VSTUP     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     PŘIHLÁŠKY     POKYNY     FOTO     ARCHIV  
  ZAČÁTEČNÍCI:     UČEBNICE     POKYNY  
CHCI NAPSAT NOVÝ PŘÍSPĚVEKPoslední příspěvky:
1) Před 6. dny napsal příspěvek R.A.
UKAŽ 3) Před 17. dny napsal příspěvek Mirek L.
UKAŽ
2) Před 8. dny napsal příspěvek janek
UKAŽ 4) Před 20. dny napsal příspěvek Zbyťák
UKAŽ

Poslední reakce na příspěvky:
Před 2. dny MirekP reagoval na janek z 17.10.
UKAŽ Před 16. dny Tomáš reagoval na Mirek L. z 3.10.
UKAŽ
Před 5. dny Vláďa reagoval na R.A. z 19.10.
UKAŽ Před 18. dny Arzit reagoval na Zbyťák z 5.10.
UKAŽ
Před 11. dny kk reagoval na Mirek L. z 8.10.
UKAŽ Před 19. dny matonni reagoval na OlinaK z 5.10.
UKAŽ
Před 16. dny Vláďa reagoval na Vláďa z 5.10.
UKAŽ Před 20. dny Ludvík Prášil reagoval na Ludvík Prášil z 19.09.
UKAŽ

foto
PetrM   25.08.2020 v 13:44   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Po shlédnutí propozic Přerova chválím tleskám - pojede se v novém prostoru!!!
Pamatuji si, že tady jsem naposledy jel v roce 2008 Moravský pohár a byl to můj první závod, co jsem jel se Simčou (to jí bylo pokud vím 12 let ).
Náš výsledek nic moc ale když jsem se díval do Archivu výsledků, tak tam měli bodovou nálož všichni - i vítězové Holman-Dužík!! Tak se asi máme na co těšit.....
foto
michal.g   25.08.2020 v 20:41   odpověděl:
tím chceš říct, že tý starý bábě už je 24?
to je strašný, jak to letí...
foto
Pavel_K   26.08.2020 v 08:22   odpověděl:
Jo, jo škoda, že jsem nevěděl prostor soutěže o 2 týdny dřív, mohl jsem už mít zmapováno. Před 10 dny jsme se vrátili z dovolené v Brusném. Takhle alespoň mohu všem doporučit penzion Brusenka v Brusném, kde opravdu výborně vaří a jestli bude hezky, tak po soutěži zajet na koupaliště v Osičku. Je moc pěkné a otevřené do 20 hod se sníženým vstupným po 18 hod. Myslím, že to bude lepší než obvyklé 4 etapy
foto
Mirek L.   27.08.2020 v 15:18   odpověděl:
Petře, mistrák jsi zrušil proto, abys Vaškovi nenarušil oslavy svátku, nebo počítáš s obnovením zákazu shromažďování?
foto
PetrM   27.08.2020 v 17:11   odpověděl:
Že bych něco nevěděl? Jak jsi přišel na to, že se neprojedeš po Praze?
foto
R.A.   27.08.2020 v 18:55   odpověděl:
Třeba tak usoudil z toho, že jsi ještě možná neposlal propozice výboru ke schválení
Ale to máš jen pár dní zpoždění. Zítra máš pak termín na vyvěšení zde
foto
kk   28.08.2020 v 21:13   odpověděl:
PetrM nestíhá. Možná na trati, možná ještě spí na prasátkových vavřínech 😂

foto
matonni   18.08.2020 v 10:31   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK

Okurková sezóna aneb kruháč je zpětTéma kruhových objezdů vyvolalo očekávanou reakci a děkuji všem, kteří se zapojili a rozšířili naťuklou problematiku. Názory byly různé, shoda jen občasná a tak jsem "zašel" ke kovářovi a požádal Ministerstvo dopravy o vyjádření. Byl jsem odkázán na krajského koordinátora BESIPu a ten mi po krátké domluvě slíbil vyjádření. Slovo splnil a já jsem obdržel několikastránkový elaborát s několika výkresy a především vysvětlením situace. Nebudu sem kopírovat celý text, vyzdvihnu několik podstatných informací:

- Dopravní značení IS 11a je informativní a pouze informuje řidiče o způsobu projetí okružní křižovatku v případě opuštění křižovatky prvním výjezdem.
- Z porušení dopravního značení DZ 11a neplynou žádné sankce, řidič se nedopustí ani žádného protiprávního jednání. Řidič však nesmí porušit vodorovné dopravní značení V 13. Zde by se již jednalo o přestupek, za který řidiči vozidla hrozí pokuta na místě v příkazním řízení od Police ČR či obecní policie nebo přestupek může být řešen ve správním řízení.
- Vozidla, která by mohla opustit okružní křižovatku prvním výjezdem, jsou vozidla jednostopá nebo vozidla s malým poloměrem otáčení (zde bych to viděl maximálně na vozidlo Smart).
- Vozidla, která by nemohla opustit okružní křižovatku prvním výjezdem, aniž by neporušila vodorovné dopravní značení V 13 či se nedopustila jiného protiprávního jednání, nemohou opustit okružní křižovatku prvním výjezdem, ale musí objet celou okružní křižovatku a až poté bezpečné opustit okružní křižovatku daným výjezdem.
- V žádném případě není ani možné na okružní křižovatce couvat.
- Na fotografii, kterou jste zaslal (pozn. autora příspěvku - pohled z Google Mapy od Petra Černého), je na vodorovném dopravním značení V 13 patrné, že někteří řidiče vodorovné dopravní značení V 13 porušují a přejíždějí přes něj, čímž se dopouštějí přestupku. Vodorovné dopravní značení V 13 má váhu zákazové značky.
- Co se týče názoru, že první výjezd z okružní křižovatky je ještě mimo okružní křižovatku, tak s tímto názorem nemohu souhlasit, jelikož na křižovatku musíme hledět jako na celek a vycházet musíme i z dopravního značení, které nás informuje o tvaru a způsobu projetí okružní křižovatkou. Nemůžeme vycházet pouze z jednoho místa v křižovatce, kde vodorovné dopravní značení V 13 není až do úrovně vodorovného dopravního značení V 4 „Vodící čáry“. Že celá křižovatka je křižovatkou okružní nám dokládají situační výkresy, dopravní značení V 11a, IS 9b a C1.

---------------------------------------------

Tolik citace, která SNAD téma trochu vyjasní. Nicméně jsem si vědom toho, že mnozí se s výkladem nesmíří a tady nezbývá, než přijmout názor Mildy, že pravdu má vždy stavitel. A jako alibi sem vkládám první odstavec z písemné rozpravy letošního prasátka: "Kruhový objezd – pokud je v zadání opuštění kruhového objezdu (např. druhým výjezdem) počítáme pouze výjezdy, které lze uskutečnit, ne ty, které mají betonovou zábranu, zákaz vjezdu či jiné, trvalé omezení výjezdu."

Za sebe doplňuji, že nesouhlasím s názorem, že je pro příště lepší se takovýmto kontroverzním místům vyhnout. Naopak. Smyslem našich soutěží by měl být určitý posun ve vnímání situací na komunikacích a kruháč v Bohušovicích nás všechny poučil. Tedy doufám, alespoň mne osobně ano.

foto
Janek   18.08.2020 v 10:43   odpověděl:
Skvělé, žes to vykomunikoval! Celkem z toho plyne asi toto:
1) Opusť kruháč prvním výjezdem ... znamená, že pokud mám Aixama, Smarta atd., zlomím to tam rovnou. Pokud mám Škůdku a mezi čárama se nevyhnu, obkroužím kruháč a odjedu (prvním výjezdem) tamtéž.
2) Opusť kruháč druhým výjezdem ... znamená, že ten doprava počítám jako první a odjíždím druhým rovně.
Prostě takový výjezd počítat musíme. Bezva, díky.

Nebudeme chlapíka z BESIPu prudit co týden, ale docela by mě zajímalo, co by řekl o tom kruháči v Soběslavi. Kdo to tam neznáte, projeďte se tam pomocí streetview. Pečlivě sledujte, co vše se tam odehrává. Značky, křižovatky, BUS zastávky, parkoviště, přechody....
foto
R.A.   18.08.2020 v 15:15   odpověděl:
Pohled Besipáka je jedna věc, ale AOS je věc druhá. Těžko ti dokáže odpovědět na to, kam by jel při vložáku "vyjeď třetím výjezdem", a nebo třeba šestým. Asi nikdo nerozporuje to, že by bylo naprosto čistý, kdybych potřeboval mapově vyjet prvním a musel bych to objet a vzít si plech na kruháku. Tady bych se vrátil k tomu co jsem napsal jako první. Když už si dá autor tu práci a na soutěži typu Prase mě dovede na takto nestandardní kruháč, tak se zamyslím a odejdu to jak to chtěl. Nebo si toho nevšimnu a pak si v cíli řeknu, že mě dostali, a že je to přesně ta finta, která na Prase sedne jak prdel na hrnec. Jestli to někdo dokáže překombinovat jako Vláďa, že o problému ví, ale schválně to zajede jako by tam nic nebylo, protože to je přeci super finta na druhou, tak to bohužel Mám pocit, že Vláďa by měl častěji dávat na názory ostatních, v tomto případě svého řidiče. Případně by se měl kvalifikovaně rozhodnout pro nějakou variantu, ale pak zajet tu druhou. Co ho tak sleduju, tak se mu tím velice sníží bodové konto
Na jakékoliv "ostré" soutěži bych se takovému zadání vyhnul.
Poslední dobou se tu čím dál častěji píše: "přidat do Řádů, upřesnit, doplnit Řády". To opravdu není cesta. Myslím si, že naopak spousta lidí by chtěla Řády zjednodušovat a doplňování každé nuance je cesta do pekel. Řády nikdy nedokážou 100% řešit každé, ne úplně jednoznančné zadání na libovolně složitém místě.
foto
VláďaŽ   18.08.2020 v 16:46   odpověděl:
To Janek:
Tak ten "kruháč" v Soběslavi trumfne i ten v Hradci Keálové a to už je co říci.
foto
Vláďa   18.08.2020 v 23:50   odpověděl:
To R.A. - ano, je to tak, provází mne smůla v tom, že se vždy rozhodnu jinak než autor. Je to vždy 50 na 50. A to i v rámci posádky. Buď to vyjde nebo ne. Nicméně, píšeš, že se zamyslíš a odjedeš to, jak to autor chtěl. Ale jak poznáš, i po zamyšlení, že to takto chtěl. Co když to chtěl přesně opačně a v rozpravě Tě mate a mlží, zejména na takové soutěži jako je Prasátko.

Bohušovice - dle výkladu Besipu jsme tady měli pravdu všichni, kdo se nějak připojili k diskusi. Tedy se dalo na plnění vložáku nahlížet tak i tak. HR měl tedy uznat A/N.
Za sebe - nemohu souhlasit, že s výjezdem se nepočítá, že je tam trvalé omezení. Není, IS 11a mě říká, že vyjet tím výjezdem mohu, takže s ním počítám.

Jinak na závěr: Shoda - sranda akce ANO, na mistrák (jakékoliv úrovně) NE.

A Matonni? - DÍKY!


foto
Tomáš   5.08.2020 v 17:01   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Ještě jeden dotaz ke kruháčům. Je to jeden výjezd nebo jsou to dva výjezdy? https://mapy.cz/zakladni?x=14.0047819&y=49.6785477&z=17&pano=1&pid=63397975&yaw=6.131&fov=1.257&pitch=0.111
foto
PetrM   5.08.2020 v 18:38   odpověděl:
Zde vložák na kruháku NESTAVĚT!! Nebo zavolat majiteli Příbrami panu Starkovi, ať to předělá!!
Na tvou otázku tady neznám odpověď... Ale vypadá to jako dva výjezdy....
foto
matonni   5.08.2020 v 18:54   odpověděl:
Už se těším na 27. března 2021
foto
Vláďa   5.08.2020 v 20:49   odpověděl:
Tome - skvělá finta, podle mne to jsou dva výjezdy za sebou. Asi opravdu raději nestavět, bezpečnost nade vše.
foto
VláďaŽ   6.08.2020 v 00:50   odpověděl:
Podle mne je to JEDEN výjezd z kruháče. To, že se dělí na dva pruhy není relevantní. Jako fintu nepoužívat, byla by to už zhůvěřilost.
AOS (i dříve BOAS) byly, víceméně jsou a měly by nadále být AUTOMOBILOVÝMI ORIENTAČNÍMI soutěžemi.
foto
michal.g   6.08.2020 v 08:00   odpověděl:
vůbec bych neváhal a bral to jako 1 výjezd...
foto
R.A.   6.08.2020 v 09:35   odpověděl:
Dva výjezdy? Takže na křižovatce kde doprava vedou dva pruhy zajedete reálně R a reálně P a odjedete doprava tím levým pruhem jo?
foto
Ruda   6.08.2020 v 10:44   odpověděl:
A jak se vám líbí tenhle kulaťák
https://www.google.com/maps/@50.420095,14.9010509,3a,75y,32.17h,92.75t/data=!3m6!1e1!3m4!1sKwPvld0Cl_rjAyLJY-RFcg!2e0!7i16384!8i8192
foto
clarus8   6.08.2020 v 11:24   odpověděl:
to Ruda
to je hrozná zhovadilost
část kruháče tradiční a část úplně blbě
vodorovné značení taky špatně
foto
Vláďa   6.08.2020 v 23:30   odpověděl:
Rudo, skvělá věc. Dovedu si představit vložáky:
1) Kruhový objezd opusť 1. výjezdem
2) za železničním přejezdem vždy L
Tady je opravdu inspirativní diskuse. Něco budu muset zužitkovat. Už nyní lituji svého HR!

foto
VláďaŽ   7.08.2020 v 12:55   odpověděl:
No nazdar Tak to i já ho lituju!
foto
Janek   10.08.2020 v 00:41   odpověděl:
Příklad s tím boleslavským kruháčem je náhodou skvělý! Jel jsem přes něj už asi 20x a pokaždé tam nevěřícně kroutím hlavou. Ale je vlastně humorné, jak spolu jdou ruku v ruce hovadiny AOS s hovadinami úředními. Každá dobrá myšlenka je dobrá, dokud se používá v té původní formě. Pak ale někdo začne ohýbat pravidla pro své potřeby a nakonec je výsledkem konina. Kruháč je skvělý vynález. V té původní formě. A v Boleslavi je vidět, jak se skvělý vynález dá znásilnit k hovadině. Tady měl přijít kontrolní mechanismus a někdo měl tomu projektantovi říct "to ses snad posral, ne? Tohle je jako kruháč?" V Havířově před nádražím je tříproudý kruháč se semafory! Centrem Soběslavi vede kruhový objezd, kde se nechá odbočovat do jeho vnitřku, dá se na něm parkovat, pokud už to udělám, musím pak na kruháči couvat, pár lidí uprostřed toho kruháče bydlí, jsou na něm autobusové zastávky a protože sama radnice ví, že je to zhovadilost, umístila na ten soběslavský "kruháč" dopravní značky hlavní silnice. ...to aby se z toho řidiči lépe zbláznili. V Hostinném na náměstí mají kruhový objezd do čtverce, když ho opouštím rovně, blikám doprava. V Kaplici na návsi když jedu segment na západ a chci odbočit doleva, nablikám. Když chci jet rovně, blikám doprava, když chci jet jet doprava, blikám úplně stejně doprava. Čili když blikám, stejně nikdo neví, kam jedu.
Vůbec se mi tohle znásilňování myšlenky kruháčů nelíbí. Kruháč má být standardizovaný druh křižovatky, typicky to, co je pod Rumburkem, kde všichni na první dobrou vijou, co maj dělat. Pokud to má vypadat jako v té Boleslavi, prostě tam kruháč dát nejde a má se to udělat jinak, kvůli provozu asi semafory. A pokud už je úřední mašinerie natolik blbá, že něco takového stvoří, má mět tvůrce AOSu dostatek soudnosti, aby takového místa ještě nezneužíval k dalším skopičinám.
foto
VláďaŽ   10.08.2020 v 14:26   odpověděl:

Další příklady úžasných a "jednoznačných" kruháků z mého nejbližšího okolí:
Vysoké Mýto: https://www.google.cz/maps/@49.9535091,16.1613467,244m/data=!3m1!1e3
Choceň: https://www.google.cz/maps/@50.00115,16.223639,122m/data=!3m1!1e3
https://www.google.cz/maps/@50.0010801,16.2245324,3a,75y,299.1h,97.35t/data=!3m6!1e1!3m4!1sGoWgRigI181mke2gbe8Fng!2e0!7i13312!8i6656
A ten z nejúžasnějších - Hradec Králové:
https://www.google.cz/maps/@50.2020551,15.8424095,121m/data=!3m1!1e3
https://www.google.cz/maps/@50.2018801,15.8424692,3a,75y,318h,98.53t/data=!3m6!1e1!3m4!1sR0vBi5NY3IsIQ0mIUL3ckQ!2e0!7i16384!8i8192

foto
Vláďa   10.08.2020 v 21:53   odpověděl:
To VláďaŽ:
Bingo a všechny znám, ale už mi za ty léta tak, díky zvyku, nepříjdou za debilní! Ale Janek má pravdu, naprostý souhlas. Kruháč má být bezpečnostním prvkem a ne úpravou dopravního ruchu uprostřed města.
A už tuplem bych z důvodů bezpečnosti neměl zkoumat, zda na kruháči platí svislé nebo vodorovné značení a jestli ten či onen výjezd je použitelný nebo není.

foto
Bartma   12.08.2020 v 17:46   odpověděl:
To VláďaŽ: Ahoj, jak jsem četl diskuzi, hned jsem si na něj vzpomněl, až jsem pak dočetl k Tobě...Ten Hradeckej kruháč! To je megakruháč! Kupodivu ale asidocela funguje, bouračku jsem tam nikdy neviděl, jen tam všichni, kdo krouží, blikaj doleva a naopak při opuštění kruháče (tj. "rovně") nebliká doprava nikdo. Já tam blikám doprava, ale když jedu prostřední pruh, chci jet rovně ( třeba od UnO směr Mýto), tak mám takovej divnej pocit, když vedle mně jede vpravo auto, a očekává, že mu skočím před čumák...A až se někdo ve vnitřním splete a pošle to na výjezd rovně, a ten vpravo bude kroužit, bude vymalováno!
Jinak Náměstí v Lanškrouně je též kruháč, náměstí v UnO není...Ale kruháč u Hernychovy Vily v UnO je také unikátní!
foto
Míša   13.08.2020 v 01:35   odpověděla:
A tenhle "kruháč je taky parádní https://mapy.cz/zakladni?x=14.3518013&y=50.1524765&z=18&pano=1&source=muni&id=4298&pid=64181231&yaw=1.782&fov=1.257&pitch=0.120 V Úněticích a vedla tam soutěž... to bylo na skrytou kameru... posádky se sem jely jen otočit. Každopádně jsem tu byla na tajné a hlídala couvání na kruháči... to bylo padasátek. Pokud to někdo nejel blbě rovně, většina se na něm motala jak nudle v bandě a jen minimum se jich opravdu otočilo dokola, jako by to byl kruháč
foto
VláďaŽ   13.08.2020 v 20:20   odpověděl:
Hmmm, taky úžasná práce projektanta i schvalujícího dopravního inženýra !
Zaujalo mne i to, že značka kruháku je jen z té západní větve a že auta parkují "na kruháku" a tím pádem šikmo v protisměru toho "kruháku".
Ještě se na Choceňsku máme hodně co učit
foto
Vláďa   14.08.2020 v 10:10   odpověděl:
Tak tady debata o kruháčích může končit, protože toto je unikum, které nemá obdoby, to je naprosto nepřekonatelné.
foto
ZdenekJ   14.08.2020 v 13:00   odpověděl:
Snad jen dovětek na ukončení debaty. A jsk to všechno dáme do Řádů?
foto
Milda   14.08.2020 v 13:40   odpověděl:
Jednoduše-stavitel trati má vždycky pravdu.
foto
Pako   20.08.2020 v 09:30   odpověděl:
Má pravdu chlapec…

foto
Ruda   5.08.2020 v 11:55   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Autoklub Mimoň, jako už tradičně, zajišťuje v rámci „Memoriálu Jiřího Bergera“ ve spolupráci s Motoklubem vozíčkářů ČR dne 28.8. samostatnou jízdu zručnosti a 29.8.2020 AOS v Liberci a okolí.
Memoriál zahrnuje 28.8. ještě závodní jízdy na okruhu v Sosnové, rychlostní slalom a další disciplíny.

foto
Janek   4.08.2020 v 15:23   napsal:
REAGOVAT NA PŘÍSPĚVEK
Takže ještě jednou ke značce "návěst před křižovatkou s omezením". Nezajímá mě to teď jako AOSáka v.v., ale jako řidiče. Včera mi to nedalo a ležel jsem hodinu v zákonech a hledal. S tím, co jsem dohledal jsem dnes volal Vaškovi Mrštíkovi a ten mi potvrdil, co si o tom taky myslím.
DZ informativní mají funkci zpřehledňovací, informační, doplňkovou, místy se dá i říct, že mají funkci pouze dekorativní. Rozhodně mi ta značka ale nic nepřikazuje, ani nezakazuje, tedy nejsem povinen konat co je na ní nakresleno. https://autobible.euro.cz/informativni-smerove-dopravni-znacky/ (Třeba) na této stránce jsou vykreslené dvě varianty. Je to informace, dobrá vůle a předvídavost (díky za ni!) místních policistů, úředníků, že k silnici takovou značku dají. Značka mi říká "chceš-li jet rovně a máš 4m na výšku, tak se nediv, až bude kilometr před tebou nízký podjezd. My ti tímto říkáme, že abyses tam nemusel otáčet, tak už tady odboč doprava". Ale! Nikdo mi nezakazuje si to dojet k tomu podjezdu ověřit. To co nesmím porušit, je až ten zákaz přilepený na podjezdu. Tuhle značku smím ignorovat, když mě baví se otáčet. A stejný je výklad i k tomu kruháči u Terezína. Ta značka mě INFORMUJE o složitosti odbočit doprava. A pomáhá mi pochopit, co mám dělat, když to nezvládnu (jsem-li třeba autobus). Ale není pro mě závazná pro případ, že tam fyzicky odbočit zvládnu. I z toho důvodu pod značkou není dodatek "neplatí pro cyklisty". Protože není závazná, a to ani pro řidiče, natož pro toho cyklistu.
Včera jsem byl přesvědčen o zákazu odbočit. Z neznalosti zákona. Po včerejší analýze uznávám, že bych to sežral. Měli-li jste vložák "jeď třetím výjezdem", pak ten první ostrý výjezd počítám! ...a kruháč opouštím doleva. Je dobré se něco přiučit, díky za to!
foto
matonni   4.08.2020 v 18:29   odpověděl:
Janku, děkuji ti za tvoji snahu vnést do nastoleného problému víc světla. Zkusím to zase zahustit.
Já osobně uvedené místo čistě neprojedu, musel bych přes vodorovné značení - DZ V13 (Šikmé rovnoběžné čáry - značka vyznačuje plochu, do které je zakázáno vjíždět nebo nad ni nákladem zasahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci.)

Umím si představit, že kluci z Kladna to přes ručku dají čistě. A teď řeším, jak si z této situace vzít aosácké ponaučení? Co kdyby třeba rada moudrých, pardon komise, zasedla a vydala závazné rozhodnutí, abychom pro příště měli jasno. Jednou pro vždy, definitivně. A nejde mi jen o tento konkrétní kruháč, i v průběhu koronaaosu vznikly třecí plochy, kdy se v diskuzích dlouze vyjadřovaly názory pro jednu i pro druhou stranu, ale většinou ke shodě nedošlo. Tady bych rovněž očekával zásah, jasné rozhodnutí, precedens. Bez toho totiž hrozí, že se někde na další soutěži situace s kruháčem v Bohušovicích bude opakovat a správný průjezd bude jen na rozhodnutí HR. A přiznávám, tohle byl primární důvod, proč jsem tu fotku zveřejnil.
foto
PetrM   4.08.2020 v 19:00   odpověděl:
K jednoznačnému řešení tady ani v mnoha jiných případech se těžko v Řádech dostaneš. Proto opět opakuji, že jde o vzájemnou souhru stavitele a HR (pokud se dohadují, tak tam sporné místo nedávat). Ale hlavně,i po závodě, PRAVDU MÁ NÁČELNÍK (v tomto případě HR). A ten nesmí bejt měkkej!!
foto
Vláďa   4.08.2020 v 19:41   odpověděl:
Já jsem tuto situaci řešil přesně tak, jak tady popisuje Janek. Uvedenou značku jsem považoval za informativní a protože mi nic nezakazovalo odbočit doprava, tak jsem možnost odbočení vpravo považoval za možnou. Můj řidič Ondra mne na to upozornil a takto jsem mu to i zdůvodnil. Zároveň toto bylo možno považovat za chyták autora tratě, že právě tady si posádky řeknou, že nesmí vpravo odbočit, výjezd nepočítají a budou vyjíždět ve směru příjezdu.
V rozpravě bylo napsáno: pokud je v zadání opuštění objezdu (např. druhým výjezdem) počítáme pouze výjezdy, které lze uskutečnit, ne ty, které mají betonovou zábranu, zákaz vjezdu či jiné trvalé omezení výjezdu.
Tady žádné trvalé omezení výjezdu nebylo. Odvolávat se na vodorovné značení je krátkozraké, protože v zimě pod sněhem není vidět. Domnívám se, že místně příslušní úředníci silničního správního úřadu pochybili tím, že při schvalování kruháku neosadili zákaz odbočení vpravo. To by potom s informativní značkou bylo naprosto v pořádku. Jako na tomto příkladu: http://www.schroter.cz/zn07infsmer/zninfsmer-is9e.htm

Dle mne pochybil i HR a je třeba trvat na opakování ceremoniálu.
foto
Vláďa   4.08.2020 v 19:43   odpověděl:
Ten příklad je i s fotografií dole, je nutno srolovat a prozkoumat celou situaci. Jedná se sice o odbočení vlevo, ale je to analogické jako pro odbočení vpravo.
foto
michal.g   4.08.2020 v 19:52   odpověděl:
Vláďo, tys tomu zase nasadil korunu
"Odvolávat se na vodorovné značení je krátkozraké, protože v zimě pod sněhem není vidět."
Takže klidně budeš přejíždět plnou čáru, protože v zimě může být zasněžená?
A docela by mi zajímalo, jak by ses jako řidič zachoval, kdybys potkal před kruháčem zákaz odbočení vpravo...
foto
Vláďa   4.08.2020 v 20:11   odpověděl:
Michale, to je přesně o tom doplnění informativní značkou, aby bylo zřejmé co a jak je myšleno.
foto
Vláďa   4.08.2020 v 20:15   odpověděl:
A jak v zimě poznáš, že předjíždíš na plné čáře? Nebo přejíždíš plnou čáru. Nepoznáš, takže ani pokutu nemůžeš dostat, pokud to není doplněno značkou se zákazem předjíždění. Bohužel, v tom je zima zrádná. Je pravda, že to však v Praze v podstatě neznáte.
Takže pokud je to nebezpečný úsek, kde je nutno opravdu dodržet zákaz předjíždění, musí následovat k vodorovnému značení i svislé. Jinak nemáš šanci cokoliv jiného vědět, co je na silnici namalováno.
foto
5r3   4.08.2020 v 20:18   odpověděl:
Janku vložák zněl jeď třetím výjezdem, v rozpravě bylo: pokud je v zadání opuštění objezdu (např. druhým výjezdem) počítáme pouze výjezdy, které lze uskutečnit). Ta značka opravdu nikomu nic nepřikazuje, akorát upozorňuje, že něco z nějaké příčiny nejde. V tomhle konkrétním případě opravdu odbočit z kruháče nejde. Pokud se ti podaří odbočit doprava, tak vůbec ještě nebudeš na kruháči (viz přerušovaná čára ohraničující kruháč) a pojedeš přes zebru, jinak to nejde. Pokud odbočíš až z kruháče, tak hezky projedeš protisměrem. Třetí výjezd z kruháče, který jde dle rozpravy uskutečnit, je zpátky na západ.
foto
michal.g   4.08.2020 v 20:40   odpověděl:
Vláďo, bral jsem to z AOS pohledu. Tam plnou čáru přejet nesmíš. A pokud je sníh, tak HR oznámí, že se na plný čáry nehraje...
foto
Vláďa   4.08.2020 v 20:48   odpověděl:
To Michal: aha, tak to potom ano, já na to nahlížím z hlediska předpisů, které je nutno také dodržovat a to jako v prvořadě.
To 5r3 - ano, on to nakonec je pěkný chyták, jenže zkoumat to při jízdě je složitější, spíše o průšvih, nyní z pohledu streetview je to jiné. Do internetovky by to bylo dobré.
foto
kk   4.08.2020 v 22:39   odpověděl:
K tomu kruháku: nebyl jsem tam, ale přeci pokud nemohu fyzicky přes zebru odbočit, je to stejné, jako by tam byl zákaz vjezdu a při vložáku ho nepočítám.
foto
kk   4.08.2020 v 22:43   odpověděl:
... ale jako chyták pro řidiče moc pěkný
foto
Janek   4.08.2020 v 23:14   odpověděl:
kk: a cyklista? Ten přes šrafy nepojede. Má to obkroužit? A co Aixam? (to je takovej ten jednorychlostní křáp, co umí jezdit jen 45km/h, půdorys auta je 1m2 a má to skvělej rejd). Taky kroužit i když to vytočí?
foto
Jura 3   5.08.2020 v 06:50   odpověděl:
Mno, bezne se do techto diskuzi nezapojuji, ale...
1/ Rady jsem chtel upravovat uz tri roky zpet, ale aktivita sla jaxi do ztracena. Nicmene ma-li nekdo chut a cas a predlozi komisi navrh = co a kam, urcite neni problem to pak prodiskutovat a prijmout/zamitnout
2/ Rady nikdy nemohou obsahovat vse - situace na cestach je tak rozmanita, ze to proste neni mozne! Takze plati, jak pise Maskin, nejednoznacne nestavet!
3/ Vas kruhac je za mne nejednoznacny! Uz jste popsali aspon 3 stranky vykladama, Janek stravil hodinu v zakonech, ale ze by to vsichni vzali, tak ne. Tzn. stale neni jednota a techto veci se najde dost i v budoucnu. Tzn. proc na tom stavet fintu, aby se pak vsichni dohadovali? (neberu Prase) No, ale tech nepsanych zasad mame vic, ze, a navic vas ty diskuze bavi... Takze zpet k bodu 1.
foto
R.A.   5.08.2020 v 11:22   odpověděl:
Souhlasím s Jankem a všem účastníkům v Axiamech a na kolech bych tu stovku za otočnou umazal Nezapomenout na motorky, tříkolky a podobně, ať to neděláte 2x.
Stejně tak podporuji Vláďu a umazal bych stovku i všem, kteří měli to vodorovné značení pod sněhem
foto
matonni   5.08.2020 v 12:32   odpověděl:
Dle vyjádření nejbližší pobočky ČHMÚ, což jsou Doksany (vzdušná vzdálenost od inkriminovaného kruhového objezdu je 4,259 km), byl sice v tento den jeden z nejteplejších dnů v letošním roce, nicméně lokální výskyt sněhové pokrývky vyloučit nemohou.

Vyzývám proto všechny poškozené, aby se tuto sobotu, 8. srpna dostavili na stejné místo k opakování ceremoniálu. Opět bude hrát R-band, opět budou mít skvělé pivo z chemičky na Smíchově (nerozumím, proč si nejvíc na kvalitu piva stěžují ti co bydlí v lokalitě, odkud ten výtvor pochází) a jako důkaz vezměte s sebou svůj dopravní prostředek z prasátka. Ještě před opakováním ceremoniálu zajedeme do Boušovic zdokumentovat váš čistý průjezd.
foto
MUDr. matonni   5.08.2020 v 12:35   odpověděl:
Já tam budu také.
foto
Vláďa   5.08.2020 v 20:43   odpověděl:
K onomu kruháči je potřeba se podívat ještě jedním úhlem pohledu.
Když vezmu v úvahu zadání ke kruháčům: počítáme pouze výjezdy, které lze uskutečnit, ne ty, které mají betonovou zábranu, zákaz vjezdu či jiné trvalé omezení výjezdu.
K tomu přidám správný výklad o šikmých čarách, které bych musel a nesmím přejet při odbočení vpravo hned na místě, tak se ten první výjezd i tak měl správně počítat.
Proč, když to zní protichůdně? Tak proto, že prvním výjezdem jsem z kruháče mohl vyjet, protože výjezd bylo možno uskutečnit (bylo možno uskutečnit) a to za využití příslušného dopravního značení.

Vezměte si situaci, že by zde šel aplikovat vložák:
Kruhový objezd opusť prvním výjezdem.
A klidně bych jako autor postavil tu věc, že bych skutečně uvažoval s výjezdem hned vpravo. Proč? Protože za použití dopravní značky, která mi určuje směr průjezdu kruháčem na první výjezd z kruháče, mohu z kruháče prvním výjezdem odjet. Je to něco jako přikázaný směr jízdy.
Proč bych měl jako první výjezd počítat až ten druhý, když ten první výjezd mohu projetím dle dopravního značení uskutečnit? Co mi brání neposlechnout či nevyužít dopravní značení a splnit tak tento vložák? Já myslím, že je to skvělá finta, no né?
Jinými slovy, pokud není ten výjezd zablokován tak, že moje vozidlo tam nemůže vjet (zátaras, zúžený průjezd, dopravní značení apod), tak s ním musím počítat.

Takže prvním výjezdem bylo možno výjezd uskutečnit a k tomu měl HR přihlédnout.
S odstupem času by to asi nyní skončilo A/N a je dobře, že se MUDr. Matonni rozhodl to tady zveřejnit. Tato situace by měla být řešena pro příště jednoznačně. Nenapadá mne však znění, jak to dostat do řádů. Na to zde jsou však zkušenější experti, kteří to dovedou.

foto
Vašek   7.08.2020 v 09:56   odpověděl:
to Vláďa
foto
matonni   7.08.2020 v 10:58   odpověděl:
Kdybych to byl býval věděl, tak ...

Tlumočím další příspěvek z telefonické diskuze. Dotyčný se odvolává na zákon 361/2000 Sb., paragraf 5, odstavec 1 k, který hovoří o využití způsobilých a náležitě poučených osob pro bezpečný průjezd. Dokonce to dotáhl tak daleko, že provedl test na místě činu a právě za pomoci zmíněné osoby zjistil, že pro přímé odbočení vpravo mu stačí jednou couvnout a tím odbočení provést bez "dotyku" vodorovného značení. Ještě mi hlásil naměřené šířky a délky, ale to jsem neudržel. A za sebe připomínám velkou úlevu - při tom couvání nemusí být řidič připoután (par. 6, odst. 2 a).

Kolegyně a kolegové navigátorky a navigátoři, máme se na co při dalších soutěžích těšit. Tedy pokud bude v příslušném místě postačovat jedna náležitě poučená osoba. Případně bychom mohli brát do auta další specialisty, kteří by zajistili např. bezpečné odbočení přes dvojitou plnou v nepřehledné zatáčce. V tomto případě je u vyšších soutěží nutný zásah do řádů
foto
5r3   7.08.2020 v 11:59   odpověděl:
Vláďo, kdybys pořádně četl a chápal napsané, tak bys zjistil, že Tvé sáhodlouhé teorie jsou na nic. Pokud by se Ti nějakým způsobem podařilo odbočit doprava a nepřejet přes tu zebru, tak jsi ještě vůbec nebyl na tom kruháči a tím pádem to není první výjezd. Pokud bys odbočil doprava z kruháče, tak projedeš protisměrem.
https://blackp.rajce.idnes.cz/Bohusovice_nad_Ohri/1452154128
foto
matonni   7.08.2020 v 12:14   odpověděl:
to 5r3: Petře, děkuji za stručné a jasné poznámky.
foto
kk   7.08.2020 v 13:21   odpověděl:
to Mattoni: kruhák je jednosměrka a v té mohu couvat jen kvůli parkování aj bez náležitě poučené osoby. 😁
foto
Vláďa   8.08.2020 v 00:42   odpověděl:
To 5r3:
myslím, že mé sáhodlouhé teorie mají význam, přičemž nijak nezpochybňuji tvoji teorii a výklad a z fotografie to i vyplývá, ale vzhledem k tomu, že mám také jezdit bezpečně a plynule, tak čemu dát přednost? Zkoumání a uposlechnutí vodorovného značení nebo svislého značení? Není na to při jízdě až tak úplně čas.

Upřednostňuješ vodorovné značení. V pořádku. Já upřednostňuji svislé značení, které má tuším i dle předpisů přednost před vodorovným.

Před příjezdem do křižovatky od západu, tedy ze směru našeho příjezdu jsou dvě svislé dopravní značky, které mne upozorňují, že přijíždím na kruhový objezd. Jedna je klasická s vyznačením kruhového objezdu a s dejkou na jednom sloupku. Druhá informativní IS 9e, jak ji i pro aktualitu vyfotil Matonni. Z ní je patrné, že odbočka vpravo na Brozany je součástí kruhového objezdu.
Takže, aby jsi měl 100% pravdy, muselo by i v řádech být napsáno, že vodorovné značení má přednost před svislým nebo naopak. To tam ale takto není a asi nikdy nebude.
V M/3-3 je:
.......
III -jedná se o křižovatku s jednoznačným výjezdem, ten je tvořen:
A/ dopravním značením, které mi umožňuje jediný možný průjezd křižovatkou. Musím uvažovat s dopravním značením svislým ve směru jízdy (přikázaný směr, zákaz odboč.) a vodorovným (nelze přejet nepřerušovanou čáru ani šikmé pruhy ohraničené čarou přerušovanou i plnou).

Jak vidno, oba typy značení mají rovnocennou roli. A zde přichází ke slovu, dle mne správný výklad. Přímo vpravo nemohu (souhlas s Tebou) - brání mi vodorovné značení, ale vyjet tím směrem mohu, protože mi to umožňuje svislé dopravní značení ještě před křižovatkou.

Závěr - také jsem již napsal: prvním výjezdem bylo možno výjezd uskutečnit a k tomu měl HR přihlédnout.

Asi, kdyby autor věděl, co spustí v diskusi (píše však, že to byl úmysl), tak zde fintu ani nestaví. Každopádně pro nejednoznačnost se to mělo vynechat nebo hodnotit A/N, i když svislé značení jednoznačně dopřesňuje průjezd křižovatkou.

To Matonni: i když jsi si asi po stručných a jasných poznámkách od 5r3 oddechl, nelze to takto ukončit. Pokud mám přijmout teorii o vodorovném dopravním značení, musím se nějak vypořádat se svislým dopravním značením. No řekni sám. Co má přednost v tomto konkrétním případě, kde jsou proti sobě dvě rovnocenné úrovně posuzování problému?

foto
5r3   8.08.2020 v 08:38   odpověděl:
Na rozdíl od Tebe, já neupřednostňuju zádné značení. Pro mě platí obojí, pokud nejsou v rozporu. Tady v rozporu nejsou. Protože před kruháč lze těžko dát svislou značku zákaz odbočení doprava, tak je tam značka, která Tě upozorňuje, že tam neodbočíš a když přijedeš na místo, zjistíš z vodorovného proč tomu tak je.
foto
kk   8.08.2020 v 22:09   odpověděl:
Svislá, která má přednost před vodorovnou tam není, a přes zebru nemůžu. Jednoznačný výjezd, tak o co jde? To už je jak kolovrátek...
foto
LIBUNA   9.08.2020 v 18:59   odpověděl:
Ahoj, přikláním se k tomu, že svislá informativní značka upřesňuje, jak se má správně projet kruhovým objezdem na Brozany, ale zároveň nezakazuje to provést jinak, proto si myslím, že je nutné s tímto výjezdem počítat jako s prvním možným.
Celkově mě ale při čtení diskuze často napadá, že by se název aos mohl změnit. Nebo je "orientace v mapě" pořád tím nejdůležitějším, o co v aos jde?
foto
VláďaŽ   9.08.2020 v 21:19   odpověděl:
LIBUNA: Přesně!!
Obdobnou až stejnou otázku jsem položil o diskuzi výš
Orientace se nám dost vytrácí...
foto
michal.g   9.08.2020 v 21:25   odpověděl:
Myslíš třeba automobilovodizkuzní soutěže?
Ale jak píše výše Jura, asi nás některé to diskutování baví, aspoň se něco děje
foto
kk   9.08.2020 v 23:27   odpověděl:
Orientace zmizela s nástupem GPS a navigací. Teď spíš hlavolamy a kombinatorika.
foto
Vláďa   10.08.2020 v 21:59   odpověděl:
To Libuna: naprostý souhlas, první výjezd je možný. Tady autor mohl použít oba významy jako chyták. 1 výjezd se počítá - umožnuje to svislé dopravní značení nebo 1. výjezd se nepočítá - neumožňuje to vodorovné značení. A co si z toho mám vzít při soutěži. Kterou variantu autor myslí? Chce mne nachytat tak či tak. Je to jak ruská ruleta - buď a nebo. Naštěstí to nebyl mistrák.

To kk: ano, začíná z toho být kombinatorika a hlavolamy. Naštěstí máme ještě dost autorů, že se lze dokázat ztratit i GPS.ZPĚT na 1. stránku -6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 < 4 > 5 6 7 8 9 10 11 12 13
_________________________________________________________________________________________________________________________