začínáme s AOS      řády aos      uzavřená diskuze      přihlášky - propozice      výpočetní program      archiv výsledků      archiv jednotlivců      fotogalerie      videogalerie      radary      dopisovatelé      kontakty 
   ARCHÍV:
.
         2023
.
         2022
.
         2021
.
         2020
.
         2019
.
         2018
.
         2017
.
         2016
.
         2015
.
         2014
.
         2013
.
         2012
.
         2011

  26.04.2022 11:57   AOS, kde budou navigátorem děti !
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: Duža   
  24.04.2022 11:45   Pohled z bedny Šmídl Žamberk 2022
Do Žamberka jezdím rád a zatím to bylo pro mě vždy mimo soutěž. Ale vždycky se mi ten závod líbil a vím, že Vláďa Fabián dovede vymyslet dobrej závod. Proto jsem to bral jako příjemné rozptýlení Pamatuju, když jsem jel poprvé v roce 2015 a těšil se, jak pojedu v singlu. Cestou jsem Vláďovi volal, že lehce nestíhám přejímku a on mi radostně oznámil, že už má pro mě do auta speciální lamu. Přijel jsem na start a ta lama byl Lole 😊. Pamatuji si z toho jen to, že jsme se v autě dost hádali…..
Pak mám dobré historky z posledního konaného závodu v roce 2019, kde to stavěl Martin Bartoň a pískal Vláďa Fabián a hlavní pointou bylo to, že ti dva spolu nemluvili…. Podle toho také vypadalo řešení správného průjezdu.
Letos jsem se těšil a dal jsem dokonce na diskusi výzvu, kdo by chtěl se mnou jet. PetrČ. měl být totiž v té době mimo někde na výletě. Ale nikdo se mi nehlásil. V pravidlech letošních soutěží je ale psáno, že posádka by měla být dvoučlenná a navíc mi bylo oznámeno, že tam mohou být nějaké soutěže, které jednotlivec sám nezvládne. No nevím….
Ale PetrČ. mi nakonec oznámil, že je k dispozici a tak jsme se aspoň dohodli, že pojedeme v opačném gardu – mým autem a já budu řídit a on navigovat.
A jak to celé probíhalo? Téma soutěže bylo BIATLON. Takže hned po zručce a testu z PSP se střílelo ze vzduchovky. První etapa se mi zdála celkem jednoduchá jen mě nový navigátor docela štval, protože odmítl používat barevné fixy. Vše (detaily, jednosměrky, podmínky aj.) si psal do mapy jen jednou barvou. A já jsem se mu v tom nemohl vyznat. Špatně jsme si naměřili, kudy to bude blíž na SM ale když na dvou křižovatkách byla vložáková dejka bez následného řešení, tak jsme se přiklonili k autorovu řešení jiné cesty. Jinak bez problému.
Ve druhé etapě už přišly i mapové finty – celkem asi tři. A když jsem pak koukal do výkazů ve výsledcích, tak mě příjemně překvapilo, že zkušené „Shellácké“ posádky (104,111) všechno toto zajely dobře. Ale pak zase bohužel nasekaly jiné chyby. Úsek v Letohradě pod náměstím byl pěkně vymyšlenej. Cíl druhé etapy a oběd byly v areálu biatlonu, kde bylo připraveno také mnoho soutěžních úkolů včetně střelby. Pod dohledem zkušeného závodníka Michala Šlesingra.
Etapa třetí už byla taková pohodová i když z itiku psaného pohádkou mívám vždy hrůzu. Zase včetně soutěžních úkolů během tratě. Ale zadání otázek musí být vždy jednoznačné, což se tady bohužel ne vždy úplně podařilo. Závodníci otřískaní z Prasátka občas tápali. Dojezd do areálu firmy Šmídl v pohodě a tam jako pravidelně bohatý kulturní a zábavní program zejména pro děcka.
Vzhledem k letošním změnám v organizaci soutěží AOS se takto ještě chci omluvit Olině a Jirkovi Kozických, že jsme jim vyžrali první cenu, protože oni by byli první v pořadí se startovním číslem nad 100.
Byl to příjemně strávený den a děkujeme všem pořadatelům!!!
..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: PetrM   
  19.04.2022 20:10   Zlatý píst 2022 Poděbrady aneb Pohled odkud bedna není ani vidět
Milan Hlaváček pohodil na začátku dubna v diskuzi rukavici, a protože se nám to oběma hodilo, tak jsme ji zvedli a přijeli jsme vyhrát. Když mohl Jarda Holman, proč né my, že?

Start proběhl letmo v Informačním centru na náměstí, v itíku bylo popsáno místo, kde soutěž začíná pohádkou. Spočítat vrata, tedy přesněji – shodnout se, zda tato jsou ještě zelená či už modrá, byl trochu problém, obzvlášť v kombinaci s hydranty, ale na druhý pokus si to sedlo (teda až na to, že ty modrý byly prej zelený). Pak jsme se ještě vrátili, neboť jsme si nebyli úplně jisti přehlédnutím nějaké sochy. Po opuštění města se z pohádky přešlo na reálný šipkáč o délce 65 km, který nás provedl bližším i vzdálenějším okolím a vrátil zpět do města krále Jiřího. Plnili jsme různé úkoly, o chytáky nebyla nouze (m.j.: Kolik balíků sena je zde uskladněno? = žádný - byla to sláma), pokračovali jsme v hledání soch a docela se bavili. Nádherný úkol jsme plnili v obci Podmoky, kde jsme na úžasně velikonočně vyzdobené návsi počítali pletené a háčkované zajíce v kulichu, držící žluté vejce (byli 2 mezi asi 18 a dalšími desítkami slepic a kuřátek). Kufr jsme položili jen jednou, a to na pokynu: „Za památníkem pozemkové reformy odbočte na první křižovatce doprava a na další doleva“. Přijížděli jsme od severu, po 328 a samozřejmě jsme se po odbočení vpravo na vidlích vydali hned na východ. Jenže pokračování itíku avizovalo návěští před železničním přejezdem, a tak jsme shovívavě pochopili, že ta levá měla být až později po výjezdu na Běruničky.Do cíle jsme dorazili s tím, že jsme možná některý úkol na trase mohli nepochopit zcela přesně, ale že by se nemělo jednat o nic zásadního. Ještě jsme si s pořadateli vyjasnili nepřesnost v otázce hledaných soch, které jsme měli seřadit podle stáří, ale chybělo zadání, zda vzestupně či sestupně.
Při vyhlašování přišel šok, byli jsme předposlední s vysvětlením, že jsme nespočítali klády u cesty a jako jediná posádka z celkových asi dvaceti jsme napsali nulu a máme mínus 68 bodů.

O co šlo? Itík vypadal takto:Úkol č. 6: Spočítej ležící klády na levé straně silnice.
Úkol č. 7: Odkud a kam jezdí vlaky z této zastávky?

Po odbočení na Poušť jsme dle obrázku níže přijížděli od jihu. Na levé straně, ještě před vjezdem do areálu SERVIS LES s.r.o. (před 1. návěštím přejezdu = více než 250 m před ním - asi zde:
MAPY.CZ
ležely hromady klád a kolem nich pobíhali a počítali další soutěžící; od brány dál neležela jediná kláda, situace 100 m před přejezdem vypadá takto:
MAPY.CZ .
Remízek za zatáčkou ještě nebyl olistěn, a tak bylo vidět, že tam žádná kláda neleží. Jasná nula.Pokoušeli jsme se při vyhlašování bránit a vysvětlit situaci (trochu je seznámit s tím, jak je to se 4. etapou), ale byli jsme sami proti pořadatelům i všem účastníkům a nechtěli tam dělat vlny. Později, při odjezdu, nás pořadatelé odchytili s tím, že to pochopili, že je to skvělá finta, že tohle musí ještě někde uplatnit, že je to přeci jasné. Co naplat, bedna se nekonala, Holmana jsme nezopakovali. Ale dodatečně nám jako cenu útěchy věnovali Diplom s uvedením "ZA UMÍSTĚNÍ".

Závěr:
Byla to super soutěž, jen se člověk musí oprostit i od těch nejzákladnějších věcí, které z AOS zná. Počasí přálo, viděli jsme krásná místa, nechali se inspirovat pro náborové soutěže a také kdeco od pořadatelů zjistili. Například, že když v jiné, předcházející soutěži zakreslili příjezd na kótu šipkou, tak jim 2/3 účastníků odmítly takovou soutěž dokončit s odůvodněním, že je to těžké.

Vláďa Žlábek / Víťa Hrzán
..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: matonni