začínáme s AOS      řády aos      uzavřená diskuze      přihlášky - propozice      výpočetní program      archiv výsledků      archiv jednotlivců      fotogalerie      videogalerie      radary      dopisovatelé      kontakty 
   ARCHÍV:
.
         2023
.
         2022
.
         2021
.
         2020
.
         2019
.
         2018
.
         2017
.
         2016
.
         2015
.
         2014
.
         2013
.
         2012
.
         2011

  21.10.2018 11:12   Myšlenky - pokračování
I když jsem již mimo dění AOS, rád také zareaguji na včerejší diskuzi na výroční konferenci.

25.8.2016 jsem zde na stránkách publikoval článek Myšlenky. Měl jsem pocit, že to zapadlo a tak jsem ocitoval některé pasáže v Příloze ročenky 2016-2017. Vzhledem k tomu, že je to pořád aktuální, zde klidně potřetí okopíruju to stejné a pod tím navážu dál. Je totiž vidět, že nenastal žádný posun a po dvou letech se příznačně řeší opět přestřelená obtížnost Shellu v Přerově, který je přímo zmíněn i v původním článku.

"Původně jsem chtěl napsat něco o tom jak jde AOS na Moravě od desíti k pěti. Nad vodou nás drží už jen posádky z Čech, Slovenska a Polska. Vypadá to, že do budoucna s tímto trendem nás může vytrhnout tak ukončení mistráku v Polsku, ale zatím se ještě s pár posádkami drží.

Po závodě v Přerově jsem k tomu chtěl přidat i to, že jedním z důvodů může být stále šílená obtížnost Shellu a krátké časy poháru. To už se tak nějak probralo v diskuzi, takže moje motivace trochu opadla a teď to chci tedy dorazit, než začne za chvíli druhá půlka sezóny.

Mám tu z června vypsané nějaké body, o kterých jsem chtěl psát, tak to možná bude často takové nesouvislé.

K udržení a nejlépe rozšíření základny posádek je potřeba udržet ty nové alespoň rok, dva, kdy se tím nějak prokousají a pochopí jak se to tedy jezdí. Pak už je větší šance, že je to chytne a zůstanou u toho = neodradit je velkou obtížností a krátkými časy.

Je neuvěřitelné co se děje už druhou sezónu v Čechách. Kde se najednou objevilo tolik nových posádek. Co za tím bylo? Kde jste se vzali? Máte nějakou radu pro Moravu?

Pohár, hlavně ten Moravský
Poslední sezóny se staví pravidelně na Moravě dvě dvoukola mistráku s Moravský pohárem dohromady. Což jednak na těchto soutěžích zvyšuje konkurenci v Moravském poháru a možná i motivaci posádek z Čech si zajet i nějakou další soutěž. To je dobře a ani já jsem v tom ze začátku neviděl problém. Jenže z Moravy mistrák nejezdí skoro nikdo (dvě posádky a občas něco naši Jirkové). Těch pár moravských posádek pak bojuje v poháru o dost víc vzadu. Sloučení soutěží z organizačních důvodů a nízkého počtu posádek bych asi nezakazoval i tak.

Navrhoval bych úpravu časů v pohárech tak, aby na čas jezdila nejlepší posádka z malého poháru a mistrovské posádky ať jezdí klidně půl hodiny před časem. K těmto časům se dopracovat třeba analýzou zpoždění těchto posádek v předchozích soutěžích. Měla by to být soutěž hlavně pro ně a odrazový můstek do mistráku.

Taky bych zavedl větší pozornost na Malé poháry v rámci jednotlivých soutěží. Nenašla by se třeba v rozpočtu pětistovka navíc na dotacích na každou soutěž, a poháry by se dávali i za Malý pohár? A nebo na soutěžích naopak dávat poháry posádkám z Malých pohárů a absolutním vítězům pak jen za celý rok?

Shell
Tady snad jen neustále apelovat na stavitele, aby to bylo jednoduché a hlavně na to bylo opravdu strašně moc času. Ať klidně všichni dojedou na čas a rozhodnou jiný body, ale nesmí se stávat aby to zahazovali. Přerov byl právě bohužel přesně špatným příkladem. Soutěže staví samozřejmě zkušené posádky a zvlášť při třetím průjezdu je každá trať strašně jednoduchá, potom se stane, že časy ulítnou. Nebál bych se pohybovat s průměrnými rychlostmi kolem 15km/h. Opět může posloužit statistika z předchozích soutěží.

Mistrák
Tam si myslím, že je vše v pořádku. Snad jen se zvyšující se zamotaností, snižujícími rychlostními průměry a zvyšujícím se průměrným věkem, bychom se mohli držet v dolní části doporučeného délkové rozsahu, který vznikl ještě za úplně jiných soutěží."


Zpět ke konferenci. Na začátku se probírali možnosti radikální změny hodnocení soutěží. Podle mě jsou to tak komplexní změny, které by měly být schváleny jen s drtivou podporou soutěžích a to si myslím, že je utopie. Nezatracuji tyto změny, ale ani se nedomnívám, že jsou řešením dnešní situace.

Co jsem já odsledoval na konferenci jako největší problémy soutěžících:

1) obtížnost Shellu, odrazuje ZAČÍNAJÍCÍ posádky
2) krátké časy Shellu, neumožní posádkám ani projet celou trať
3) po přestupu do poháru opět to samé s časy
4) pohár je ve skutečnosti druhý mistrák a zbývající posádky bojují ve spodní části výsledkové listiny

Toto by se mělo řešit hned a ne až zase "do příští" sezóny. Navrhuji následující:

Ad 1) Bohužel to nejde nijak uhlídat, ale soutěže Shellu musí být maximálně jednoduché, tak aby to alespoň trochu zajela posádka, která je tam poprvé. Opravdu to koncipovat jako náborovku, kde mají soutěžící jenom zjistit, jestli je to baví nebo ne. Pokud budou Shelláci brblat, že je to pro ně jednoduché, znamená to, že už v této kategorii nemají co dělat. Nebát se před soutěží probrat se všemi startujícími klidně přímo těžší věci, které se na dané trati vyskytnou. To jen trochu srovná ty začínající se zkušenějšími a stejně jich to půlka nezajede.

Ad 2) Dát přímo do Řádů maximální průměrnou rychlost 15 km/h s povinností ji uvádět do prováděček. Jestli to prodlouží celou soutěž o hodinu… no a co, to je takový problém? Ve skutečnosti to bude mít mnohem menší dopad, protože pořadatel mezitím stejně vyhodnocuje posádky co už dojely.

Ad 3 a 4) Úplně oddělit Poháry a Malé poháry a tím vytvořit opravdu samostatnou kategorii, která nemistrákovým posádkám chybí. Pohár pak bude opravdu druhý mistrák, kde se mistrákové posádky svezou a potrénují a jak jsem psal výše, to už tak dnes stejně je. V případě zájmu může nemistráková posádka jet samozřejmě "Velký" pohár. Pro Malé poháry opět direktivně do řádů dát maximální průměrnou rychlost, třeba 20 km/h. Tím se i Malý pohár nestane takovým strašákem pro Shelláky a ti nám nebudou přesluhovat v Shellu, tak jak se to dnes děje. Pokud si autor s HR troufne, že jim trať navíc oproti Velkému poháru lehce zjednoduší, tak proč ne. Nemám na mysli nic velkého, co by museli zvlášť kontrolovat, ale třeba jen nakreslení reálné cesty do mapy, místo zkreslené mapy a podobně. Při mistráku by se tím pádem Velký pohár vůbec nemusel jet (tak jak je to dnes na Moravě) a odpadl by tím souběh kategorií. Jestli v Malém poháru bude ze začátku málo soutěžících, tak se nedá nic dělat, ale myslím si, že se to právě začne rychleji plnit ze Shellu. V závodech do vrchu, kde se to dělí podle obsahu, přeplňování, sériovosti a já nevím čeho všeho, mají klidně v některých kategoriích jednotky závodníků.

Prosím hlavně nemistrákové posádky o vyjádření nesouhlasu nebo podpory k výše navrhnutým bodům, tak aby to dalo jasný impuls směrem ke komisi.

Díky.

R.A.
..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: R.A.   
  15.10.2018 11:21   Mistry ČR v AOS se stali manželé Paulů
O víkendu proběhlo závěrečné dvoukolo MČR v AOS v Táboře. Soutěž to byla určitě povedená pod taktovkou Standy Kočího. Vymyslet 6 etap mistráku a 3 etapy Shellu, tak to klobouk dolů. Vše probíhalo hladce a bez zádrhelů, připomínky se nějaké menší vyskytly, ale myslím, že nic zásadního. Poslední dvoukolo mělo rozhodnout o mistrech mezi manželi Paulů a posádkou Zdrubecký – Kotinová a také o tom, zda je na bedně doplní Kotina se Zdrubeckým nebo Kubíčci. Oba souboje vyhrály služebně starší posádky a tak musí mládí ještě rok (?) počkat. Paulů nechtěli souboj dramatizovat a raději vyhráli hned v noci a stali se mistry. A aby potvrdili, že je titul ve správných rukou, tak vyhráli i denní soutěž. Návazali tak na svůj poslední titul z roku 2010 a stali se potřetí mistry ČR ze ziskem 300 bodů za 6 vítězství, přičemž nejhorším jejich umístěním bylo 3. místo. Parádní výkon, velká gratulace I druzí Zdrubecký – Kotinová jeli výborně, 3 vítězství a tři druhá místa také super výkon. Souboj o třetí místo nakonec dopadl lépe pro Zdrubeckého s Kotinou, když Kubíčci pouze vyrovnali jejich bodový stav a při rovnosti bodů skončili čtvrtí. Vyhlášení mistrů bylo tradičně prodlouženo ve společné večerní posezení posádek, které zůstaly.

Výroční konferenci jsme po dohodě posunuli o týden později a proběhne při mistrovství ČR družstev, bude nás tam více, tak jsme se shodli, že to bude lepší.

Děkujeme pořadatelům za uspořádání pěkného posledního kola MČR 2018

Zdenek Klenák

..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: Klenák Zdeněk   
  15.10.2018 08:30   Žižkovský MEDVĚD - informace č.1
Velmi nás těší velký zájem o soutěž AOS Žižkovský MEDVĚD. Vzhledem k tomu, že je v termínu přihlášeno 40 posádek, což je pro nás maximum, tak děláme tímto stop stav - oproti proposicím (omezený počet posádek u přejímky).

Prosíme posádky aby nejdříve odjeli JZ + ZZ a pak do centra soutěže na přejímku. Plánek JZ bude vyvěšen v místě JZ. Z časových důvodů se pokusíme mít JZ postavenou již od 7.00hod.. Přijeďte co nejdříve, ať to vše časově zvládnem.

V centrum soutěže neparkujte před restaurací - místa pro pořadatele - děkujeme.

Pokud možno startovné si připravte v přesné částce (300,- 400,-).

Startovní pořadí bude vyvěšeno v centrum soutěže.

Potvrzujeme, že evidujeme 12 kompletních přihlášených družstev a posádky st.č. 51, 53, 66 do MP a 111 do M Shell.

Za všechny pořadatele se na Vás těší Pavel V.
..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: Virl Pavel