VSTUP     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     PŘIHLÁŠKY     POKYNY     FOTO     ARCHIV  
  ZAČÁTEČNÍCI:     AKTUALITY     DISKUSE     KALENDÁŘ     PROPOZICE     UČEBNICE     POKYNY  CHCI NAPSAT NOVÝ PŘÍSPĚVEKPoslední příspěvky:
1) Včera v 23:20 napsal příspěvek Mirek L.
UKAŽ 3) Před 3. dny napsal příspěvek ZdenekJ
UKAŽ
2) Před 2. dny napsala příspěvek Ivana G.
UKAŽ 4) Před 3. dny napsal příspěvek standa
UKAŽ

Poslední reakce na příspěvky:
Před 4 hod. Zdeněk Klenák reagoval na Mirek L. z 22.09.
UKAŽ Před 6. dny clarus8 reagoval na Špáča z 15.09.
UKAŽ
Před 3. dny Zbyťák reagoval na Zbyťák z 19.09.
UKAŽ Před 7. dny Vláďa reagoval na kk z 10.09.
UKAŽ
Před 4. dny kk reagoval na kk z 17.09.
UKAŽ Před 16. dny Janek reagoval na Janek z 31.08.
UKAŽ
Před 5. dny Vláďa reagoval na PetrM z 16.09.
UKAŽ Před 17. dny Lole reagoval na kk z 4.09.
UKAŽ

foto
LukášH   8.06.2019 v 21:10   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Dobrý večer, byly vyhlášeny konečné výsledky ze soutěže na Kladně.
Výsledkové sestavy jsou k dispozici na stránce aoscz.php5.cz. Pro archivaci využijte soubory PDF a pro zobrazení na webových stránkách obrázky ve formátu GIF nebo PNG.

foto
clarus8   6.06.2019 v 00:56   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Ahojky,
chtěl bych se zde zeptat odborníků na situaci.
Plánuji mapovou cestu z nichž jedna je delší a bez problému.
Druhá je kratší, ale musím projet mapovou šipku v křižovatce odbočením vlevo a zároveň v té samé křižovatce s tou šipkou je i kota s pravidlem odbočením vlevo-tato cesta je kratší.
Chtěl bych vědět, jak se mám rozhodnout a proč.
Děkuji.
foto
5r3   6.06.2019 v 06:38   odpověděl:
Šipka v křižovatce je pro tebe jednoznačný mapový výjezd, čili zde nelze mapově odbočit do leva.

foto
Vláďa   5.06.2019 v 01:00   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Protože mne zaujala debata ohledně průjezdu SM ukončené v kótě, která se opouští jiným směrem, než je stanoven výjezd ze SM a vzhledem k rozsáhlosti vlákna, zakládám vlákno nové:
I když budu za „blbce“, prosím o objasnění, proč podle pravidla

K/4 Body a kóty (nikoliv jiné údaje např. mosty apod.) uvedené na SM se považují za mapové údaje. Pro účely plnění podmínky v těchto bodech a kótách se považuje jízda po SM za jízdu mapovou.

nemohu mít následující průjezd:
Přijedu na konec SM s určeným výjezdem vlevo, ale i zároveň do kóty, v které mám např. dělat mapově pravá. Odjedu mapově pravá a vlastně jsem přerušil mapovou jízdu po SM (neodjel jsem kousek komunikace odbočením vlevo od středu křižovatky). Protože nemam dokončenou jízdu po SM, tak se dle ZM vrátím zpět do kóty tak, abych odbočením pravá (pokud je stanoveno, že vždy) dokončil výjezd ze SM určeným směrem.
V podstatě se to principiálně chová jako vložák na konci SM s určeným výjezdem.

Prosím jen o vážně míněná objasnění, jak se to jezdí v Drevníkách mne nezajímá.

foto
Bartma   5.06.2019 v 01:59   odpověděl:
Čau Vláďo, řešení je naprosto triviální - motóra se sajdkárou!
(a pár minut v garáži při zprovoznění odpojovacího vehementu! )
foto
michal.g   5.06.2019 v 08:17   odpověděl:
Vláďo, přečti si níže velmi dobrý příspěvek od Janka a pak si představ situaci. Někde v mapě máš křižovatku se sudou kótou. Podmínkou je, že v sudé kótě musíš Pravá. A v mapě je přes tuto kótu z nejkratšího směru tvého příjezdu křižovatková šipka doleva. Ty do té kóty máš jet. Dovedeš si představit, že bys dojel do kóty, splnil podmínku (jel tedy Pravá), pak se dle ZM vrátil a dojel jsi šipku? Asi těžko, že?
Samozřejmě musíš do té kóty přijet z jiného směru, z kterého není ta šipka a to tak abys mohl splnit tu podmínku.
Jenže tohle u slepé mapy udělat nemůžeš, ty musíš přijet po SM. Takže to celé nedává smysl a nemůže se to tak postavit! Špatně by bylo i to, kdyby na konci SM byla ta šipka ve směru podmínky. Protože pak bys kótu projel jednoznačným průjezdem a podmínku bys také neměl splněnou...
foto
Nika   5.06.2019 v 08:33   odpověděla:
Michal to vysvetlil moc hezky a tak jak to rika, mi to prijde logicke.
foto
Jura 4   5.06.2019 v 09:35   odpověděl:
No, hlavne je v tom snaha udelat neco noveho, netradicniho, zabavneho...Kdyby mi jo slo o vyjezd v tom smeru, staci prece natahnout SM o krizovatku dal a je klid!
foto
Vláďa   5.06.2019 v 16:49   odpověděl:
To Michal - velmi děkuji za vysvětlení, příměr je na místě a problém na první pohled objasňuje. Já jsem na to pohlížel trochu jinak a přemýšlím, zda se do toho nezamotávám. Nicméně se pokusím vysvětlit:
Přeci používáme např., že je SM, na ni je uvedena uprostřed kóta s podmínkou vždy P. Jedu SM a v místě kóty plním podmínku. Opouštím SM a hledám nejkratší mapovou cestu, abych v souladu se zadanou podmínkou mohl z kóty pokračovat dále po SM (tedy opět odbočením P najíždím SM).
A není tomu obdobně, když je kóta s podmínkou vždy P na konci SM? Mám splnit mapový výjezd ze SM, ale ještě předtím přijíždím do kóty, kde musím něco splnit. Tak to splním, vrátím se mapově zpět a vyjedu ze SM zadaným směrem. Prostě úplně laicky řečeno - i když je SM projeta, tak není - chybí mi něco jako kousíček pro splnění projetí a tím je právě ten stanovený výjezd. A proto se vrátím zpět a dokončím průjezd po SM.

Je to specifický problém, jsem si toho vědom, ale zkusme se na to podívat podrobněji. Mě to zatím jako nemožnost nepřipadá, i když výklady se různí. Je to podobné jako přede mnoha léty, kdy a čím dokresluji komunikace.
Pokud použiji tuto věc, kdy bylo stanoveno dokreslování předkem, tak tímto způsobem - předkem opustím SM odbočením kamkoliv ještě před jejím koncem někde uprostřed křižovatky. Takže není úplně dojeta a mé chování v kótě je stejné jakoby byla uprostřed SM.

Ajjájájáj. To jsem asi zase načnul téma, že?

foto
Janek   5.06.2019 v 19:20   odpověděl:
Vláďa: bohužel ne. Analogicky: budeš mět u konce SM údaj "P" v mapovém chlívečku a zároveň kótu ve které máš jezdit L. Chceš mi říct, že odjedeš podmínku L a pak se vrátíš do té křižovatky a odjedeš tam jakékoliv P? A proč ne obráceně? Proč nejedeš nejdřív šipku a teprve potom se nevrátíš splnit podmínku o kótě?
Výjezd ze SM (ať už je zadaný úhlem, azimutem, P, R, L, šipkou .......) je vždy údaj říkající kam z té SM máš jet. A ze SM můžeš jet doleva pouze když po té SM jedeš. Neumíš jet ze SM doleva, když na ní nejsi, stejně jako neumíš sjet z dálnice, když po ní nejedeš a nebo neumíš vyjet z garáže, když máš auto zaparkované mimo garáž.
Dvě protichůdné mapové informace v jednom místě nesplníš.
(víc to už nebudu komentovat, poštěkejte se tu navzájem)
foto
kk   5.06.2019 v 20:52   odpověděl:
Vláďo dobrý, schovej si to na Shellku do Žamberka.
foto
kk   5.06.2019 v 21:05   odpověděl:
Vždyť to je prostý: nemůžu mít na konci SM dva protichůdné pokyny.
foto
5r3   5.06.2019 v 21:15   odpověděl:
https://www.youtube.com/watch?v=XDJEPjvbbs4
foto
5r3   5.06.2019 v 21:16   odpověděl:
Stejně jako nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky, nelze opustit SM dvakrát.
foto
Vláďa   6.06.2019 v 00:30   odpověděl:
To Janek: děkuji za názor i další možnost či variantu objasnění, chtěl jsem si jen ujasnit pohled na něco netradičního, ale určitě ne proto, abychom se tady poštěkali.
Takže celkem za mne OK a děkuji všem, co se tomuto tématu zde věnovali.
foto
Lole   6.06.2019 v 10:04   odpověděl:
Laďo prostě je to tak. Ty úplně špatně vyžaduješ nějakou informaci a předjímáš, že tě nezajímá jak se to jezdí v Drevníkách. V Drevníkách se na to nikdo neptá a prostě by takovou hovadinu nikdo nepostavil

foto
Jindřich Machálek   4.06.2019 v 13:06   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Ahoj Vláďo.
Nikdy jsem na tuto stránku nic nenapsal a už nikdy nic nenapíšu. Ale Tvoje "zhodnocení" Ostravského volantu mě, jako předsedu pořádajícího AMK vyprovokovalo k této odpovědi. Nezpochybňuji, že všichni pořadatelé soutěží se přípravě věnují s mimořádným úsilím. Ale naše pořadatele mám tzv. na očích a ať to už jsou manželé Klasovi, Zbyťák nebo Jirka Krygler,a další, kteří pomáhají, tak vím, že do toho dávají všechno i nad rámec zvyklostí. Také náš AMK se snaží vytvořit pro pořádání soutěží co nejlepší podmínky a to i finanční (nejen svaz do soutěží investuje peníze). Místo poděkování pořadatelům jsem se od Tebe dočetl spíše výhrůžky. Vím, že do úrovně ITI nemám co mluvit, na to jsou povolanější. Ale za sebe-Klasovi díky. Přes nevalný výsledek jsme si dobře zajeli.
Ještě k malým a jiným pohárům. Jistě si vzpomínáš, že v době, kdy bylo Metodické středisko v Hlučíně byl zřízen Malý moravský pohár, a to pouze z důvodu, aby posádky, které nejezdily mistráky mohly být na závěr sezóny nějakým způsobem ohodnoceny. Jinak se jezdilo podle stejných ITI.
Nechce se mi to počítat, ale kdybych spočítal všechny posádky (st. čísla), které se v letošním roce zúčastnily soutěží v celé republice, dostanu se na číslo 40? A pro toto množství posádek chcete, jestli tomu dobře rozumím, čtyřstupňové soutěže?(SHELL, malý pohár, velký pohár a MČR). A pro každou soutěž jiné ITI? Zvláštní. Přeji mnoho úspěchů ve shánění autorů. Kdyby jste se se stejnou vervou starali o zjednodušení řádů a učinili je jednoznačnějšími. Že jim mnohdy nerozumí ani ti nejpovolanější svědčí tzv. čtvrté etapy po soutěžích.

jinak nic ve zlém a přeji příjemný den Jindra
foto
Lole   4.06.2019 v 13:43   odpověděl:
Tak
… bylo by dobrý to stavět a jezdit tak, aby nemusely být takové hořké komenty okolo super povedených nadprůměrných soutěží … chcete bony? bony? … tak co vlastně chcete?
foto
Duža   4.06.2019 v 15:00   odpověděl:
Tak nevím jestli mám toto komentovat! Hodnotil jsem Ostravský volant jako super soutěž ! Jen jsem velmi důrazně upozornil na to, že se způsob zařazení Malého poháru neshoduje s tím na čem se v zimě hlasováním dohodly posádky. Pokud to vyznělo jako kritika této kvalitní soutěže, tak to jsem opravdu nechtěl.
foto
Lole   4.06.2019 v 19:33   odpověděl:
Dužo tak už si to tak neber. Holt se ti povedl ten titulek. To už pak se blbě okecává že jsi chválil, když titul je "silně narušeno". Taky se ke mně doneslo, že Milan Buci se nechal škrtnout z výsledků MMP … no kam toto vede? Proti komu budou ti bývalí mistráci jezdit?
foto
Lole   4.06.2019 v 19:41   odpověděl:
A já bych teda řekl, že posádky se v zimě na ničem nedohodly. Hlasováním si vybraly ze dvou nešikovných návrhů na změnu jeden z nich. Ten opatrnější. Pokud se nepletu, tak nebyla předložena varianta "nechat to tak jak je".
foto
Duža   5.06.2019 v 15:35   odpověděl:
Jindrovi se nechtělo počítat posádky, které letos jezdí AOS. Já kouknul do letošního registru a byl jsem sám překvapen, že nových zájemců je více než těch, kteří již jezdí nějakou dobu. V mistráku a v pohárech jezdí dohromady 39 posádek. Začátečníku v Shell cupu je letos registrováno 44 ! Pro nesrovnatelnou obtížnost itinerářů, prozatím neměli šanci postoupit výše. Myslím, že se musíme pokusit to nějak napravit ! A Malý pohár snad tomu přispěje. Nebo alespoň měl.
foto
Lole   6.06.2019 v 09:54   odpověděl:
Nejlíp tomu prospěje mistrák. Když jsme začali jezdit s R.A. tak jsme si vyjeli 26-27 a pak teprve se to zvedalo na 17- atd. Dnes to mají kluci lepší protože si vyjedou nejhůř 18 A fandím jejich odvaze a nadšení a nasazení tak snad je to nepřejde a nějak podobně to píše někde nahoře i Martin - ježděním od bodu k bodu se nikdo neposune. Víc už nepíšu a nechám si to do přílohy ročenky tak Vlčák se může těšit po mém loňském výpadku že "už jsem mimo a nemám co bych napsal" . Díky vám a vašim super nápadům jste mě zase zvedli ze židle

foto
PetrM   4.06.2019 v 11:47   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Otevírám nové vlákno k Ostravě a taky organizátory samozřejmě můžu pochválit.
Ale ve druhé noční etapě Martin postavil situaci o které se tady před X lety už poměrně divoce diskutovalo.
Jedeme slepou mapu, která končí v kótě a směr průjezdu SM je vyznačen šipkou výjezdu za tou kótou na konci. No a v té (tady sudé) kótě musím jezdit L a to mě shodí z toho směru výjezdu.
Mám slepou mapu projetou? Já myslím, že mám. A musím se vracet splnit tu šipku směru výjezdu?? Tady jsme očekávali, co po nás autor chce a tak jsme se jí správně vrátili splnit (SPK 70 a živá PK K). Ale je to takové sporné protože SM už jsem projel....
A mohl bych na projetí té šipky jet případně po té trase SM?? (já myslím že jo, už ji mám projetou... - tady to tedy stejně nešlo).
Co vy na to?
foto
Lole   4.06.2019 v 12:00   odpověděl:
Vidím a rozumím. Na tom se tuším tehdy rozpálil Janek úplně do běla. Ocel ne v tekutém ale v plynném stavu. Nebo na něčem podobným. Tak je to jasný --- tohle nestavět.
foto
R.A.   4.06.2019 v 12:13   odpověděl:
Před soutěží mi 2x volal Milan Búci a řešili jsme nějaké AOS věci a dostali jsme se i přesně k tomuto. A já mu říkám, to ne, to je blbost, kvůli tomu přestal Janek jezdit. A vono ejhle, za pár dní to řešil na trati. Tak proto ten dobrej výsledek
foto
PetrM   4.06.2019 v 12:22   odpověděl:
Tady to zajeli asi všichni - to víš, Hlučínské řády
Ale co, můžu na tu šipku jet znova po té SM?
foto
Lole   4.06.2019 v 12:35   odpověděl:
Zkus to a uvidíš co to udělá … tady končí mistrovství republiky a začíná mistrovství světa …. kde skončit se snahou zajet autora a včas to zahodit a udělat mu redukovaný rozporuplný průjezd … když to uděláš včas vyhraješ na čase
foto
5r3   4.06.2019 v 13:21   odpověděl:
To by mě zajímalo, co bychom dělali, kdyby na konci SM nebyla kóta a byl by tam bod se stejnou podmínkou.
foto
Lole   4.06.2019 v 13:46   odpověděl:
5rši to by zajímalo i mě co bys tam dělal
foto
5r3   4.06.2019 v 13:57   odpověděl:
Sem chtěl bejt tvrdej i tady. Říkal jsem jsou tu mistři a ti to zahodí a na šipku se vykašlou a my pak budeme mít dvě navíc. A oni to naštěstí neudělali.
foto
Lole   4.06.2019 v 14:13   odpověděl:
Tak to vidím jasně - AOS už jsou tak vypiplaný, že jasný věci zajede každej a pořadí se tvoří až na základě rozdělení kategorií a dopiplání přístupu k nejasným blbostem u zelenýho stolu ve čtvrté etapě … no teda, slabší povahy to nebudou brát moc vážně co jsem právě naqpsal
foto
MartinK   4.06.2019 v 14:18   odpověděl:
O této situaci jsme s HR diskutovali a ve finále ošetřili tak, aby nejkratší trasa návratu do kóty a splnění výjezdu nebyla možná po SM. Tímto se domnívám, že tato situace není sporná.
foto
5r3   4.06.2019 v 14:26   odpověděl:
Ta sitace není sporná, ta je naprosto nesmyslná. Slepou mapu jsem opustil díky podmínce v kótě a nemám jediný důvod se vracet na šipku výjezdu ze slepé mapy, když už na ní nejsem.
foto
MartinK   4.06.2019 v 14:47   odpověděl:
To 5r3
Přečti si v řádech v bodě K Slepé mapy, bod B odrážka 3 a následně bod M/5-2.
foto
kk   4.06.2019 v 15:05   odpověděl:
to 5r3: jednoduché. Na konci SM je bod "18". V něm plnim podmínku L. Zároveň podle další podm. číslo bodu násobím 84x a je z něj kóta. Ale je sudá, ve které je podm.stanoven stejný výjezd jako z bodu. Musím tedy přečíslovat na lichou (krát 7/4), je z ní lichá a mohu splnit šipku výjezdu. Těšte se na Drevníky 👍👍👍
foto
michal.g   4.06.2019 v 15:12   odpověděl:
v tomhle ti Martine vůbec nerozumím, souhlasím s 5r3. podle mě je to taky nesmysl, tlučou se ti tam 2 příkazy, splnit podmínku v kótě a splnit výjezd ze SM. obojí bys měl udělat najednou :(
pokud opustím SM, tak ji mám projetou a nemůžu se už znovu vracet na výjezd. rozhodně bych tohle nikdy nepostavil a nepovolil.
foto
Zdeněk Klenák   4.06.2019 v 15:24   odpověděl:
Karle, máš tam chybu, kóty se označují trojcifernými čísly
foto
R.A.   4.06.2019 v 15:30   odpověděl:
Přesně tak, ty Drevníky budou nějak na vodě. 1512 není kóta no a vynásobená 2646 taky ne a už vůbec né lichá. Bude to chtít ještě trochu poladit
foto
kk   4.06.2019 v 15:55   odpověděl:
Doladíme, do jara času dost. Jen ještě, když na konci SM je konečně lichá kóta, obsahující čísla 2,4,6,8, musím z ní vyjet ve směru průjezdu SM a znovu přečíslovat.
foto
kk   4.06.2019 v 15:57   odpověděl:
.... a celý se to pojede na plácku před hospodou ...
foto
5r3   4.06.2019 v 16:17   odpověděl:
Martine, B třetí odrážka mi říká, že šipka udává mapový výjezd ze SM, ten nikdy nesplním, protože jsem mapově vyjel ze SM podmínkou v kótě jinam. V tu chvíli škrtám v iti políčko SM a další údaj v itineráři dle M/5-2 byla, pokud si dobře pamatuji, mapová levá.
foto
Janek   4.06.2019 v 16:59   odpověděl:
Zvolna jsem nucen zase sledovat podobné diskuse, když budu výjimečně autorem, abych se aklimatizoval. S takovou situací si se mnou užil kdysi Vláďa Dužík někde ve Frenštátě nebo kde.
Bohužel v pokynech pro autory tratí se stále neobjevila zmínka, že je třeba šipky k SM malovat dle řádů.
Opouštěcí šipka (mapový přikázaný směr) řády ukládají malovat tak, aby část šipky vedla souběžně se SM a pak byla zalomená potřebným úhlem. Nelze šipku malovat tak, že začíná až na úrovni konce SM, nebo dokonce za jejím koncem a směřuje kamsi jako prostý vektor. Pokud na konci SM odbočuji dle šipky třeba úhlem 100°, musí být šipka zalomená v úhlu 100° a její začátek musí vést souběžně s koncem SM. Stačí se do řádů podívat, jak mají vypadat šipky u slepých map - je tam jen jediný design.
Totiž: kratší verze šipky (ta nelegální) svádí k tomu vymýšlet na konci SM podobné skopičiny. Když ale bude delší verze šipky (ta zalomená, předepsaná), už by takové zadání i autorovi přišlo podivné. A proto to v řádech je, jak to tam je.
Na hraně je, pokud chci na konci SM udělat podle šipky mapový úkon a překryje mi to vložák třeba na dejku. Pak splním vložák, protože má přednost a plánovaný mapový úkon už nedělám. SM je dojetá a basta. Nelze SM opustit, když po ní nejedu. I takovému zadání bych se ale vyhnul. Jestli po mně chce ale někdo, že třeba SM končí v kótě (podmínka: kóty P) a zároveň je odtud nějaká opouštěcí šipka (rovněž mapový údaj), pak taková věc nesmí projít přes HR.
Jak vidno, minimálně na Moravě stále přetrvává chybné malování opouštěcích šipek, s čímž jsem marně bojoval dlouhá léta mých aktivních soutěžních let. Že ten boj nebyl samoúčelný nyní ukazuje příspěvek Petra Maška. Mnohde ten zákres nedělá problém, ale když to začne autor trati cíleně zneužívat k fintě, už je to špatně. Tudy cesta nevede.
foto
Lole   4.06.2019 v 20:39   odpověděl:
Zdeňku, aby tam Karel neměl chybu, je třeba doplnit do řádů, že kóty se mohou označovat i čtyřcifernými čísly Hlavně v Drevníkách
foto
Lole   4.06.2019 v 21:34   odpověděl:
… a teda úplně bokem a budou tomu rozumět jen kdo ví a zná … Janku rád tě tu vidím že pořád existuješ a konáš … pro některé kdo skoro netuší jak blízký je náš vztah … ANO vytunulejeme Evropu a Janek je zakládající člen BASKu … Janku pokud to tady nebudeš chtít vidět tak napíšu Dužovi ať to smaže, ale kochám se naší spoluprácí kdy jsme úplně zapadlou jižní Moravu vytáhli někam nahoru … uvidíme co bude dál


DALŠÍ STARŠÍ PŘÍSPĚVKY           ZPĚT NA NEJNOVĚŠÍ PŘÍSPĚVKY _________________________________________________________________________________________________________________________