiném vláknu, mi odpověděl, že při návratu na SM se změna plánků zadaná podmínkou neprovádí, protože se návrat řeší podle ZM. Pak tu blbost změnili a uznali více průjezdů. Kdybych tu odpověď na reálnou jízdu dostal, už tady ani nepípnu a na rok zase zmizím. A to s tím teleportem a korálkem není z mé hlavy, o tom tady hodně napsali zdejší mistři, kteří pak stavějí a rozhodují reálné soutěže.


DALŠÍ STARŠÍ PŘÍSPĚVKY           ZPĚT NA NEJNOVĚŠÍ PŘÍSPĚVKY _________________________________________________________________________________________________________________________