VSTUP     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     PŘIHLÁŠKY     POKYNY     FOTO     ARCHIV  
  ZAČÁTEČNÍCI:     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     UČEBNICE     POKYNY  CHCI NAPSAT NOVÝ PŘÍSPĚVEKPoslední příspěvky:
1) Před 4. dny napsal příspěvek PetrM
UKAŽ 3) Před 10. dny napsal příspěvek Tomáš a Lukáš H
UKAŽ
2) Před 5. dny napsal příspěvek kk
UKAŽ 4) Před 12. dny napsal příspěvek 5r3
UKAŽ

Poslední reakce na příspěvky:
Před 4. dny ZdenekJ reagoval na PetrM z 7.12.
UKAŽ Před 15. dny Zbyťák reagoval na Eddie75 z 20.11.
UKAŽ
Před 4. dny michal.g reagoval na kk z 6.12.
UKAŽ Před 26. dny Eddie75 reagoval na Mirek L. z 14.11.
UKAŽ
Před 5. dny bulik4lg reagoval na Tomáš a Lukáš H z 1.12.
UKAŽ Před 28. dny kk reagoval na michal.g z 13.11.
UKAŽ
Před 8. dny Klenák Zdeněk reagoval na 5r3 z 29.11.
UKAŽ Před 28. dny Duža reagoval na PetrM z 12.11.
UKAŽ

foto
Arzit   31.12.2017 v 23:13   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Šťastný nový rok 2018, ať vykročit tou správnou nohou a vždy kola má dolů a anténou nahoru.

foto
clarus8   1.01.2018 v 00:26   odpověděl:
Do Nového roku 2018 přeji všem AOS-ákům (-ačkám), pořadatelům a příznivcům tohoto sportu hodně úspěchů v soutěžích, pořadatelování. Hlavně zdraví a jízdy bez karambolů.

foto
Ruda   29.12.2017 v 13:18   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Tak jsem si myslel, že do diskuse už nebudu vstupovat. Vyprovokovat diskusi jsem samozřejmě chtěl, ale zvrtla se podle mne úplně jinam, než bylo míněno. Zapomeňte na ZIMU 2017 jako takovou a zeptejme se odborníků a členů komise odpovídajících za řády na :
1) Ustanovení o vložáku, kde se říká, že mapová i reálná místa v úseku mezi návěštím a výkonným povelem nepovažujeme za projetá - jak je to s těmi reálnými místy?
2) Proč často tvrdíme, že jízda po slepé mapě je reálná? Především to takto doslova v řádech napsáno není. Podle mého názoru by bylo správnější napsat a podle toho i řešit, že slepá mapa je specifickou formou plánku. - Nestálo by za to tohle opravit?
3) Proč musí být v řádech pro návrat na SM cokoliv jiného než základní mapa? Vždyť to působí jen zmatky s množstvím výkladů
4) Nešlo by obecně řády výrazně zjednodušit a tím je udělat přehlednější a srozumitelnější pro většinu posádek, které začínají, nebo se vrací po mnoha letech?
foto
PetrM   29.12.2017 v 13:45   odpověděl:
Vybrané body, které uvádíš a některé další jsou součástí mého elaborátu na hlavní straně.
Také bych byl rád, kdyby se zase po dlouhé době něco z těchto nejasností v Řádech vyjasnilo (naposledy to bylo snad v roce 2012).
foto
5r3   29.12.2017 v 14:11   odpověděl:
ad 1) Představ si, že jedeš reálně na reálný most a máš vložák za trojúhelníkem vpravo. Přijedeš k trojúhelníku, za kterým je most a pak hned křižovatka. Odjedeš na křižovatce vpravo a hledáš dál reálný most. Ten první most, je to reálné místo, které nepovažuješ za projeté. Ne ta silnice od návěští k výkonnému povelu, jak se někteří domnívali.
ad 2) Doslova to napsané není, ale jasně to vyplývá z toho, že za mapovou se považuje jízda na SM (jen) tehdy, když projíždíš bodem či kótou. Například most namalovaný u slepé mapy mapový není. Kdyby to byla specifická forma plánku, tak by most mapový byl.
ad 3) Otázce nějak nerozumím, návrat na SM se řeší podle základní mapy, není-li zadáno jinak.
ad 4) Pro ty posádky začínající a vracející se po letech se staví Shell Cup, kde se na jednodušších itinerářích pomalu (někteří i rychle) vpravují do problematiky složitých Řádů ve kterých jsou pasáže, které normálnímu člověku jsou nesrozumitelné. Například mazání komunikací projetím, je mazání komunikací při projíždění, tedy "čumákem" auta, kdy jedu po komunikaci, která už není, protože před koly mizí, takže přijedu na mapovou křižovatku, kde už mapově neodbočím.
foto
VláďaŽ   29.12.2017 v 14:47   odpověděl:
5r3 ad ad4):
UF!!!
Nevím, zda jsem normální, ale toto pro mne nesrozumitelné je dokonale.
Mazání komunikací projetím se mi (jako finta/úkol k řešení) líbí; nelíbí se mi stávající formulace příslušného ustanovení řádů.
Ale vždy jsem uvažoval s tím, že "komunikaci mažu zadkem auta" tzn. po projetí/projetím a nechápu mazání předkem auta = před sebou.
Nebo jsem Ti špatně porozuměl?
foto
ZdenekJ   29.12.2017 v 15:51   odpověděl:
Při poslední úpravě bylo doplněno dokreslování a mazání do řádů, včetně příkladů. Jediný závěr je, že při dokreslování vznikají nové komunikace a s nimi se uvažuje při řešení již v "době" dokreslení (tedy zkráceně domalovávám předkem, ta komunikace (tedy např mapová P tam již při dotyku s "původní" nedokreslenou komunikací je, vznikne mi nová křižovatka) obdobně to funguje při vymazávání, zde mi případné křižovatky mizí. Pro jednoduchost se použil stejný okamžik dokreslování/mizení křižovatky.
foto
LIBUNA   29.12.2017 v 16:10   odpověděl:
Já jsem sice úchylný, ale dle M/4-2 se mapový výjezd považuje za splněný, i když tam přijedu po nemapové komunikaci, jinak bych si reálnou jizdou ve 4. etapě smazal celou ZM, protože bych nikde nemohl mapově odbočit. A to mazání předkem/zadkem prosím také doplňte do řádů, ať v tom je jasno. Z diskuze vidím, že řády jsou k ničemu, když se vše řeší podle toho, jak jste si někde ústně domluvili.
foto
ZdenekJ   29.12.2017 v 17:34   odpověděl:
To Libuna -Zrovna toto, tam je dle mého řešeno dobře. Naopak předkem a zadkem je taková ústně podaná zkratka.
Ano souhlasím dle M/4 s výjezdem, ale to co popisuji já je např mapová P, která je odjetá na dokreslené komunikaci, protože "kreslím předkem" a tak ji tam mám viz. M 4/9 a konkrétně příklad 3.
foto
5r3   29.12.2017 v 19:43   odpověděl:
Mapový výjezd (mapovým azimutem) není to samé co mapové odbočení. Pokud mám mapově odbočit musím mapově přijet.
foto
VláďaŽ   29.12.2017 v 19:43   odpověděl:
5r3 a ZdenekJ:
Nooo, tak teď jsem se dozvěděl něco nového, už vím, proč jsem tomuto v řádech moc (tedy spíš vůbec) nerozuměl.
Sice platí moje původní připomínka k "Reálně projetá komunikace se PROJETÍM stává nemapovou" ve vazbě na formulaci příslušného ustanovení řádů.
Ale pokud toto pominu a budu brát záměr autora a dle tohoto vysvětlení, pak jsem okamžikem dojetí na obě inkriminované křižovatky tyto zrušil (bez ohledu na korálky, zakřivení apod.) a při jakémkoliv dalším (mapovém) průjezdu tímto místem jsem jel pouze po průběžné komunikaci bez možnosti (mapového) odbočení.
Chápu to teď správně?
foto
LIBUNA   29.12.2017 v 21:24   odpověděl:
Vzhledem k tomu, že každý druhý příspěvek mistrovských jezdců a autorů řádů je tady zcela zmatený a protiřádový, tak už se docela bavím. Jak se tedy řešilo mapové L po reálném smazání komunikace? Ředitel soutěže mě odkázal na M/4-2 a pan 5r3 tvrdí, že to tak není a že odbočení není výjezd z křižovatky. M/6-6 Výjezdy z křižovatek staví slovní formu (vpravo, vlevo, P, L, odboč...) na stejnou úroveň jako azimuty, úhly, šipky atd. Nebo máte zase nějaké slovní dohody, že to tak není?
foto
PetrM   3.01.2018 v 11:33   odpověděl:
Pro: VláďuŽ a jiné (pro Libunu ne, ten soutěže nejezdí.... )
5r3 má tady pravdu a byla tady u nás ve 4.etapě chyba autora a také HR (teda moje ) .
Pokud jsem přijel po nemapové komunikaci (v tomto případě zrušené reálem), nemůžu udělat mapové L.
Mapové L je výjezd z křižovatky, ale musí mít zároveň i příjezd, protože potřebuješ mít tu mapu i tam, odkud jsi přijel.
Řády píší:
M/4-9 Při dokreslování nebo rušení mapových komunikací (projetím, SM apod.) nám také vznikají nové mapové křižovatky nebo se stávající ruší. Při řešení dalšího údaje v iti již musím s touto změnou uvažovat.
Takže v našem případě ve 4.etapě byla jediná varianta jet stále z mapového tvaru reálně až na místo, kde to mapové L můžu udělat. A to bylo až v detailu kóty 105, protože jak je známo, komunikace v detailu se nemažou..... Ale pak už by ta 4.etapa neměla řešení z důvodu odmazání komunikace z kóty 101 na Sever.
Takže asi takhle, podobná chyba se autorovi a HR dohromady stává maximálně jednou za závod, výsledky platí a žádné opakování ceremoniálu se konat nebude
foto
R.A.   3.01.2018 v 11:52   odpověděl:
Vláďo, ano chápeš to správně.
S Libunou je to stále těžké, možná by stálo za to před každým příspěvkem tomu dát těch 6 hodin jak těm etapám. P, L, odboč je samozřejmě iti výjezd z křižovatek, ale je to odbočení odněkud někam. 5r3 to popisuje naprosto správně. Když bez jakéhokoliv dokreslování a mazání příjedeš na mapu, nebo na mapovou křižovatku, tak klidně můžeš splnit výjezd z kóty, ale rozhodně tam nemůžeš jet mapově vpravo.
A jak píše Zdeněk, při dokreslování jsem po příjezdu po nemapové komunikaci schopen odjet mapové vpravo, tak se domnívám, že při mazání a i příjezdu po mapě toho schopen nejsem. A proto už jsem tu dříve psal, že jsem jel to mapové vlevo až v detailu kóty 105, protože v detailu se nemaže. Takže rozhdoně jsem si nesmazal celou ZM. I tak jsem si toho smazal dost na to, abych se při dalším průjezdu, konkrétně do kóty 103 zacyklil. Na mistráku bych pravděpodobně již neměl dostatek času řešit celou etapu od začátku, tak už bych to nějak dojel na svoji verzi a potom podal připomínku. V Zimě jsem si řekl, že to takto nechtěli a zajel to jinak.
Ad 3)4) Nemyslím si, že jsou řády složité, konkrétně průjezdu trati se věnuje jen 24 stran se spoustou obrázků a příkladů, čtení na 20 minut. Složité jsou jen tratě, které nejsou jednoznačné a mají problém se vejít i do stávajícíh řádů. A jak by tomu mohlo pomoci zjednodušení řádů netuším. Co se týče přehlednosti a srozumitelnosti, tak to určitě ano. Dokonce jsem se o to v roce 2012 pokusil a jednotlivé pasáže přeskládal a předělal odstavce na číselné řazení, tak jak je 1. a 2. část. Vše bylo dáno k posouzení posádkám i komisi k doplnění a vše bylo předběžně odsouhlasené. Následně se uspořádalo setkání komise, kterého jsem se s osobních důvodů nemohl zúčastnit. Tam to šlo bohužel všechno šejdrem a někteří členové komise myslím dodnes nechápou, co se tam odehrálo. Řády zůstaly tak jak byly a jen se doplnily ty modré věci. Dlouhou dobu pak za mnou posádky chodily a ptaly se na novou pasáž o pokynu ODBOČ. Musel jsem jim vysvětlovat, že nakonec s těmi řády nemám skoro nic společného. A to ODBOČ je asi opravdu tipický příklad toho, co je tam naprosto navíc (čímž trochu popírám co jsem napsal výše). Pravděpodobně to někdo postavil a nebylo jasné jak to jet, což chápu. Ale místo toho, aby si to autor a HR uvědomil a tento odstavec se napsal jednou za rok do itíku, nebo prováděček, tak to máme v řádech.
foto
LIBUNA   4.01.2018 v 19:47   odpověděl:
Díky, že se o mě stále zajímáte. Dal jsem tomu víc než 6 hodin a nevím, co je se mnou stále těžké. Napsal jsem jenom, že jsem upozornil ředitele soutěže na to, že nemůžu mapově odbočit L ze smazané mapové komunikace, tedy jsem měl úplně stejný názor jako vy. On mě odkázal na to, že se použije článek M/4-2, Při návratu na mapovou komunikaci platí, že mapově zadané místo se považuje za projeté, i když se do něj přijede po nemapové komunikaci a je možno z něho splnit i samotný výjezd. Bylo mi to divné, ale podle M/6-6 se považuje L, P, R za výjezd z křižovatky stejně jako každý jiný, takže jsem to dále považoval za vyřešené. Pokud v tom nemá jasno ani autor, tak by se to mělo v řádech vyjasnit a ne poučovat Libunu, že to je naprosto jasné. Co třeba mapový úhel, ten je ok nebo taky ne?
foto
Lole   8.01.2018 v 21:03   odpověděl:
5r3 29.12.2017 v 19:43 odpověděl:
"Mapový výjezd (mapovým azimutem) není to samé co mapové odbočení. Pokud mám mapově odbočit musím mapově přijet."
Není tomu tak. Správně je "...musím přijet po mapové komunikaci." Můžu přijet po té mapové komunikaci mapově i reálně. Jinak by se nemohlo jezdit například "reálně na mapové L"

foto
LIBUNA   29.12.2017 v 11:58   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Pokud souhlas s názorem jiného účastníka diskuze hraničí s úchylností, tak už tady fakt nemá cenu nic psát. A pokud mají nějaké výklady řádů, které si domluvíte ústně po nějakých reálných soutěžích, mají přednost před jednoznačným zněním řádů, tak to je smutné. Opět jsem se přesvědčil, že aos v současné podobě je úchylný sám o sobě.
foto
LIBUNA   29.12.2017 v 12:34   odpověděl:
A ještě k tomu návěští mezi jiným návěštím a výkonným povelem - největší diskutéři tady obhajují, že reálná jízda, tedy návěští druhého vložáku, probíhala mezi návěštím a výkonným povelem prvního vložáku. Protože se to HR nehodí do výkladu, tak napíše, že návěští bylo totožné s návěštím prvního vložáku. Tedy návěští bylo jenom v místě té stopky a mazala se komunikace o tloušťce trubky od té značky?
foto
michal.g   29.12.2017 v 12:45   odpověděl:
Obrovskou výhodou AOS je to, že je to naprosto dobrovolný sport a nikdo nikoho nenutí, aby to provozoval. Koho to baví jezdí, koho to nebaví, nejezdí...
foto
LIBUNA   29.12.2017 v 13:16   odpověděl:
Naprosto souhlasím a přidávám, že internetová soutěž má přispět k odstranění nejasností v řádech a k náboru nových zájemců. Tady se každoročně nejasnosti obhajují, jasné věci překrucují a noví zájemci odrazují.
foto
R.A.   3.01.2018 v 12:26   odpověděl:
Chtělo by to trochu soudnosti. HR to určitě nenapsal kvůli nějakému souhlasu s názorem jiného účastníka, ale kvůli vymýšlení nesmyslných konspiračních teorií, o úmyslné snaze poškodit určité soutěžící. Vzhledem k tomu, že ho docela znám, tak měl pravděpodobně namysli něco jako: "To jsi se asi posral ne?", ale nakonec to pojal umírněněji.
foto
LIBUNA   3.01.2018 v 13:19   odpověděl:
Stačilo by stavět a rozhodovat aos podle psaných řádů a PSP a ne podle ústního podání a nějakých dohodnutých výkladů a nebylo by nutné nic komentovat. Já jsem přesně citoval řády a PSP a ani jedna připomínka nebyla vysvětlena podle jejich znění. Vše jenom podle různých názorů. Jsem ochoten to ještě jednou podrobněji zpracovat a poslat to komisi na posouzení, ale nemám na nikoho kontakt. Třeba to pomůže ke změnám, vyjasnění a zjednodušení. Vytváření a korektury předpisů je moje druhá pracovní specializace. Můj mail jsem posílal při registraci.
foto
PetrM   3.01.2018 v 17:14   odpověděl:
Sorry, ale mě nějak moc nenapadá, jak mám stavět reálnej závod podle PSP. Já stavím podle řádů AOS.
Podle PSP snad jedině to, že nepovedu REÁLNOU cestu zákazem vjezdu....
foto
LIBUNA   3.01.2018 v 19:09   odpověděl:
Díky, inteligentnější reakci jsem ani nečekal. Psal jsem i o rozhodování, ale to nevadí. Tady se lidi dělí na normální, kteří nemůžou řády pochopit, a na mistry, normální člověk by to pochopil. Loni už tady byly návrhy, aby normální lidi neměli přístup do diskuze, aby místům nedělali problémy s jejich výkladem řádů. Já bych ale rád přispěl k jejich vyjasnění a zjednodušení, abych si někdy tu reálnou soutěž mohl zajet bez obav, že bude částečně zrušena a částečně vysvětlena jinak než podle znění řádů. Vyjasnění ale tady není v kurzu, jinak by ta reakce musela být úplně jiná.
foto
kk   3.01.2018 v 23:37   odpověděl:
Bože, to je vůl!
foto
Bartma   4.01.2018 v 02:20   odpověděl:
Zdá se mi, že by mohl vzniknout určitý zkreslený názor, a proto se ještě jednou musím vrátit k určité situaci. Někde tady jsem napsal, že mne napadlo, že původní myšlenka mazání se vztahovala pouze k jediné komunikaci a jako kouzlo nechtěného odstartovala nápad s mazáním částí komunikací od návěští k povelům.. Argumentoval jsem formulací onoho vložáku. Čili jen toto byla jedna z mnoha myšlenek, které mi bleskly hlavou, když jsem přemýšlel, kde dělám chybu a proč to nemám zajeté (skoro)čistě..
Libor Smola zastával z nějakých, možná jiných, možná podobných, důvodů také takový názor o následném vzniku "finty". Připojil k tomu ale ještě doplnění, že je to konkrétní cílená akce proti někomu.
Čili dva lidé měli z možná úplně odlišných důvodů částečně podobný názor..
Bohužel jsem se k tomu tehdy už nevyjádřil.
Libore, já osobně s tímto tvým důvodem nesouhlasím (pokud pominu fakt, že autor chce vždy do etapy vnést určitý prvek, kterým trochu roztřídí výsledkové pole, aby to neměli všichni čisté a nerozhodovala JZ), tak se nezlob. Shodli jsme se možná v určité části, ale aby to bylo cílené, to souhlasím s Petrem Maškem, to je fakt hloupost. Souhlasím i s názorem abys přijel na závody.
Poznej se s lidma, odjeď s nima sezonu nebo víc a zjisti, jak to chodí. V těch debatách po závodech se pak snaž o své pravdě druhé přesvědčit, ale také pochopit, proč se neshodujete,...
V přátelské atmosféře, pokud možno. S respektem k druhým a věřím i s respektem druhých.
Vyhrocená konfrontace, jako tady, je na houby, to je pak jak v diskuzi za každým i-novinovým článkem.
foto
LIBUNA   4.01.2018 v 07:26   odpověděl:
to kk - díky za výrazně konstruktivní příspěvek k vyjasnění řádů a jejich sporných výkladů.
to Bartma - opět souhlasím, šlo o roztřídění startovního pole ve smyslu, kdo dokáže pochopit autora v celkem podle výsledků etapy nepochopitelné a sporné fintě, a v tomto smyslu byl i můj první příspěvek na toto téma. Když k tomu přidám upozornění ředitele soutěže na to, že 5. etapa je úplně snadná a bude rozhodovat pouze čas, tak to také mohlo pomoct zkušeným jezdcům, aby v tom nehledali žádné finty a snažili se získat nějaké body rychlým odevzdáním. Jak vidno, dalo se to vyřešit za pár minut. Já jsem to řešil po půlnoci na mobilu bez vytisknutých podkladů po pěti pivech.
foto
Bartma   4.01.2018 v 17:53   odpověděl:
Nééé, Libore, autor přeci nevymýšlí, kdo to asi jak zajede a koho chce vidět na bedně.
Autor chce nachytat všechny, pobavit, udělat radost. Nedělá to kvůli sobě ale kvůli všem!
Nemůže přeci napsat itík "Z ČK na západ, na křižovatce do prava, na další doleva, na další znova L, pak rovně a do ČK". To by byli všichni na bedně a nikoho to nebavilo!
Já už psal výhrady k té fintě, nesouhlasím s ní ale svým způsobem jí obdivuju,
protože přináší bezva další situace, které zblajznu jak ryba i s navijákem - odbočení v křižovatce
v okamžiku příjezdu po odmazávané komunikaci, odmazání/neodmazání komunikace, jejíž vyústění do křižovatky je zobrazeno v detailu,... To jsou prostě fajnovosti, nad kterými zůstávám v úžasu!
A k tomu mobilu - to si neumím vůbec představit, ale proč ne - hlavu na to máš! Já bych to ale nedal,
i kdybych věděl, jak to zajet!

foto
clarus8   27.12.2017 v 21:17   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
navrhuji nový spojovací prvek "chlívečků"
Vodorovný je dle ZM
vodorovný s písmenkem nebo číslem je povětšinou dle plánků
z diskuse vyplývá, že není shoda, jak jezdit ve 3.etapě Zimy
proto
spojovací prvek nový vlnovka jako kombinační prvek obého

foto
5r3   27.12.2017 v 13:18   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Znění "mapově" nebo "jet mapově" nebo "mapová jízda" jsou rovnocenné (v ITI mapová jízda je znázorněna vodorovnou čarou mezi údaji (okénky)) Při jízdě podle mapy se jede vždy buď podle základní mapy nebo podle plánku, tedy podle jednoho mapového podkladu. S tím jsem měl tři dny problém ve třetí etapě. Z ČK do 306 jsem měl jet podle základní mapy. Musel jsem se tedy vyhnout kótám 301 a 303, protože tam by mě podmínka donutila měnit mapový podklad. Podle mě nelze v průběhu mapové jízdy mezi dvěma políčky měnit mapy.
A ještě by mě zajímalo, proč jsem v této etapě měl jet po dokončení SM2 podle plánku B, když poslední projetá kóta, která měnila mapy byla 301.
foto
Bartma   27.12.2017 v 14:14   odpověděl:
No!!! To je možná pravda, s těmi výměnami map a plánků mezi dvěmi poli iti.
Přitom je to tak pěkná finta a zpestření, jak najít nejkratší trasu z A do B
s pomocí několika mapových podkladů a několika "přepínačů" !
foto
Bartma   27.12.2017 v 14:15   odpověděl:
...nebo naopak s nutností vyhnout se přepínačům, abych to zajel podle řádů!
foto
clarus8   27.12.2017 v 14:31   odpověděl:
5r3 má pravdu řediteli a hned je to rozdíl 320 TB
foto
michal.g   27.12.2017 v 14:36   odpověděl:
No, už tady bylo i měnění mapových podkladů během jízdy po jedné SM...
foto
R.A.   27.12.2017 v 15:08   odpověděl:
Změnu mapy díky podmínce jsem ochoten zkousnout, tam je podle mě jasné o co jim šlo.
Ale návratu na SM2 a ignorování podmínky (není možnost se jí ani vyhnout) a následné jízdě po jiné mapě, než by se po průjezdu kótou 301 mělo také nerozumím.
foto
PetrM   27.12.2017 v 18:22   odpověděl:
HR: Budu se snažit reagovat i nějak postupně.
Neviděl jsem žádný problém změnit mezi dvěma políčky mapový podklad, pokud se do itikového políčka dostanu kratší cestou.
Naopak návrat na SM2 byl naší nejasností a tedy chybou, protože se tady tlouklo to, že se musím vracet na SM dle ZM a při tom jsem se nemohl vyhnout kótě, která mění mapový podklad. Byly uznány obě varianty průjezdu - jak dle ZM, tak dle plánku.
foto
Vašek   27.12.2017 v 19:23   odpověděl:
to R.A. a PetrM: nerozumím tomu, že se nebylo možné vyhnout plnění podmínky (vyhnout se kótám, které mění mapy). Na SM2 jsem jel po ZM (jen po ZM) přes kótu 304 , okolo ČK (detail), přes 307, 306 a okolo 303 (detail) zpět na SM2 (PK 91,9).
Otázkou je, proč jsem takto vůbec měl jet. Jezdíme dle ITI a příslušných map, plánků a detailů a ne dle prováděček. Ať si každý dá do prováděček co chce, ale pokud tam dá pokyny k průjezdu samotné trati, tak musí (zdůrazňuji musí) zopakovat v itineráři (ITI musí obsahovat všechny relevantní údaje k průjezdu). Já dlouhodobě odmítám jezdit dle prováděček. Proto si myslím, že jediný správný průjezd byl návrat na SM2 nejkratší možnou trasou dle ZM za dodržení podmínek v ITI uvedených. Tedy za použití plánků.
foto
R.A.   27.12.2017 v 21:18   odpověděl:
Máš pravdu, šlo se vyhnout i při návratu po ZM. Já totiž začal návrat po plánku B/ZM a dokončil po plánku A a pak po něm pokračoval i po dojetí SM2. Říkal jsem si totiž, že řeším jenom jak začnu ten návrat (jestli B, nebo ZM a to právě bylo jedno) a to že si pak změním mapu, stejně jako při jiných mapových cestách mě nevadilo a přišlo rovnocené s těmi změnami předtím.
S prováděčkama naprosto souhlasím, to jsem si taky říkal. Ale i kdyby to bylo v itíku, tak by mě nenapadlo, že projedu kótu 301 a nezměním mapu ani teď a ani po dojetí SM2. Uznání obou průjezdů (a kterých) nikde nevidím.
foto
Klenák Zdeněk   27.12.2017 v 21:52   odpověděl:
Já vám do toho přinesu ještě větší chaos. Nejprve však na úvod pár vět. Tyto nejasnosti (tj. podle jaké mapy mám jet) by při běžné soutěži neměly nastat, protože tam musí být přece jasné podle jaké mapy mám jet. Právě proto byl v Řádech "uzákoněn" Zliv. Takovéto podmínky by se v soutěži vůbec neměly vyskytovat (i když u Sobotů na mistráku už i podmínka tohoto typu byla). Ve stolovce to myslím nevadí, ale jak by to dopadlo v opravdové soutěži je vidět v této diskuzi. Tři posádky z první desítky a čtyři řešení!!!
To co psal Petr Černý (že se vždy jede podle jednoho map. podkladu) se do Řádů dostalo proto, že než byl uzákoněn Zliv mohly se kombinovat mapy a plánky spolu příp. ještě s detaily (ve kterých byly vynechané komunikace) a tím pádem mohly vznikat různé kombinace map. Aby se jasně řeklo, že je to blbost, proto ta věta o jednom map. podkladu. To co vydedukoval Petr z oné věty by mě v životě nenapadlo (tedy abych někam nesměl jet proto, abych neporušil Řády, podle kterých mám jet podle jednoho map. podkladu ).
V našem konkrétním případě jsem to měl ulehčené v tom, že prováděčky jsem nečetl resp. asi četl, ale už je to dlouho. Tady jsme v posádce jednotní a oba tvrdíme, že prováděčky nemůžou mít vliv na průjezd resp. vše důležité pro průjezd má být v iti. Ve stolovce si myslím, že to nevadí, na běžné soutěži hrubá chyba. Takže já jsem i návrat na SM2 po jejím opuštění řešil nejdříve podle B a po průjezdu 301 podle A. ZM jsem vůbec nepoužil, v Řádech se píše "návrat do místa opuštění SM se řeší pomocí ZM, není-li zadáno jinak", no a protože zadáno jinak bylo těmi podmínkami, tak nebyl důvod použít ZM.
foto
Bartma   27.12.2017 v 22:35   odpověděl:
Ať ty řády čtu po tisící, stejně v nich vidím jen část..
Ano, je tam návrat po ZM, není-li uvedeno jinak! Nikdy jsem si toho asi nevšim
Ovšem dál bych se s tebou Zdenku malinko odlišil,
já si tím "uvedeno jinak" představuju, že to musí být někde v iti napsáno, např. "k návratu
na SM s lichým číslem použij plánek a".
V případě, že k SM dojedu po nějakém plánku, a někde jí opustím, bral bych ZM automaticky,
pokud nebude někde napsáno vracej se podle něčeho jinýho, ale po projetí "přepínače", kóty
s podmínkou použití nějakého plánku, bych bez obav v tom místě pokračoval podle toho plánku..
Ty jsi, jak popisuješ, k návratu použil rovnou plánek, po kterým jsi k SM přijel, ano?
foto
Bartma   27.12.2017 v 22:36   odpověděl:
...toho dodatku (není-li...) nevšim!


DALŠÍ STARŠÍ PŘÍSPĚVKY           ZPĚT NA NEJNOVĚŠÍ PŘÍSPĚVKY _________________________________________________________________________________________________________________________