• Domů
  • Aktuality
  • Obsah
  • Diskuze
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Soutěže
  • Registr
  • Pokyny
  • Archív
  • RYCHLOKURZ PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY
      lekce 1     lekce 2     lekce 3     lekce 4     lekce 5     lekce 6  

    Když jsem v roce 1969 přihlásil na svoji první soutěž, netušil jsem, že se pro mě tato motoristická zábava stane doživotním koníčkem. Je pravda, že v té době byla BOAS masovou disciplínou. Dokonce i zájemci o ježdění v rallye, aby dostali licenci, měli povinnost absolvovat nějaké soutěže BOAS. Není divu, protože itineráře se v mnohém podobaly rozpisu přejezdu mezi rychlostními zkouškami.

    Já vůbec netušil o co se jedná, proto jsem poprosil kamaráda, aby mi vysvětli alespoň základy, ať alespoň dojedu do cíle. Tak v první lekci se pokusím o to stejné.

    Dozvěděl jsem se, že zákadem je projet trať tak, jak to chtěl autor, nebo alespoň se tomu co nejvíce přiblížit. Ptal jsem se jak oni poznají, že jsem jel tak a ne jinak. Bylo mi vysvětleno, že na trati jsou umístěny kontroly a jejich průjezd si musím poznačit do jizdního výkazu v pořadí, jak jsem kolem nich jel. Bylo mi řečeno, že kontroly můžou být živé, nebo samoobslužné. Živá je dopředu označená tabulí s žlutým sybolem razítka a místo kontroly s červeným symbolem razítka. Tam musím zastavit a pořadatel mi dá do jízdního výkazu razitko do nejbližšího volného políčka v jízdním výkazu. O samoobslužné kontrole už hovoří sám název. Symbol kontroly, kterým býva nejčastěji písmeno nebo číslo, si zapíšu do nejbližšího volného políčka jizdního výkazu. Nejbližšího proto aby pořadatel měl jasno v jakém pořadí jsme kolem kontroly projeli.

    Ale pozor, zde úplní začátečníci dělají chybu, že opíšou symbol do výkazu dvakrát. Proč? Protože průjezdní kontrolu tvoří většinou dva panely se stejným symbolem. Nejdříve žlutý a pak červený. Dva bývají proto, abychom je nepřehlédli, když právě předjíždíme, nebo v tu chvíli tam někdo zastavil a panel bychom neviděli. Tak zkrátka jedná se o jednu kontrolu a proto ji zapíšeme jen jednou. Může se stát, že tabule bude jen jedna. Nehledejte tu druhou, protože ji pravděpodobně někdo zcizil, nebo je v takové místě, kde se dva panely prostě nedaly umístit.

    Jednu poznámku k zápisu do jizdního výkazu, však mám. Na to jsem přišel, až z přibývajícím počtem odjetých soutěži. Symboly průjezdek jsem si nepsal ihned do výkazu, ale bokem na papír a do výkazu jsem je napsal těsně před příjezdem do živé kontroly. Z jednoho prostého důvodu. Když jsem zjistil, že jedu špatně, tak jsem si pořadí symbolů mohl opravit. V jízdím výkaze by to nešlo, protože je povinnost zapisovat symboly nesmazatelným způsobem. Tedy průpiskou nebo fixem. Přepisování je zakázáno a každé jednotlivé je hodnoceno jako chybný symbol.

    Ještě jsem potřeboval vědět, kdy musím dorazit do cíle. Čas na jízdu je uvedený v itineráři a počítá se od startu do chvíle, když odevzdám jizdní výkaz v časové kontrole. Tady musím ještě připomenout, že časová kontrola je označen jako živá kontrola, tedy tabule s nejdříve žlutým a pak červeným symbolem hodin. Rozhodčí je u červeného.

    Můžu přijet dříve nebo později? Přijedete li dříve tak dostnete trestné body větší, než při pozdním příjezdu. Tedy nejlépe je přijet přesně na čas. U pozdních příjezdů si musíte dávat pozor, aby jste nepřekročili povolené zdržení. To je u každé etapy 45 minut. Ale pozor, když je etap více musíte si spočítat součet všech zdržení. Když jsou etapy dvě tak součet zdržení nesmí přesáhnou 60 minut a když jsou etapy tři, tak 90 minut. Překročení povoleného zdržení je trestáno diskvalifikací. Takže, když toto hrozí, tak raději vynechám část itineráře a nekratší trasou upaluju co cíle.

    Tak i pro mě to bylo na začátek hodně, a požádal jsem kamaráda, aby mi při druhé schůzce vysvětlil, co znamenají ty čtverečky s nějakými symboly v itineráři. Na to si ale vezmu odpočinek, aby se mi to lépe uložilo do paměti. O tom tedy v lekci č. 2

    Panely "Samoobslužné kontroly" - "Živé průjezdní kontroly" - "Časové kontroly"

    Vláďa Dužík