začínáme s AOS      řády aos      uzavřená diskuze      přihlášky - propozice      výpočetní program      archiv výsledků      archiv jednotlivců      fotogalerie      videogalerie      radary      dopisovatelé      kontakty 
   ARCHÍV:
.
         2023
.
         2022
.
         2021
.
         2020
.
         2019
.
         2018
.
         2017
.
         2016
.
         2015
.
         2014
.
         2013
.
         2012
.
         2011

  20.04.2014 11:59   Reportáž z Ceny Frýdku-Místku.
Na Moravském poháru a Shell cupu ve Frýdku-Místku se podařilo natočit krátkou reportáž z průběhu této soutěže. Pomocí ní si můžete přiblížit, jak to ve Frýdku-Místku vypadalo.

REPORTÁŽ Z FRÝDKU-MÍSTKU
..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: Duža   
  14.04.2014 07:47   Jel jsem letošní Frýdek-Pístek
Jsem od přirození línej něco textu naťukat, ale letošní „FRÝDEK-PÍSTEK“ mi nedá jinak.

Klobouk dolů a velký dík před lidmi, kteří přesto, že AOS (jak sami tvrdí a naštěstí tomu tak celkem není) pověsili na hřebík, mají jiskru nápadů a zkouší do naší zábavky vnést nové prvky.
Pokusů opustit zajeté koleje typu na stopce něco, na dejce něco v kótě něco není moc a když pak po nás najednou někdo chce, abychom v kótě dělali nejdřív, co nechceme, než uděláme co chceme, nebo místo notorického domalování či mazání mapy nás slušně požádá, abychom si smázli i body, I další inovativní prvky byli zajímavé a oživující.

Neodpustím si, ovšem, připomínku, že tyto prvky by měli být formulovány o něco jednoznačněji, tak, aby nebyla možnost dvojího výkladu. To pak, ovšem, naráží taky na účast zahraničních posádek, které, dovedu si představit, ze zadání nerozumí ani autobus.

Jako příklad bych použil zadání ze stejné soutěže: STOP 1.x P, 2.x L atd. Běžně používaný prvek, no dodnes musím na každé soutěži zkoušet dvě varianty 1.x, 2.x …. Na té samé DZ nebo na 1. DZ P, na 2. L atd. a pak jet až to, co sedne.

Třeba bude někdo ze starších a zkušenějších kolegů namítat, že je vše jasné, protože se to tak „vždy“ jezdí, ale vysvětlujte to těm, co to jedou poprvé. Já to jel po x-té a pořád ne a ne, až na podruhé.

Na druhou stranu musím říct, že nápady postavit etapu na „čistý výkaz“ už tady byly, (je to zřejmě výplod lenosti vyhodnocovatelů výkazů) a vždy se ukázalo, že postihnou poctivce, co etapu oddřou do posledního okénka i za cenu ztráty času (nebo i ty, co vyměknou a napíší i to co nemají- viď Drobíci) a vychytralci, co to odhalí (třeba Bodičtí) na tom vytřískají výsledek, už tady byli před X lety.

Takže, Láďo, neopouštěj nás a dokud ti nebude devadesát, obohacuj náš sport tvými nápady, za které ti budeme nadávat a kritizovat tě a pomlouvat, které ale zajisté tento sport obohatí.
A pokud by tahle slohová práce někomu vyznívala jako kritika, tak vězte, že je míněna jako kritika naprosto pozitivní, s cílem motivovat do další prospěšné práce.
Jinými slovy: „ od nesmělých úspěchů k smělým neúspěchům“ Ale dost žertů, upřímně děkuji a věřím, že za všechny, a že to s námi potáhneš dál.

Vlado Bodický
..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: Bodický Vlado   
  12.04.2014 18:35   Pohled z bedny.    (Moravský pohár začal v Hlučíně)
Poslední březnový víkend se konala v Hlučíně a blízkém okolí první soutěž Moravského poháru. Pořádání se ujal zkušený pořadatel včele s dirigentem Pavlem Zbytovským a autorem trati Jirkou Burešem, na kterého jsem v minulosti slyšel jen samou chválu, ale žádnou "jeho" soutěž jsme nikdy nejeli, tak jsme přesně nevěděli do čeho jdeme. Zahájení proběhlo v přátelském duchu tradičně v budově místního autoklubu. Soutěž měla 2 etapy o celkové délce 79 km s rychlostním průměrem- v 1. etapě těsně pod 30 km/h a ve 2. etapě těsně nad 30 km/h. Účast byla hojná- velmi slušných 18 posádek a konkurence velká- z první pětky mistráku startovaly 4 posádky, tedy 2 nejlepší moravské i 2 nejlepší české! Startovalo se údajně v pořadí, ve kterém se posádky přihlásily- dobrý nápad k zamyšlení dalším pořadatelům poháru, aby motivovaly posádky k včasnému přihlášení.
Iti 1. etapy i mapa M50 se vešly na jeden list A4 a ještě jsme dostali na A3 další mapu, což však byla lupa zahrnující celý prostor soutěže a to mě trochu zmátlo, i když na toto bylo upozorněno v prováděčkách. Hned po startu byl dost náročný průjezd- nesměli jsme přehlédnout STOPku prakticky hned po startu a pak ještě správně určit začátek SM, kdo udělal v tomto chybu, tak mu chyběly hned první 3 průjezdky v soutěži a to je trochu moc na jednu chybu. Kolečko na začátek SM bylo navíc prošpikováno dvěma skoro stejně dlouhými průjezdy a do toho ještě vložák. Následující šipkáč po Hlučíně nadělal řadě posádek problémy a ztratily v něm dost času. Pak už to bylo pěkně jezdivé- pár údajů, mapa a do toho nějaký ten vložák. Škoda chyby, která se vloudila, kdy autor nepočítal s jednou dejkou, která nás vyhnala 1,5 km mimo trať do další vesnice a zase zpět. Cestou se ještě vyskytly 2 přibližně stejně dlouhé trasy do mapového místa, ale jak jsem zjistil po soutěži, tak to pro většinu časovou ztrátu neznamenalo- každý si zajel (včetně autora) ten "svůj" nejkratší průjezd a teprve až po dojezdu jsme zjistili, že existovaly průjezdy dva. Po soutěži jsme ještě zjistili, že jsme v jednom místě přejeli plnou čáru- asi moc čitelná nebyla, když toto místo bylo označeno v lupě, já jsem však v tomto místě lupu nepotřeboval, takže jsem na pl. čáru ani neupozornil, naštěstí za nula. 3 posádky zajely 1. etapu čistě za SPK, avšak s různým zpožděním, což nakonec rozhodlo o celkovém výsledku soutěže- č. 3 (1 min. zpoždění), č. 75 (20 min.) a č. 2 (32 min.).
2. etapa se jela v podobné duchu- iti i mapa M50 na jedné A4, lupa zůstala stejná, 2 podmínky, 3 vložáky a pouze 11 údajů v iti znamenalo pěkné jezdivé průjezdy s několika náročnými místy na řešení. Chyběla nám hned první průjezdka v etapě, kdy nás vodorovné dopravní značení v křižovatce dle autora vyhnalo do mapové jednosměrky (http://www.mapy.cz/s/9Dy9), celý prostor křižovatky byl bez ostrůvku v rozměru cca 30m a mapa M50. Asi se to dalo pochopit, ale nejsem příznivcem toho, abych podle vodorovného DZ určoval, která část křižovatky je či není v mapě M50. Jednou to autor považuje za fintu, jindy řekne, že se jedná o jednu křižovatku a navíc ještě v M50. V Šilheřovicích se jednalo o krásný a vtipný průjezd- 2x výjezd ze stejné kóty v kombinaci s vložákem za koncem obce, STOPkou a přehodnocením u zákazu vjezdu nám pěkně zamotalo hlavu. Při tomto průjezdu jsme se dostali až do detailu k. 336, kde opět rozhodovalo vodorovné DZ- tentokrát se nechal rozhodčí přesvědčit jednou posádkou o správnosti svého řešení, kdy tvrdili, že vložák za "koncem obce P" (což se plnilo při příjezdu do det. 336 od V), je vyhnal z důvodu značení na silnici ještě před detailem doprava. V tomto případě určitě nesouhlasím, komunikace vedoucí z detailu na V je 30m dlouhá a pokud by v této vzdálenosti byla nějaká další křižovatka, musela by být v detailu naznačena. Ze směru příjezdu to vypadalo takto (na fotce chybí vodorovné DZ)- http://goo.gl/maps/4kCnV. Dalším zajímavým místem byla 2 mapová okna se stejným kruhovým objezdem, první bez výjezdu, druhý s výjezdem. Tady jsem docela váhal, jestli chce autor chce objet nějaké kolečko, nebo bude stačit popojet po kruháku o jednu křižovatku dál, zvolili jsme druhou možnost stejně jako autor. Je tady trochu nejasné resp. Řády neřeší to, když autor nakreslí do jednoho okna 3 propojené map. křižovatky- kruhák se 3 výjezdy, kdy není vlastně úplně jasné do které z těch 3 křižovatek mám dojet, abych to mapové okno splnil, tak to bude asi do té nejbližší? Menší zádrhel ještě nastal v šipkáči po návratu do Hlučína, kdy byly v šipkáči uvedeny semafory, ale těsně před nimi byla STOPka, takže vložák P. V další obci jsme po dalším vložáku dojeli, bohužel, k "dejce" a tam by měl být v šipkáči výjezd zadaný, ale nebyl. My jsme byli tvrdý a pokračovali dál až k dalším semaforům, ale s tím už autor nepočítal, škoda toho nezadaného výjezdu na "dejce" (stačilo doplnit jeden údaj na otočnou) a bylo by to v pohodě vč. mapového návratu.
Celkové soutěž hodnotím jako velmi pěknou se spoustou zajímavých nápadů a průjezdů, svou náročností přesně odpovídající úrovni poháru, kdy i posádky s vyššími čísly mají šanci se dostat ve výsledkové listině hodně vysoko. Nějaké chybičky se sice vyskytly, ale tak už to chodí a celkově kladný dojem ze soutěže nezkazily. Bude-li Juras zase něco stavět a budeme-li mít čas, rádi zase přijedeme, díky všem pořadatelům.
Dalšího vítěze prosím, aby alespoň 2 dny počkal se svým příspěvkem, aby ten můj neskončil na smetiště dějin (moc se mně nelíbí, že je na hlavní stránce viděn vždy pouze poslední příspěvek), když už jsem se to sepsal. Snažil jsem se to napsat tak, aby i ti co se nezúčastnili, z toho něco měli.

Za st. č. 3 Zdenek Klenák
..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: Klenák Zdeněk