• Domů
  • Aktuality
  • Obsah
  • Diskuze
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Soutěže
  • Registr
  • Pokyny
  • Archív
  • RYCHLOKURZ PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY
      lekce 1     lekce 2     lekce 3     lekce 4     lekce 5     lekce 6  

    V této lekci se pokusím vysvětlit co znamenají ty znaky v políčkách itineráře. Taky jsem poprvé na ně hleděl jako ... . Teď nevím k čemu to přirovnat :-) . Ale opravdu jen chvilku, protože po krátkém vysvětlení jsem zjistil, že se nejedná o nic složitého a jako absolutní nováček, jsem význam těch symbolů rychle pochopil.

    Nejdříve vysvětlíme co je v hlavičce itineráře, která se nachází na horní části. Jsou tam hlavně informace, které budeme potřebovat. Ta nejhlavnější je čas, který je určený na asolvování etapy. Jak jsme si řekli v první lekci snažíme se přijet do časové kontroly na čas. Určitě ne dříve. Většinou nám to ale bude trvat trochu déle. Proto si hlídáme, aby naše zdržení v etapě nepřesáhlo 45 minut a součet zdržení dohromady u dvou etap 60 minut a tří 90 minut. Ale o tom jsme si říkali v první lekci. V hlavičce jsou ještě další údaje, které už pro nás nejsou tak důležité. Je to např. délka etapy, název soutěže, kde se nachází časová kontrola, pro případ zablodění a taky směr otáčení. O tom si ale povíme v dalších lekcích.

    Příklad hlavičky itineráře:


    Teď si ukážeme jak je znázorněna křižovatka a jak ji opustit.


    Je to velice jednoduché a snadno pochopitelné. Křižovatka je znázorněna jako pohled na ní zhora. Pro nás je důležité, že příjezd do této křižovatky je vždy od dolního okraje políčka, které tu křižovatku znázorňuje. Výjezd je ve směru šipky. Doufám, že s pochopením toho, jak se znázorňují křižovatky, nebudete mít problém. Na naší ukázce odbočíte vlevo.

    Kromě znázornění křižovatek se v políčkách můžou objevit i jiné symboly. Např. dopravní značky, most nebo třeba topografická značka kostela nebo kaple a spousta jiných symbolu, které musí být zcela jasně srozumitelné o co se jedná.



    Věřím, že z výše umístěnými ukázkami nemáte problém. Přesto uvedu, že se jedná o příkazy: "Za dopr. značkou Dej přednost v jízdě odboč vpravo", "Projeď kolem dopr. značky Konec obce", "Za kostelem odboč vpravo" a "Přejeď můstek". Tady bych chtěl upozornit, že pokud je tam uvedeno to odbočení, musíte ho splnit až za symbolem. To znamená až za značkou, nebo až za kostelem. Tedy ne na tu cestu, kterou vidíme před kostelem.



    Ani tyto příkazy by neměly dělat problém. Vlevo, rovně a vpravo není třeba zvlášť vysvětlovat, až na to, že při odbočení na některou stranu může být odboček více. Tady plati, že musíme odbočit co nejvíce !! Další povel je výjezd z křižovatky pomoci úhlu. Úhel 0° je rovně a stupně přibývají ve směru hodinových ručiček. To je že 90° je vpravo, 180°je zpět, 270° je vlevo atd. Dalším výše uvedeným příkazem je azimut. To už je pro začátečníky trochu náročné. Pokud umí zacházet s buzolou a má ji, tak to nebude problém. Ale pozor uvniř auta někdy buzola ukazuje zkresleně. Já jsem se naučil měřit azimut pohledem na mapu. Samozřejmě musím vědět, kde na ní jsem. Je to jako z úhly. Sever je 0° a přibývá to opět ve směru hodinových ručiček. Tedy východ je 90°, jih 180° a západ 270°. Poslední příklad označuje časovou kontrolu.



    Ještě přidávám ukázku, jak se v itinerái znázorňuje průjezd bodem, nebo kótou. Ale to až příště. V další lekci si vysvětlíme, jak se tyto políčka iti čtou. Teď už by toho bylo asi hodně :-) .

    Vláďa Dužík